soru

BBC magazine tüm zamanların en iyi sorularını derledi ve yanıtladı. İteo sorular..
Neden kek ve ekmek bayatladıında sertleir de bisküvi yumuar
Bununla ilgili yazılmı çok fazla kitap vardır.Ekmekle ilgili en temel cevap undaki niasta kristallerinin pime aamasında su çekip yumuamasıdır.Bu yumuayan niasta retrogradasyon adı verilen bir kaç günlük süre sonrasında tekrar kristalleir ve bu da ekmein sertlemesini salar. Bisküvilerdeki niasta da bu aamadan geçer fakat bisküvide var olan eker bunu tersine çevirir ve havadan nem alarak bisküvinin yumuamasını salar. Kek ise tarifine balı olarak hem sertleir hem yumuar.Eer malzemeleri arasında eker var ise yumuaması muhtemeldir.

yıldırım

Yıldırımdan elektrik akımı üretilebilir mi
Bu pratik olmamasına ramen mümkündür ama enerji depolamak bir problem oluturabilir.

muzik

Müzikte matematik var mıdır
Evet matematikle müzik arasında birçok ba bulunmaktadır.

tavuk

Tavuklar neden uçamaz
Yaban tavukları aslında uçabilir.Dierleri ise binlerce yıldır boyutları için beslendiklerinden bir aacın tepesinden atlayıp uçmaktan fazlası için çok aırlardır.Kanatları daha fazlasını kaldıramayabilir.

evren

Evrendeki en souk yer neresidir
Evrendeki en souk yer yeryüzünden 5000 ııkyılı uzaklıktaki Boomerang Nebula’da bir toz ve gaz bulutudur. -272(-457.6bir ısısı vardır

su

Suya alerjimiz olabilir mi
Hayır. Alerjiler, baııklık sistemindeki antikorların bu maddeye saldırması sonucu oluur. Ama suya balı olan hiçbir antikor yoktur.

araba

Kurun geçirmez cam nasıl yapılır
Buna kuruna dayanıklı cam demek daha doru olur, çünkü bu camlar bir eyin içine girmesine karı dayanıklıdır. Ancak aynı yere bir dizi mermi fırlatılması bu camların da kırılmasına yol açacaktır. Bu camlar genelde cam tabakalar arasına deforme olabilen polikarbonat plastik tabakası koyarak yapılır. Merminin etkisiyle dıtaki cam katman kırılır; bu da enerjiyi daha geni bir alana yayar; böylelikle plastik katman biraz esner ama kırılmaz.

tohum

Tohumlar hangi yöne büyüyeceklerini nasıl bilirler
Tüm bitkiler yerçekimsel alanın yönünü hisseder ve ona göre kendilerini ayarlarlar. Buna yerçekimine göre hareket etme denir.

sumo

Sumo güreçileri neden bu kadar imandır
Newton’un ikinci hareket kuralı olan hız= güç/ hacim eitliine göre, ne kadar aır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar çok güç kullanması gerekir. En iman Sumo güreçisi 267 kiloydu.

yalı

Neden yalı adamlar saçlarını kaybederken burun kılları çoalmaya devam eder
Erkeklerin kellemesinin sebebi DHT ya da dihydro testesteron hormonudur. Bunun vücuda çok fazla etkisi vardır ve bunlardan birinin de burun deliklerindeki kılların kaybedilmesini engellemek olduu düünülüyor.

uzayy

Evren neden yapılmıtır
Bu 21. yüzyılda bilimin karı karıya olduu en büyük sırlardan biridir. Büyük Patlamadan kalan ısı ile ilgili son yapılan aratırmalar atomlardan oluan maddelerin Evren’deki tüm maddenin sadece yüzde bir veya ikisini oluturduunu gösterdi.

oksijen

Neden içimize saf oksijen çekersek ölürüz
Kanımız nefesimizle içimize çektiimiz oksijeni yakalayıp hemoglobin denen moleküle balayarak taınmasını salar. Eer normal oksijen younluu daha fazla olan havayı içinize çekerseniz, cierlerinizdeki oksijen kanınızın taıyabilecei miktarın üstüne çıkar. Sonuç olarak açıkta kalan bu oksijen cierlerdeki proteinlere yapıır ve merkezi sinir sisteminin çalımasını önler hatta retinaya saldırır.