Kadınlıkla ilgili, ‘ehir efsanesi’ haline gelen ve yanlı bilinen o kadar çok ey var ki… Sizler için derledik!

KADINLAR CİNSELLİKTE EN ST NOKTAYA 30′UNDA ULAIR.

YANLI! Kadınların vücutları ile artan uyumları ve sekste kendilerine olan güvenleri 30 yaından sonra artmaya devam eder. Bir kadının orgazm kapasitesi yala birlikte azalmaz.

REGL DNEMİNE YAKIN GNLERDE HAMİLE KALINMAZ.

YANLI! Aslında regl döneminde hamile kalmak çok olası deildir. Ancak tamamen imkansız da deildir. Bu açıdan, takvim yöntemi yerine sürekli koruma salayan metotları kullanmak en iyisidir.

GEBELİKTE BİRKA TANE SİGARANIN ZARARI OLMAYABİLİR.

YANLI! Gebelikte içilen sigara bebee zararlıdır. Günlük içilen sigara sayısı arttıkça sigaraya balı, düük doum tartılı bebek gibi normal dıı durumların ortaya çıkma riski artar. Bu yüzden gebe kalmayı planladıınız andan itibaren ya da en geç gebe kaldıınızı örendiiniz andan itibaren sigarayı bırakın.

ARA SIRA REGL DZENSİZLİKLERİ YAAMAK NORMALDİR.

YANLI! Regl düzensizlikleri, ilk regl görülmeye balanan dönemlerde görülebilir. Ancak ileriki yıllarda tekrarlayan düzensizlikler ve aırı kanamalar için mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

DOUM KONTROL HAPLARI YALNIZCA GEBELİKTEN KORUNMA AMALI KULLANILIR.

YANLI! Bazı yeni nesil doum kontrol haplarının gebelii önlemenin yanı sıra sivilce, akne ve aırı yalanma sorunları ile adet öncesi sendromun hafifletilmesine de faydası vardır. Anti-androjenik etkili doum kontrol haplarının tüylenme sorununu hafifletici etkileri vardır.

GERİ EKİLME BİR DOUM KONTROL YNTEMİDİR.

YANLI! Geri çekilme yöntemi, geri kalmı ülkelerde sık kullanılmakla birlikte tüm doum kontrol yöntemleri arasında istenmeyen gebelik riski en yüksek olanıdır ve aslında tam anlamıyla bir doum kontrol yöntemi de deildir. Boalma anından önce cinsel iliki sırasında salgılanan sıvı içinde sperm bulunması riski oldukça yüksektir. Gelimemi ülkelerde istenmeyen gebelik ve doumların çok daha yüksek olmasının temel nedeni budur.

REGL NCESİ SENDROM KADINLARIN KAINILMAZ KADERİDİR.

YANLI! Regl döneminde belin ve sırtın alt kısımlarında hissedilen arıdan da kötüsü, hiç üphesiz tüm dünyaya karı sinirli hissetmek ve sebepsiz alama krizleri yaamaktır. Bu rahatsızlıkları azaltmak için alınabilecek birçok önlem var. ikayetler hafifse, bazı egzersizler bunları hafifletmek için yardımcı olabilir ancak fiziksel ve psikolojik ikayetler hayatın akıını ve ilikileri olumsuz etkiliyorsa doktorunuzun bu konuda önerebilecei pek çok yöntem bulunmaktadır.

DOUM KONTROL HAPLARI KİLO ARTIINA SEBEP OLUR.

YANLI! Yeni nesil doum kontrol hapları, vücutta su tutulmasına sebep olmadıı için herhangi bir kilo artıı da yapmamaktadır. Hatta vücuttaki ikinliin atılmasına yardımcı bile olabilmektedir. Tıptaki son gelimelerin biz kadınlardan yana ilerlemesi gerçekten sevindirici!