Uzmanlar çıplak gözle besinlerdeki maddelerin kanserojen olup olmadıının anlaılmasının zor olduunu dile getirse de besinlerdeki bazı belirtilere dikkat edilmesi gerektiini söylüyor.

Peynirde acı tat, gaz oluumu nedeniyle delikli yapı, çeitli renk oluumları ve küf görüntüsü ürünün bozulmu olduunu gösterir.

Bozulmu ekmekte sünme ve küflenme olur.

Etlerin dı yüzeyinde yapıkanlık, renginde bozulmalar, ekime ve kokuma görülür.

Bozulmu balık kötü koku ve küflü tat ile tespit edilebilir.

Meyvelerdeki bozulma çeitli renkte çürümelerden rahatlıkla tespit edilebilir.
Taze sebzedeki yapıkanlık, çürümeler ve ekime, tereyaındaki acılama, ekime, çeitli tat bozuklukları, kötü koku, siyahlama, mavi-siyah lekeler, pembe-kırmızı, mavi ve yeil renkler bozulma olduunu gösterir.

Kabuklu deniz hayvanlarında bozulma kötü koku ve ekime olur.

Konserve gıdalarda bozulma kapakların imesi, eki ve acı tatlar, asidik ve kötü kokular, renkte kararmalarla anlaılabilir.

Reçel ve marmelattaki ekime ve köpürme, sucukta yapıkan tabaka oluumu, kokuma, ekime ve yeil renk oluumun bozulmayı iaret eder.

i sütteki ahır kokusu, balık, sabun, acı, eki, yanık ve malt tatları, mavi-sarı, kırmızı renk oluumu, sünme ve köpürme bozulma olduunu gösterir.

Yumurta akının yeilimsi olması, sarısında siyah çürüklük, kırmızımsı, pembe renkli çürümeler, küflü ve kötü koku ise yumurtanın bozulduunu gösterir.

Yourtta görülen ekime ve köpürmeden bozulma olduu anlaılır.

Turu gibi fermente gıdalardaki acı tat, renkte kararmalar ve kötü koku bozulmanın iaretidir.

milliyet.com.tr