Bazı rahatsızlıklar için doktorunuzu görmenize gerek olmayabilir. Yanlı bir hareket yüzünden bir kasınızı incitmi, bozuk bir yiyecek yüzünden baırsaklarınızı bozmu, bir yerinizi kesmi ya da günete çok kaldıınız için yanmı olabilirsiniz. İte böyle durumlarda yapılması gerekenler:

KAS ARILARI: Her dört ya da altı saatte bir kas gevetici ilaçlar alabilirsiniz. İlk 24 saatte buz kompresi yapabilir ve sonrasında sıcak bir du alabilirsiniz. Doku ısıtan patch’ler de ie yarayabilir. Birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

GNE YANIKLARI : Arıyı hafifletmek için arı kesici alabilir, o bölgeye souk su kompresi yapabilirsiniz. Ya da yanan dokunun üzerine cildi yenileyen aloe kremleri veya kortizon içeren nemlendiriciler uygulayabilirsiniz. Ancak cildinizi kesinlikle soymayın! ünkü bu, iyilemenin belirtisidir.

DERİN OLMAYAN KESİK: Temiz bir havlu veya kaıt mendille sıkıca bastırarak kanamayı durdurun. Ardından vücudunuzun kestiiniz bölgesini souk suyla yıkayın ve kurulayın. Sonra kesik olan bölgenin üzerine antibiyotik içeren bir krem uygulayın ve gazlı bezle bandajlayın. Yaranın mikrop kapmaması çok önemli.

İSHAL: Vücudun su kaybetmesinin önüne geçmek için bol su için ve birkaç gün yasız pirinç pilavı, halanmı patates, yasız tost gibi hafif yiyeceklerle beslenin. İshal ilaçları da faydalı olabilir. Eer bu rahatsızlıınız üç günden daha uzun sürerse hemen doktorunuza görünün.

YKSEK ATE: Ate düürücü ilaç almak ve bol su içmek vücudun su kaybını toparlayacaktır. Birkaç saat sonunda ateinizdümüyor ve 38 derecenin üzerine çıkıyorsa, doktorunuzu arayın. ünkü yüksek ate ciddi bir hastalıın belirtisi olabilir.

MANTAR ENFEKSİYONU: Vajina bölgesinde kaınma, yanma veya ilikler varsa, bir mantar enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bunun için mantar enfeksiyonunu yedi güne kadar geçirebilen, etkili kremlerden kullanmayı deneyin. Eer yedi günlük bu sürede enfeksiyonu atlatamazsanız, hemen doktorunuza görünün.