kabak

Kabak çekirdei birçoumuzun zevkle yedii bir kuruyemi. Aslında yine bir çoumuzun da bilmedii bir salık kaynaı…

Kabak çekirdei ciddi bir baırsak kurdu düürücüdür. Tuzsuz tüketildiinde çok hızlı ve etkili bir ekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40 gram büyüklerde 100 gram tuzsuz kabak çekirdei yeterlidir.

Kabak çekirdeinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. u an kabak çekirdeinin BPH’ı azalttıı hatta önledii tıbben kanıtlanmı ve kabul görmü durumda. Yine BPH’la balantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor.

Almanya’de eczanelerde satılan kabak çekirdei karotenoid içerir. Yapılan aratırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düük olduunu gösteriyor.

Kalın baırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdii E vitamini ile hücre zarının oxide olarak bozulmasını önlüyor. Salıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E vitamini geç yalanmamızı ve yalılıımızı genç gibi geçirmemizi salıyor.

Lif içerii de kanserle ilikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup ierek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem baırsaklar normal çalııp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmı oluyorsunuz. Ama en önemlisi kabızlık önlenince antioksidan yani, kanser yapan maddeler baırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltır.

Kabak çekirdei mineraller, esansiyel yalar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca içinde kemikler ve itah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdei günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdei ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karılıyor.

Omega 3 ve omega 6 içerii beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel geliimi olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduundan bu alanla ilaç yapım çalımaları sürüyor.

Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Salıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor. zellikle erkeklerde belirli bir yatan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor.

Doymamı ya oranı yüksek olduundan kandaki trigliseridi düürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

maranki.com