iyimser kadin

Bilim insanları iyimser kadınlarda kalp hastalıkları ve ölüm riskinin daha düük olduunu kanıtladılar.

Pittsburgh niversitesi bilim insanları, aratırmaları sonucu iyimser kadınların kalp hastalıklarına yakalanma ve ölüm riskinin daha düük olduunu kanıtladılar.

Son aratırma Hollandalı bilim insanlarının iyimserliin erkeklerde kalp hastalıkları riskini düürdüünü gösteren aratırmalarını destekliyor. 100.000 kadının verilerini analiz eden bilim insanları kötümser kadınlarda kan basıncı ve kolesterol deerlerinin daha yüksek olduunu kanıtladılar.

İYİMSER KADINLAR DAHA FAZLA SPOR YAPIYOR

Circulation dergisinde yayımlanan sonuçlara göre optimist kadınların herhangi bir kalp hastalıına yakalanma riski yüzde dokuz daha düük. Dier insanlar hakkında dümanca düünceler besleyen veya genel anlamda kötümser olan kadınlarda ölüm riski yüzde on altı daha yüksek diyor uzmanlar. Bunun nedeni iyimserlerin olumsuzluklarla daha iyi ba edebilmeleri ve hastalık sırasında kendilerine daha iyi bakmaları. Aratırmaya katılan iyimser kadınlar daha fazla spor yapıyor ve daha zayıftılar diyor uzmanlar. Aratırmayı yöneten bilim kadını Hilary Tindle, sürekli olumsuz düünceler beslemenin salıı tehdit ettiini söylerken, İngiliz Kalp Vakfı’nın bir sözcüsü de negatif duyguların bedende belli balı kimyasalların salgılanmasına neden olduu ve bunların da kalp hastalıkları riskini yükselttiinin altını çiziyor.

(Cumhuriyet)