Genellikle hafta sonu düzenlenen kamplar, bayram ya da dier resmi tatiller deerlendirilerek daha uzun süreli de olabiliyor. Seçilen kamp yerleri daha önce rehberler tarafından belirleniyor. Yani organizasyonun her aaması planlı ve bilinçli. seçilen kamp yerleri genellikle su kaynaklarına yakın ve zemin açısından çadır kurmaya elverili bölgeler. Kamp yerleri kurulurken katılımcıların da bu faaliyetlere katılması salanıyor, amaç tura katılanların kendilerini olası olduunca doaya yakın hissetmelerini salamak.
Eer gelii ho bir turla deil, kendi grubunuzla kamp yapmayı düünüyorsanız ve bu dacılık tarzında deil daha çok ehir yaamından bir kaçamak niteliindeyse unutmamanız gereken en önemli ey, kamp için tercih ettiiniz bölgenin jandarmasına kamp yapacaınızı bildirmek. Bu hem sizin güvenliinizi salayacak, hem de lazım prosedüre uymu olacaksınız.

adır kurmak, odun toplamak, ate yakmak bir ekip durumunda çalııp pekçok ihtiyacınızı doadan karılamak ehir hayatında birçoumuzun pek rastlamadıı bir yaam ekli. Kısa müddet de olsa bu yaam eklini tatmak sizi rahatlatacak; ehir hayatının getirdii stresten, gürültüden ve kalabalıktan bir an olsun uzaklamanızı salayacaktır. Gün içerisindeki faaliyetler gidilen yerin özelliklerine göre deiiklik gösterecektir. Akdeniz bölgesine düzenlenen bir turda bu bölgenin benzeri olmayan tarihi kentlerini gezecek, doal güzelliklerinin keyfine yapacaınız yürüyülerle varacaksınız. Karadeniz bölgesine gittiinizde fırtına deresi’nin benzeri olmayan uultusu her yerde sizi takip edecek, çıktıınız yaylalarda odun ateinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamayacaınız bölgeye has köy yemeklerini tur arkadalarınızla paylaacaksınız. Kamp müddeti sona erdiinde ve dönü için hazırlıklar baladıında siz çoktan tur arkadalarınızla bir sonraki gezi için sözlemi olacaksınız.