Yeryüzünün en mükemmel pompası, u anda sol gösümüzün hemen altında çalımaktadır. Kalp, benzersiz tasarımı ve durmak bilmeyen atılarıyla, 1 gün içinde vücudumuzdaki bütün kanın 100 tam devir yapmasını salar.

Kalp dı görünü olarak aaı-yukarı yumruunuz büyüklüünde, etten yapılmı bir pompadır. Ancak kapasitesi düünüldüünde, dünyadaki en güçlü, en uzun ömürlü ve en verimli i makinesi olduu anlaılacaktır. Bu nitelendirmenin çok fazla nedeni vardır.

ncelikle kalbin çalıırken kullandıı güç muazzamdır. Bu güç sayesinde kalp, kanı 3 metre kadar yukarı sıçratabilir. Kalbin kapasitesini öyle bir örnekle daha da netletirebiliriz. Kalp, bir saatlik zaman zarfında, orta boy bir arabayı yerden yaklaık bir metre yukarı kaldırmaya yetecek kadar enerji meydana getirebilir.

Ancak kalbin en önemli özellii durmak bilmeksizin çalıabilmesidir. Kalp dakikada 70 kere ve her yıl yaklaık 37 milyon kereden fazla hareket eden bir kastır. Bir insanın ortalama hayatı boyunca ise yaklaık 2,5 milyar vuru yapar ve yaklaık 300 milyon litre kan pompalar. Bu da 10 bin adet petrol tankerini dolduracak sıvı miktarına eittir. Kalp, uyuduunuz zaman bile saatte yaklaık 340 litre kan pompalar. Bir baka deyile kalbimiz bir arabanın yakıt deposunu saatte 9 kere doldurur. Bedensel hareketler sırasında, örnein koarken, temposunu daha da artırır ve saatte yaklaık 2 bin 270 litre kan pompalar. Kalp, her çarptıında bir miktar kanı, büyük bir güçle vücudun derinliklerine kadar pompalar. Bu kasın gücü konusunda biraz daha fikir edinebilmek için yumruunuzu saniyede bir kere olmak üzere ne kadar uzun süre sıkabileceinizi deneyin. Kısa sürede yorulacak ve devam edemeyeceksiniz. Parmaklarınızı ve elinizi hareket ettiren kaslar, birkaç dakika içinde yanmaya ve acı vermeye balayacaktır. Buna ramen kalp, bir dakika bile dinlenmeksizin ömür boyu kasılıp gevemeye devam eder.

Kalbin sahip olduu üstün özelliklerin farkına varan bilim adamları çözümü bu tasarım harikasını taklit etmekte buluyorlar. Yapay kalp üzerine aratırmalarıyla tanınan Abiomed isimli irket benzer tasarımlarla kalbin görevini yerine getirebilecek kalpler üretmeye çalııyor. Ancak kalbin yıllarca baarıyla sergiledii kesintisiz fonksiyonu taklit edemeyeceklerini ifade ediyorlar. irketin yeni gelitirdii yapay kalbin 5 senede yaklaık 175 milyon kez atması ise çok iyi bir hedef olarak görülüyor.

Son teknoloji ürünü olan bu yapay kalp, insanlardan önce danalarda denenmi, ancak danalar sadece birkaç ay süre ile hayatta kalabilmilerdi. Birkaç ufak deiiklikle birlikte yeni kalbin gelecek yıl insanlarda da denenmesi planlanıyor. Duke niversitesi ‘ nde bir biyomühendis olan ve bu konuda yazılmı bir de kitabı bulunan Steven Vogel, aratırmacıların neden insan kalbini taklit etmekte bu kadar zorlandıklarını öyle açıklıyor:

Bizim sahip olduumuz motorlar, güçleri ve etkinlikleri ne olursa olsun, o kadar farklı çalııyorlar ki. Kalp kası, bizim teknolojik donanımımızda bulunan hiçbir eye benzemeyen, yumuak, ıslak, kasılabilen bir makine. İte bir kalbi bu yüzden taklit edemezsiniz… (Robert Kunzig, Discover, “The Beat Goes On”, January 2000)

Abiomed irketinin yapay kalbi de gerçek bir kalp gibi 2 karıncıktan oluuyor. Ancak benzerlik burada sona eriyor. Aratırmayı yöneten Pennsylvania niversitesi ‘ nden biyomühendis Alan Snyder bu farkı Gerçek bir kalpte kas, bir kap gibi görev görüyor ve kendisi kasılıyor ifadeleriyle anlatmaktadır.

Yapay Kalbin ıkmazları

Kendi kendine kasılan bir kalbi nasıl yapacaklarını bilmeyen aratırmacılar, iki karıncıın arasına yerletirdikleri bir motor sayesinde, her iki karıncıın iç duvarlarını iterek hareket ettiriyorlar. Yapay kalp karın içine yerletirilen bir pille çalııyor. Bu pil ise hastanın üzerinde taıdıı arj olabilen daha büyük bir pil paketinden radyo dalgaları ile sürekli arj edilmek zorunda.

Gerçek bir kalbin ise enerji için bir pile ihtiyacı yok, çünkü kalbimiz kendi enerjisini her hücresi içinde kendi baına üretebilen benzersiz bir kas tasarımına sahip. Ayrıca kalbin taklit edilemeyen baka bir özellii de benzeri olmayan dinamik bir atım hacmine sahip olması. Nitekim dinlenme halinde dakikada 5 litre kan pompalayan bir kalp, egzersiz sırasında bunu dakikada 2530 litreye kadar artırabiliyor. Abiomed irketinin yöneticisi olan Kung bu mükemmel tempo deiikliini Bu henüz hiç bir mekanik cihazın ulaamayacaı bir ey diyerek nitelendiriyor. irketin yaptıı yapay kalp ise en fazla dakikada 10 litre kan pompalayabiliyor ki bu da pek çok faaliyet açısından yetersiz kalmaktadır.

Asıl ulaılamayan ise, kalbin kendine pompaladıı kan ile beslenmesi ve ihtiyaca göre de güçlenmesi. Böylece bir kalp hiç bakım görmeden 5060 sene çalıabiliyor. Kalp bölünerek yenilenen canlı bir doku olması nedeniyle kesintisiz çalıma performansını hiçbir zaman kaybetmiyor. Bu da onu taklitlerinden ayıran en büyük özelliklerinden bir bakası. Bilim adamlarının günümüz teknolojisi ile ulamayı hayal bile edemedii özelliklere sahip olan kalbimiz, benzersiz tasarımıyla yüce Rabbimizin üstün ilmini bizlere tanıtmaktadır.

Bana ne oluyor ki, beni Yaratana kulluk etmeyecekmiim Siz O ‘ na döndürüleceksiniz. Ben, O ‘ ndan baka ilahlar edinir miyim ki, Rahman (olan Allah), bana bir zarar dileyecek olsa, ne onların efaati bana bir eyle yarar salar, ne de onlar beni kurtarabilirler. (Yasin Suresi, 2223)

Kalbin muhteem ileyiini aaıdaki video da detaylı bir ekilde görebilirsiniz!!