Kıın yaklaması ile birlikte grip, nezle ve bronit gibi hastalıklara yakalanmak istemeyenler aktarlara akın ediyor. Bugünlerde aktarlar en fazla kı hastalıklarına iyi gelen zencefil, ıhlamur, havlucan, taran, papatya, ada çayı, nane, çörekotu ve keten tohumu satıyor.

Havaların soumasıyla birlikte nezle, grip, bronit ve astım gibi hastalıklarda artı gözleniyor. Kıın hastalıklarla boumak istemeyenler ise alternatif tıp olarak bilinen ifalı bitkilere yöneliyor. Aktar Mustafa zince (55), son günlerde grip, nezle, bronit ve astım gibi hastalıklara iyi gelen ifalı bitkileri almak isteyenlerin sayısının iki katına çıktıına dikkat çekiyor. Dier alanlardaki ekonomik durgunlua ramen aktarlar olarak hareketli günler yaadıklarını dile getiren zince, normal günlerde 120 YTL kazandıını, havaların soumasıyla birlikte günlük kazancının 250 YTL’ye çıktıını söylüyor. zince, bu aylarda en fazla, paket fiyatı 1 YTL ile 10 YTL arasında deien zencefil, ıhlamur, nane, ada çayı ve papatya gibi kı hastalıklarına karı etkili ifalı bitkiler sattıklarını kaydediyor. Vatandaın özellikle yan etkisi bulunmadıı için ifalı bitkileri tercih ettiini dile getiren zince, bugüne kadar ifalı bitki kullanan hiçbir müterisinden ikâyet almadıını anlatıyor.

Dier bir aktar Ahmet Mıhçı’da (30), souk algınlıına iyi gelen ifalı bitkilere artan talep nedeniyle youn günler yaadıklarını vurguluyor. Kimi hastaların doktor tavsiyesi ile geldiini ifade eden Mıhçı, ifalı bitkilerin doktorlar tarafından da önerildiini belirtiyor.

Kıın sık sık grip olduunu ifade eden Mehmet Tapınar (51) adlı vatanda ise soukların yaklaması ile birlikte bolca nane, ıhlamur ve papatya gibi ifalı bitkilerden aldıını ifade ediyor. Tapınar, ifalı bitki karıımları kullanarak kı souklarını en az hastalıkla atlatmayı amaçladıını belirtiyor.

Hangi bitki, neye iyi geliyor

Ada çayı: Bedeni güçlendirir. Kalp krizi tehlikesini azaltır. Lavanta çiçei ile birlikte aırı terlemelere iyi gelir. Aırı güçsüzlüe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir.

Papatya: Ate düürücü ve mikrop öldürücü etkisi vardır. İtahı açar. Sinirleri yatıtırıcı özellii mevcuttur. Bel ve ba arısı gibi rahatsızlıkları dindirir. Di arısına da faydalıdır. Vücuda rahatlık verir.

Zencefil: Bulantılara karsı çok iyi gelir. Migren arıları önler. Migrenle ilgili bulantıyı önlemeye yardımcı olur.

Kolesterolü düürücü etkiye sahiptir. Nezle ya da souk algınlıı belirtilerini yatıtırır.

Ihlamur: Souk algınlıı ve gribe iyi gelir. Gösü yumuatır. Sinirleri yatıtırır ve rahatlatır. Kan dolaımını düzenlemeye yardımcı olur. Uykusuzlua iyi gelir. Sindirime yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Baırsak ve böbrekleri temizler.

Kansızlıı giderir. Terlemeye yardımcı olarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklatırılmasını salar. Bronları açar ve balgamı söker. Burkulma arılarını hafifletir. Romatizmaya ve gut hastalıına iyi gelir.
Nane: Kusmayı, mide bulantısını ve arısını önler. Grip, bronit ve souk algınlıına iyi gelir, öksürüü keser.

İtah açar. Sinirleri yatıtırır. Vücuda rahatlık verir. Strese ve ba arısına iyi gelir. Atei düürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Gaz söktürücüdür. Baırsak kurtlarını düürmeye yardımcı olur. lsere ve mide yanmasına iyi gelir.

CİHAN