stress
Kimse derin bir uykudan yataında bir yılan ya da alevler içinde kaldıını görerek uyanmak istemez. Kötü rüyalar hatta daha kötüsü kabuslar- sinir bozucu olmakla kalmayıp bütün bir uykuyu, hatta bazen hayatınızı etkisi altına alabilir.

Genelde çocuklarda daha yaygın olmasına ramen kötü rüyalar hayat boyu sürebilir. Peki uykumuzu mahveden bu kabuslardan kurtulmak için bizim yapabileceklerimiz neler

1.Kaygı ve stres
Genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres, kabus görmenin temel nedenlerinden. nemli bir ameliyat veya hastalık, sevilen birinin kaybı, kötü bir kazada kurban veya tanık olmak kabus görmenize neden olabilir. Fakat kabusun nedeni sadece travmatik olaylar deil. İle alakalı veya ekonomik kaygılar, boanma veya taınma gibi büyük yaam deiiklikleri, kısaca gündelik kaygılar da kabus nedeni olabilir.

BAHARAT

2.Acı ve baharatlı yemekler
Neyi ne zaman yediimizin gördüümüz rüyalar üzerinde büyük etkisi var. Acı ve baharatlı yemekler vücut sıcaklıını ve metabolizma faaliyetlerini arttırarak uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde kabus görmelerinin de nedeni.

yag

3.Yiyeceklerdeki ya oranı
Kesin olmamakla birlikte, aratırmalar gösteriyor ki, gün içinde ne kadar ya oranı yüksek yiyecek tüketilirse, kötü rüya görme olasılıı da o kadar artıyor. Daha çok organik besinlere aırlık verenler, gün boyu abur cubur tükenlere oranla daha seyrek kabus görüyorlar.

hap

5)İlaçlar
Antidepresan, yatıtırı, ve uyuturucu gibi kimi ilaçlar, yan etki olarak kabusa sebep olabilir. rnein, bir aratırmada, ‘Ketamin’ adı verilen ve uyuturucu olarak kullanılan maddenin kötü rüyalara sebep olduu anlaılmıtır. Benzer biçimde, sıtma hastalıının yaygın olarak görüldüü bir ülkeye seyahat eden bir kii ‘Lariam’ adı verilen maddeyi kullandıında, ilginç kabuslar görebilir. Genellikle kabuslar, hap kullanımı kesildiinde, ortadan kaybolmaktadır.

hastalık

6)Hastalık
Grip gibi ateli hastalıklar, bazen kabuslara sebep olabilir. Uıykuda nefesin kesilmesi ya da çok uyumak gibi dier uyku bozuklukları da kabus görme sıklıını arttırır.

Kötü rüyalar ya da kabuslar, belirli ölçüde olduu sürece normal karılanırken, uzmanlar, iddet ve sertlik içeren rüyaların sıklıkla görülmesi halinde, bir terapiste danıılması gerekliliini savunuyorlar. Ancak, tatlı uykular için yapılabilecek ilk adım, bu altı faktörü ortadan kaldırmaya çalımaktır.