dovme

AB nin dövmeyle ilgili salık riskleri raporunda Avrupada kalıcı dövmelerde kullanılan organik boyaların yüzde 40 kadarının deride kozmetik amaçla kullanım için onay almadıını ve bunların yüzde 20sinin karsinojenik aromatik aminler’ içerdiine dikkat çekiliyor. Güvenilmeyen kiilerin kullandıı kimyasalların bazıları, aslında otomobil boyaları, yazıcı mürekkepleri gibi amaçlar için üretilen boyalar. Bunlar dövme için derinin öylesine derinine zerk ediliyorlar ki aır yanıklarda bile varlıklarını koruyorlar. ABDde ise henüz dövmelerde kullanılan maddelere ilikin bir mevzuat ve yönetmelik yok. reticilerce boyaların içindeki maddelerin naturel veya bitkisel esaslı ve zararsız olduu bildirilse de henüz dövme mürekkebi üreticileri, boyalarının içerii hakkında (ticari sır gerekçesiyle) bilgi vermiyor. Bu konuda resmi bir düzenleme yok.

Bilinçsizce uygulandıında, bazı dövmelerde kullanılan boyaların, genetik mutasyonlara, anne karnında bebekte doumsal anormalliklere ve dövmeyi yaptıran kiide kansere yol açabilecei ve vücutta balattıı biyokimyasal reaksiyonların, yıllarca sürmesi mümkün görünüyor. Salıksız koullarda yapılan dövmenin ayrıca tetanos, herpes simplex (uçuk) virüsü, stafilokok, HIV, Hepatit B ve C ve hatta frengi gibi enfeksiyonların bulamasına neden olduu da bilinen bir gerçek. Dövmenin dier komplikasyonları ise lenf bezi iltihabı, alerjik reaksiyonlar, keloid oluumu. Bazı dövmeler, MR tetkiki sırasında (içerdii metaller nedeniyle) iddetli arıya neden olabilir.

Dövme yapmadan önce cildi dezenfekte etmek için kullanılan alkol, derinin geçirgenliini artırarak dövme ile verilen kimyasal maddelerin kan akımına daha fazla karımasına neden olan bir faktör. Alkol ayrıca, bu maddelerin gerek uygulama yerinde, gerek bütün vücuttaki toksik etkilerini artırıyor. Dövme yaptırmadan önce bunları bilin:

Birçok dövme içerii ciltten geçemedii için, sürüldüünde emilmeyen bazı maddeler, cilde zerk edildiinde reaksiyona neden olabilir.

Daha önceden, dövme yaptırırken alerjik reaksiyon gösteren kiilerin, doktorlarının önerdii koruyucu tedavi sonrası, alerji ihtimalini göz önünde bulundurarak, dövme yaptırmaları önerilir.

Dövme yaptırmadan, ustalıına ve bilgisine güvendiiniz bir dövme sanatçısına danıın.

Dövme yaptıracaksanız, her dövmenin sonuçlarının aynı olmadıını bilerek, bu konunun gereklerini yerine getirdiine emin olduunuz, uzman bir sanatçıya yaptırın.

Dövme yapıldıktan sonra istenmeyen reaksiyonların, bir ay ile birkaç yıl içinde, genelde güne ııından temastan sonra ortaya çıktıı bildirilmitir.