Ankara- İskoçya’nın Aberdeen niversitesi’nden Lisa DeBruine bakanlıında yürütülen aratırma, insanların salık sorunlarıyla boutukları ülkelerdeki kadınların tercihlerini, güçlü çeneli, daha kalın kalı olarak tanımlanan sert hatlı erkeklerden yana kullanmalarına karın, salık sorunlarının az olduu ülkelerdeki kadınların yumuak hatlı erkekleri tercih ettiini gösterdi.

Uzmanlar, Dünya Salık rgütünün ölüm oranları baz alınarak, beyaz ırktan, heteroseksüel kadınlar üzerinde yapılan aratırmanın, güzellikte kültürün belirleyici olduu yönündeki inanıı yıktıına dikkati çekti.

Aratırmayı yöneten Debruine, İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde aratırmaya ilikin deerlendirmesinde unları kaydetti:

“Kadınlar, kendilerine e seçerken iki farklı eyi göz önünde bulunduruyor. Bir tarafta kendilerine çok salıklı çocuk verecek, gerçekten çekici, yüksek genetik niteliklere sahip e; dier tarafta yatırım yapabilecekleri, yani çocuklarına iyi bir baba olacak e. Gerçekten çekici olan erkekler, genelde kendileri için hangi strateji uygunsa onu seçebiliyor. Bu erkekler, çounlukla kısa dönemli ilikileri tercih ediyor. Yumuak hatlı erkekler ise daha iyi bir aile babası olma eilimde.”

“Proceedings of the Royal Society Bulletin” dergisinde yayımlanan aratırmada, 30 ülkeden 4 bin 794 beyaz ırktan heteroseksüel kadın denee, 20 çift erkek fotorafı gösterilerek kendilerinden hangi tipteki erkei daha çekici bulduklarını söylemeleri istendi.
Aratırmada kadın deneklerin, dijital olarak yüzde 50 oranında daha sert hatlı ve yüzde 50 oranında daha yumuak hatlı hale getirilen erkek fotoraflarına verdikleri cevapları, deneklerin geldikleri ülkenin salık endeksiyle kıyaslayan DeBruine, salık sorunlarıyla bouan ülkelerden gelen kadınların hatları sert hale getirilmi erkekleri tercih ettiini belirledi.

Aratırmada salık sorunlarının en yüksek olduu ülke olan Meksika’dan gelen deneklerin, kendilerine gösterilen fotoraflar arasından yüzde 54 oranında hatları sertletirilmi erkekleri; dünyada salık sorunlarının en az olduu İsveç’ten gelen kadınlarınsa yüzde 32 oranında sert hatlı erkekleri tercih ettiini belirten DeBruine, aratırmanın yapıldıı Birleik Krallık’ta ise kadınların yüzde 43 oranında sert hatlı erkekleri seçtiini kaydetti.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr