İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Kanarya Adaları yakınlarında Batı Afrika sahiline 620 mil (997 kilometre) uzaklıkta bir nokta kayıp kıta Atlantis olduu sanılan harabelerin izine rastlandı.

Google Ocean’da tespit edilen ve insan eliyle yapılmı kusursuz bir dikdörtgene benzeyen “gizemli” ekillerin Atlantis olabilecei tahmin ediliyor.

Galler büyüklüünde olduu tespit edilen dikdörtgenin bir mühendis tarafından belirlendii bildiriliyor.

4 kilometre derinlikte olan dikdörtgen yapı, mimari çizimleri andıran bir harita eklinde ve birbirini direkt kesen, rahatlıkla görülebilen çizgilere sahip.

Kefin yapılmasıyla birlikte okyanus bilimciler ve jeofizikçiler aratırma için hazırlıklara baladı.

Kayıp kıta Atlantis

Atlantis, Platon’un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettii efsanevi batık bir kıta ve uygarlık olarak biliniyor.

Platon’a göre Atlantis, “Herkül Sütunları’nın ötesinde” yer alan, Batı Avrupa ve Afrika’nın birçok kısmını fetheden ve Solon’un zamanından 9 bin yıl önce (yaklaık M.. 9500) Atina’yı fethetmeye çalıan, ancak baarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlık.”

New York niversitesi’nden arkeoloji küratörü Dr. Charles Orsel, Google Earth’te kefedilen ekillerin Platon’un tarif ettii yerde bulunduunu belirtti.

Google Ocean

Google Oceanda Okyanusların 3D haritalarını barındırıyor. Google Ocean, geçtiimiz Aralık ayında dünyanın dört bir yanından davet edilen yüzlerce oinografın ortak çalımasıyla oluturuldu.

Sualtındaki volkanların etrafında sanal olarak yüzmenizi salayan uygulamayla egzotik deniz yaamı hakkında videolar izlenebiliyor, batıklar hakkında bilgi ve fotoraflara ulaılabiliyor.
Koordinatlar

31°17’36.92″K 24°20’11.04″B
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com