KEFİR
Kefir Kafkasya da yaayan insanların sıklıkla kullandıkları sütün mayalandırılmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür. Son yıllarda Avrupa ve Amerikada yapılmaya balanmı ve ülkemizde de Ziraat Fakültelerinin Teknolojisi bölümlerinde üretilmekte olup, sınırlı miktarda satıı yapılmaktadır.

KEFİR NEDİR
Kefir, kefir taneleri ile elde edilen Kafkas orjinli etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada olutuu tarihi geçmii olan bir süt içeceidir. Kefir çok karıık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları 0,5-3 cm arsasında deiir ve fındık yada buday tanesi büyüklüünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar veya patlamı mısır görünümündedir.

KEFİR NEREDEN GELMİTİR
Kefirin anavatanı Kafkaslardır. İlk kez Batı Asya da Türkler tarafından yapılan ve günümüzde pek çok ülkeye yayılan fermente bir süt ürünüdür. Kafkasyalılar kefiri su yerine içmekte ve gençlik iksiri olarak kullanmaktadırlar. Kafkaslardan dünyanın her tarafına yayılan Türkler bu içeceklerini beraberinde dünyanın her tarafına götürmüler ve yaymılardır. u anda bilimsel aratırma yapan fakülteler bata olmak üzere kurulular kefirin faydaları üzerinde ciddi çalımalar yapmakta ve önemli sonuçlara ulamaktadırlar.

KEFİR NELERE İYİ GELİR
Kullanımı ( içimi ) ve hazmı çok kolay olan kefir hücre yenileme özelliine sahiptir. Mucize içecek kefir özellikle baırsaklardaki maddelerin küresellemesini önlediinden ömür uzatıcı olduuna inanılır. Kafkasyalıların kefirin yararlarını bildiklerinden çocuklarına ile su gibi içirirler. Kafkasya da yüzyıldan fazla yaamak çok sıra dıı bir durum deildir. Protein , ya , laktoz ve mineraller bakımından hayli zengin ilaç tedavisi kesilmeden kullanıldıı zaman kandaki kötü kollestrolü azaltır, tansiyonu düürür, idrarı sulandırır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidiini kolaylatırıyor, baırsak hareketlerini hızlandırıyor, bulaıcı, sarılık , eklem hastalıkları, ishal , kabız , kan kaybı, idrar torbası hastalıları, doum sorunları, eker düürüyor ve en önemlisi KANSERİ GECİKTİRİYOR… Hazmının kolay , proteince zengin oluu NEDENİ İLE Kefir hastalar ve çocuklar için önemli bir besindir.Hatta 20-30 günlük çocuklara bile günde bir iki kaık içirilmesi önerilmektedir. Doktorlar, hastalarına ilaçların yanında birde kefir içmelerini tembihliyor.
Ayrıca yapılan aratırmalarda kefirin kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırdıı da bildirilmitir. Hücre yenileme sayesinde de kadınlar tarafından cilt maskesi olarak kullanıldıı da bilinmektedir.
Ankara niversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Bakanı Prof. Dr. Emel SEZGİN, Japonya da fareler üzerinde yapılan bir aratırmaya göre kefirin içinde yer alan maddelerin kanseri %53,6 oranında azalttıını ve ayrıca kefirin kanseri önleyici ilaçlarla kullanılması halinde kanserin tekrarlanma riskinin %67 oranında azalttıını da ortaya çıkarttıını belirtmitir.( 22.02.2002 Star Gazetesi )
Ayrıca kefir sinirsel rahatsızlıklara, itahsızlık ve uykusuzluk içinde yararlı olmaktadır.lser yüksek tansiyon , bronit, astım hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

KEFİRİ KİMLER KULLANIR
Kefiri yaı ne olursa olsun her yataki insan kullanabilir. Yan etkisi yoktur. ocuklara bile rahatlıkla verilebilir.

KANSER HASTALARI TERCİH EDİYOR
Kefir, vücut direncini arttırıyor, sindirim sistemine yararlı oluyor. Baırsakta kanser oluturan etkenleri engelliyor. İlaç deil ama, kanser hastası olanlar, bu özellikleri nedeniyle kefiri tercih ediyor… Yapılan çalımalar, kefirin, itahsızlık ve uykusuzlua da iyi geldiini göstermitir.

KEFİR TANESİ
Kefir Tanesi; fındık yada buday büyüklüünde, renkleri beyaz, beyaz-sarı arasında küçük karnabahar veya patlamı mısır görünümündedir. Boyutları 0,5-3 cm arasında deiir. Taneler sütü fermente edici rol oynar, en önemli özellii fermantasyon sonunda süzülerek tekrar kullanılabilmesidir.Kefir taneleri kazein ve birbirleri ile ortak yaayan mikroorganizmaların meydana getirdii jelatinimsi koloniler olutururlar. ok karıık bir mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Deiik aratırmacılar, deiik bölgelerden aldıkları kefir tanelerinde farklı sayıda, oranda ve cinste mikroorganizma tespit etmitir.Tanede genel olarak laktik asit bakterileri, laktozu fermente eden ve edemeyen mayalar mevcuttur. Bazı tanelerde enterokok ve koliform grubu bakterilere de rastlanmıtır. Kefir tanesinde saf toz halde liyofilize kültürler üretilmitir. Avrupa ülkelerinde ve A.B.D. de genellikle saf kültürlerden kefir üretilirken , Rusya , Asya , Dou Avrupa ve Ortadou bugüne kadar laboratuvar koullarında kefir tanesi üretmek mümkün olmamıtır.

BESİN DEERLERİ

Kefir, vücudun temel fonksiyonlarında ve çeitli faaliyetlerinde kullanılan mineraller ve esansiyel aminoasitler bakımından zengindir. Kefirde bulunan proteinler kısmi sindirimi yapılabilen ve bu nedenle vücut tarafından kolay deerlendirilebilir yapılardır. Kefirde bol miktarda bulunan ve esansiyel amino asitlerden bir tanesi olan triptofanın , mineral maddelerden kalsiyum ve magnezyumun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduu bilinmektedir.Vücudumuzda en çok bulunan ikinci mineral madde olan fosfor, hücre geliimi ve enerji ihtiyacının karılanması için karbonhidratların , yaların ve proteinlerin kullanımında kolaylık salamaktadır. Kefir B12 , B1 ve K vitamini bakımından da zengindir. B u vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek, karacier ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda saladıı bilinmektedir.

Neden kefir tüketmeliyiz
Kullanımı ve hazmı çok kolay olan kefir;

* Baırsaklardaki maddelerin küresellemesini önler
* Beyine enerji verir ve zihinsel geliimi salar
* Kansere karı koruyucu ve kanseri geciktirici etkisi vardır
* Yüksek tansiyonu giderir
* Kolesterolü düürür
* Damar sertliini giderir
* Kemik erimesini önler
* Bronit ve astım nöbetlerini azaltır
* Kansızlıı ve kan bozukluunu giderir
* Mikrobik enfeksiyonlara karı direnci arttırır
* Egzama ve alerjilerde faydalıdır
* İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder
* İdrarı sulandırır
* Karacier bozukluunu tedavi eder
* Mide ve baırsak salgılarını arttırıp hazmı kolaylatırır
* Baırsak hareketlerini hızlandırır
* Mide ve baırsak rahatsızlıklarına iyi gelir