Bilim adamları, gizemli karanlık maddenin izini yakalamı olabileceklerini düünüyorlar.Avrupalı gök bilimciler, yörüngede dönmekte olan bir uydudan anormal enerji sinyalleri aldıklarını bildirdiler.
İngiliz Nature dergisinde aratırmalarını yayınlayan astronomlar, bu büyük enerji kütlesinin gizemli karanlık maddenin imzası olabileceini düündüklerini belirtirken, bu konuda daha fazla aratırma yapılmasının gerektiinin altını çizdiler.
Roma Tor Vergata niversitesinden Piergiorgio Picozza bakanlıındaki ekip, PAMELA adı verilen Avrupa uydusunun Temmuz 2006 ve ubat 2008 arasında gönderdii verileri inceledi ve imdiye dek görülmedii kadar fazla miktarda, elektronun karılıı olan ve kozmik ıınlarda enerji spektrumunun büyük bölümünü oluturan ”pozitron” tespit etti.

Bazı bilim adamları bunun karanlık madde olduunu, bazıları da dier pozitron kaynaklarından gelen ıınları incelemek gerektiini belirtti.

Pulsarların (düzenli ritimlerle uzaya radyo dalgaları gönderen nötron yıldızları) da önemli pozitron kaynaı olduuna iaret eden bilim adamları makalelerinde, bu alanda daha fazla aratırmaya gerek bulunduunu kaydettiler.

Evrendeki kütle, çekimsel enerjinin incelenmesi sonucu, var sayılan toplam enerji younluunun sadece yüzde 5 civarının dorudan gözlemlenebilir maddelerden olutuu ifade edildi.

Yine bu toplamın yüzde 23′ünün de karanlık maddeden olutuu hesaplanırken, geriye kalan kısmın ise dengeli bir ekilde yayılmı olan karanlık enerjiden olutuu ve bunun da Evren’in genilemesinin sorumlusu olduu düünülüyor.

Kaynak:www.teknolojivebilim.com