Kanser, çaımızın en korkutucu hastalıklarından biri. Aynı zamanda, bilim adamlarının üzerinde en çok aratırma yaptıı konuların baında geliyor. Bu hastalıın tedavisiyle ilgili ‘yeni bir yaklaım’ her zaman önemseniyor.

Kanser tedavisinde alıılmı yöntemlerin dıındaki bilimsel alternatiflere ilgi her geçen gün artıyor. İte modern tıbbın son yıllarda dikkate almak zorunda kaldıı gerçeklerden biri; ‘bitkilerin kanser tedavisindeki gücü’… zetle, günümüzde kanser hastaları, ‘ameliyat-kemoterapi-radyoterapi’ üçlüsünün dıında güvenebilecekleri ve fayda salayabilecekleri tamamlayıcı tedavi yöntemlerine sahip.

Ege niversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı retim yesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, uzun yıllardır kanser hastalarının tedavisi ile ilgileniyor. 10 yılı akın zamandır yaptıı aratırmalar ve gözlemler sonucunda vardıı sonuç u: Bitkiler ve dier tamamlayıcı yöntemler kanser tedavisinde etkili ve faydalı.

Sezgin’in alternatif arayan kanser hastaları için hazırladıı “Hangi Kansere Hangi Bitki” kitabı Hayy Kitap’tan çıktı. Kitap, en güncel bilimsel kaynaklardan elde edilmi en yeni bilgileri içeren, bugünkü en kapsamlı çalıma. Kitapta, u soruların cevapları veriliyor; Hangi bitki hangi kanserden koruyor, hangisini tedavi ediyor Kanser hücrelerini öldüren 79 bitki hangileri Bitkilerin içinde gizlenen kanser dümanı etkin maddeler neler Kimler hangi bitkileri kullanmalı, hangilerini kesinlikle kullanmamalı Vitamin, mineral ve hormon takviyeleri, akıl-vücut teknikleri, psikolojik destek ve elektromanyetik tedavi gibi tamamlayıcı yöntemler nasıl kullanılmalı Duanın gücü niçin azımsanmamalı

Brokoli

İdrar yolları ve idrar torbası, kalınbaırsak ve meme kanserine faydalıdır. Ayrıca kalınbaırsak, idrar yolları ve idrar torbası kanserlerine karı koruyucudur. Brokoli, son yılların en gözde besinlerinden birisi. Taze veya dondurulmu gıda halinde bekletilmeden tüketilmelidir, böylelikle besin deerini kaybetmez. i olarak veya buharda piirilerek tüketilmelidir. i brokolinin tadı biraz acıdır. Acılıı, anti-kanser özellik taıyan maddelerden kaynaklanır.

Sarı kantaron

Akcier, beyin, idrar yolları ve idrar torbası, karacier, lösemi, meme, mide, rahim azı ve yumurtalık kanserlerine faydalıdır. Depresyon ve iltihabi hastalıkların tedavisinde etkili olduu gösterilmi geleneksel tedavilerin baında gelir. Ayrıca, yorgunluk, uykusuzluk, arı, çocuklardaki gece idrar kaçırmalarında ve yara yerlerinin iyilemesi için de kullanılmaktadır.

Zencefil

Akcier, kalınbaırsak, karacier, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme, mide, pankreas ve yumurtalık kanserlerine faydalıdır. Zencefilin en sık görülen yan etkileri mide yanması ve dermatittir. Aırı miktarlarda alınırsa merkezi sinir sistemini baskılayabilir ve kalpte ritim bozukluuna neden olabilir. Pıhtılamayı azaltan ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır, kanamaya neden olabilir. Tansiyon düürücü ilaçlarla kan ekerini azaltan ilaçların etkisini artırabilir.

Biberiye

Akcier, cilt, kalın baırsak, lösemi ve meme kanserine faydalıdır. Ayrıca kansere karı koruyucudur. Kanser geliiminin önlenmesinde yararlı olduu gösterilmi bitkilerin baında gelir. Sıklıkla çay olarak kullanılabilir. Bir çay kaıı kurutulmu yaprak, 1 fincan kaynamı suda 15 dakika demlenerek tüketilir. Kapsül olarak da günde 2-3 defa 400 mg alınması yeterlidir.

Nar

Ba-boyun, kalınbaırsak, lösemi, meme ve prostat kanserlerine faydalıdır. Ayrıca kansere karı koruyucudur. Nar, binlerce yıldır kullanılan bitkisel ürünlerin baında gelmektedir. Günde 50 mililitre nar suyunun uzun süreli kullanılması ile yarar elde edilmektedir.

örekotu

Akcier, ba-boyun, kalınbaırsak, karacier, karın zarı, lösemi, lenfoma, meme, pankreas, prostat ve yumuak doku kanserlerine faydalıdır. Tansiyon düürücü ve kan ekerini düürücü etkilerinin olması nedeni ile eker ve tansiyon düürücü ilaçların etkisini artırabilir. Bölgesel uygulamalarda alerjik reaksiyon oluabilir.