gıdaa
Karbonhidrat deyince tüm diyetisyenler öyle bir durur. Her zaman yemeye çekindiimiz ama keke kilo aldırmasa da daha çok yesek! dediimiz karbonhidrat grubundaki gıdaların bir kısmı aslında gerektii gibi tüketilirse besin deeri en yüksek ve aynı zamanda zayıflatıcı gıdalar haline gelebilirler.

İte size ilginç karbonhidrat tüyoları ve karbonhidratlı yiyecekleri sevmemizin 5  nedeni;

kararlı

Kilo vermeye yardımcı olur…

Tabi ki de yalı börekler veya kurabilyeler salıklı yiyecekler olmayabilirler fakat karbonhidrat yönünden zengin doal sebzeler de bulunmaktadır. Brokoli, kırmızı biber, yeil biber, fasulye ve mısır da karbonhidrat yönünden zengindir ve bu yiyecekler doyurucu ve kilo vermeye yardımcı olurlar.

Genellikle diyetisyenler tarafından tavsiye edilen miktar, 1 dilim ekmek, 1/3 bardak pirinç ve yarım bardak yulaf ezmesidir…

yemek yemek

Lif yönünden zengindir…

ou karbonhidratlı yiyecek lif yönünden zengin olup eker oranı oldukça düüktür. Doygunluk hissi vermenin yanında salıa faydalı birçok yanı da bulunmaktadır.

Lifler, çözülebilir ve çözülmez olarak balıca iki ana grup altında toplanabilir. özülmez lifler sindirim sisteminin hızlanmasını salar ve kabız olmayı önler. Kepekli gıdalar ve buday içeren tüm yiyecekler kompleks karbonhidratlar grubunda yer alır ve çözülmez lifler yönünden zengindir.

özülebilir lifler ise yulaf, havuç ve elma da bulunur. Bu tip gıdalar da kandaki kolesterol miktarının emilmesini azaltarak kalp salıını korumaya yardımcı olur. Diabet hastalarında da kandaki glukoz oranını düzenleyerek kontrol salar.

ekmekkk

Açlıınızı bastırır…

Gün içinde sürekli açlıkla savaıyorsanız niastalı gıdaları diyetinizin bir yerine mutlaka koyun. Patates ve fasulye gibi sebzelerde niasta bolca bulunur. Bu tip sebzeleri piirip tekrar souttuunuzda niasta oranı artar ve tokluk hissinin artmasına neden olur.

Kandaki eker miktarının zaman zaman artmasına da neden olan niasta bazı kanser türlerine karı vücudu korur…

enerjii

Enerjinizi arttırır…

Kompleks karbonhidratlar vücudunuzda açıkta bulunan enerjinin depolanma yeridir. Ayrıca vücut kaslarınızın besleyici yakıtıdır. Sadece kaslarınız için deil aynı zamanda beyin, kemikler, hormonlar, kalp ve tüm sistemlerinizin düzenini salar. Daha aktif ve enerjik olmanıza neden olur.

çilekk

Doal ifa kaynaı olarak düünülebilir…

Kahverengi pirinç, kereviz, çilek, tahıl ürünleri gibi karbonhidrat içeren yiyecekler ayrıca doal vitamin kaynaıdır. B2, B3, B5, ve C vitamini yönünden zengin olan karbonhidratlar ayrıca mineral, demir, manganez, folik asit ve çinko yinünden de vücuda katkı salar.

ekolay.net