İstanbul- Transmed Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, Reversa tedavisinin kadınlarda nasıl mucizeler yarattıını anlatıyor.

Reversa, hastanın kendi kanında elde edilen trombositlerin yine kendi kanından trombositlerle aktive edilerek saçlı deriye uygulanması anlamına geliyor.

Reversa sistemi ise genetik ya da mevsimsel sebeplerle seyreklemi ancak tamamen dökülmemi saçları olan erkek ya da kadın hastalara uygulanabiliyor. Bölgesel saç dökülmesi hastalıında da baarılı olmaktadır. Böylece kadınların saç dökülmesi ve saçlarında ki seyreklemelere çözüm olabilecek bir ilemi.

Reversa, saç dökülmesini önleyici ve uygulanan bölgede saç hacmini arttırıcı etki gösterir. Reversa uygulanan hastalarda 4 ay sonunda saç dökülmesinin geçici olarak durduu ve uygulama yapılan bölgedeki saçlarda hacim kazanımı olduu gözlendi.

Reversa tedavisinde öncelikle hastanın saç seyrekleme haritası çıkarılır ve kayıtlara geçirilir. Bu çalıma hastanın sonuçlarını takip edebilmek açısından önemli.

Reversa sisteminde bilinen bir yara iyiletirme formülü olan P.R.P kullanılmaktadır. Bu ilem için hastadan 30 cc, yani kan vermeye gittiimizde verdiimiz bir tüp kan ile yaklaık aynı miktarda kan alınır. Alınan kan özel santrifüj aletinde belirli bir süre çevrildikten sonra kırmızı ve beyaz kan hücreleri, plazma sıvısı ve plateletler olarak etmenlere ayrılır. Elde edilen plateletler özel bir ilemden geçirilip aktive edilerek saçlı deriye uygulanıyor.

Reversa sistemi içerisinde kullanılan ve uygulamanın kemiini oluturan P.R.P yani Plateletten Zengin Plazma 1970lerden beri tüm dünyada yara iyiletirmesini hızlandırmada kullanılan bir kan yan ürünüdür. zellikle de geçtiimiz on yıl içerisinde Amerikada spor sektöründeki yıldız atlet ve beyzbolculara uygulanmı olması P.R.Pyi kamuoyunda bilinen bir tedavi yöntemi haline getirdi.

Hastanın kendi kanı ve yine kendi vücudundaki doal aktivatörlerden elde edildii için Külahçı’ya göre, herhangi bir yan etkisi ve alerjik reaksiyon riski yok.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr