Kahvenin içenler üzerinde alıkanlık yaptıı, aratırmalarla kanıtlandı. Amerika’da yapılan yeni bir aratırmanın sonucuna göre ise; bir bardak kahve ba arısına, karaciere ve mide rahatsızlıklarına karı faydalı oluyor. Daily Mail gazetesinde çıkan haberde, kahvenin zararları ve faydaları anlatılıyor. İte kahvenin zararları ve faydaları..

ZARARLARI

Kalp

Aırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdii kafein fazla tüketildiinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atıları kalp çarpıntısına ya da taikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Tansiyon

2003 yılında Edinburgh niversitesi uzmanlarının yaptıı bir aratırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbe bardak kahve içenler üzerinde yapılan aratırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttii görüldü.

Mide

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlıında kötülemesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.

eker hastalıı

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 eker hastalıı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görülere yer verildi. Amerika’da yapılan aratırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan ekeriyle birlikte tüketilen kahvenin eker hastalıını olumsuz yönde etkiledii ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu aratırmanın yetersiz olduunu ve Tip 2 eker hastalıının kahveden olumsuz yönde etkilenmediini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin deil, minerallerin eker hastalıına karı koruyucu bir etkisi olduunu savunuyorlar.

Su kaybı

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduunu savunuyorlar.

Migren

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların baında sayılıyor. Kahvenin bileenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduu, aratırmalarda görülüyor.

Vitamin ve mineral kaybı

Kafein, vücudun demir ve dier besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Dourganlık

Kafeinin dourganlıı olumsuz yönde etkiledii biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının dourganlık oranını azaltıyor. ünkü aırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir baka sonuç ise, Brezilya’dan geliyor. Brezilya’da bulunan Sao Paulo niversitesi uzmanlarının yaptıı aratırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiini iddia ediyorlar.

Hamilelik

Kafeinin anne karnındaki bebee zararlı olduu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduunu belirtiyorlar.

FAYDALARI

Kanser

Yeil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoalmasını engelliyor.

Ba arıları

Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, aırtıcı bir biçimde ba arısına iyi geliyor. Ba arısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, arı kesicilerle kıyaslandıında, yüzde 40 oranında ba arısında daha etkili oluyor.

Beyin uyarımı

Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan aratırmalarda, okul çaındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha baarılı oldukları görülüyor.

Karacier salıı

Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karacier rahatsızlıklarından daha az ikayet ettii görülüyor.

Safra taları

Kadın vücudu erkee kıyasla iki kat daha fazla safra taı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taından ikayet ettii kanıtlandı.

Cilt

Yapılan çalımalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karı faydalı olduu görülüyor.

Sabah