Japon mühendisler, taıyanın her hareketini analiz edip o sırada ne yaptıını anlayarak rapor eden cep telefonu gelitirdi.

Karıncalardan biri herhangi bir tehdit tespit ettiinde, dümanı yenmek için dierleri hemen bir araya toplaıyor. ABD’deki Wake Forest niversitesinden bir ekip, karıncaların bu stratejisini deneme halindeki bir güvenlik yazılımına adapte ediyor.

Daily Telegraph’taki habere göre, bu çerçevede “dijital karıncalar” bilgisayar alarında dolaarak, “igalci” olup olmadıına bakacak. Bir karınca herhangi bir igalci belirlediinde savaa katılması için takviye “asker” çaıracak.

Aratırmacılar, bu yeni karınca temelli sistemin, yeni virüsleri tespit etmek için sürekli güncelletirme gerektiren geleneksel güvenlik programlarından daha hızlı çalıacaını düünüyor.

Aratırmacı Glenn Fink, “Düüncemiz, her biri bir tehdit olup olmadıını aratıran 3 bin farklı türde dijital karınca oluturmak. Bunlar ebekede dolaırken, doadaki karıncaların dierlerini yönlendirmek için arkalarında koku bırakmasına benzer ekilde dijital izler bırakacak. Dijital karınca, tehdit belirlediinde arkasında güçlü bir iz bırakacak ekilde programlandı” dedi.
Kaynak:internethaber.com