istah

Bazı besin maddeleri itahınızı kapatarak acıkmayı geciktiriyor. zellikle itah kapatıcı etkisi olduu kanıtlanan 40 özel besini rejim yapmadan zayıflamak için denemenizi öneriyoruz. Bu besinlerin vücut üzerindeki etkileri, içeriklerindeki bazı maddeler ve görevleri öyle sıralanıyor

Karbonhidratlar
Karbonhidratlar kepek, buday gibi tahıl ürünlerinde, sebze ve meyvelerde bulunur. İçeriindeki lifler, sindirim sistemini harekete geçirir. Ayrıca karbonhidratlar insanı tok tutarak açlık hissini engeller.

Triptofan
Proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeit aminoasittir. Triptofan, vücutta serotoninin olumasında ve hücrelere taınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise itah hissini azaltır. zellikle muz, avokado, yulaf ve peynirde bulunur.

Krom
Bu oligoelement, vücutta insülin dengesini korur. Bu denge kan ekerinin dümemesi veya azalmaması açısından çok önemlidir. Kan ekerinin dümesi açlıa yol açar. Krom ihtiyacınızı karılamak için fındık, ceviz gibi kabuklu yemiler ve tahıl ürünleri yiyebiliriz.

Albümin
Bir tür taıyıcı proteindir. Can sıkıntısını giderir ve itahı kapatır. Bu protein, triptofanı oluturarak beyine taır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur.

Früktoz
Meyvelerden elde edilen doal ekerdir. Früktoz kan ekeri dengesini kesinlikle etkilemez Ayrıca yemek sonrası tatlı ihtiyacı duymanızı engeller. ilek ve bal früktozun ana kaynaıdır.

İyot

Tiroit hormonlarının yapımı için gereklidir. Açlık duygusunun gelimesini engeller. Balık, iyotlu tuz ve soanda bulunur.

İtahınızı Kesecek neriler

Karnıbaharı ve brokoliyi hafifçe halayıp yourtla tatlandırın. Bu karıım lif açısından zengin olduundan sizi uzun süre tok tutar.

Salatalıı iyice yıkayın ve kabuklarıyla birlikte ince dilimler halinde kesip üzerine bol bol dereotu serpin. Bu sebzenin kalorisi yok denilecek kadar az ve oldukça tok tutucudur.

Tatlı olarak 250 gr. mor erii biraz tarçınla halayın. Bu meyve früktoz açısından oldukça zengin olmakla birlikte tatlı ihtiyacınızı da karılayacaktır.

Albümin itahı kapatır. Bir porsiyon yeil fasulyeyi 20 dakika suda halayıp sirke, karabiber ve biraz da tuzla tatlandırın. İsterseniz yasız krema da katabilirsiniz.

200 gr. ananası incecik dorayın ve süzgeçten geçirin. içine 100 gr. kefir ve taze nane ekleyin. Ananasın içindeki enzimler, protein sindirimini hızlandırdıından oldukça doyurucudur. Ayrıca selülit oluumunu da engeller.

Kendinize yeil salata, uskumru balıı, kivi ve portakaldan oluan bir ziyafet hazırlayın. Balıın içeriinde ki iyot, tiroit bezinin ilevlerini hızlandırdıından açlık hissi giderilir.

ünler arası acıktıınızda kuru erik yiyin. Kuru erik kan ekerinin dümesini engeller. Ancak fazla abartmayın. ünkü bir kuru erikte 8 kalori var.

Hafta da iki yumurta yiyin. ünkü yumurta da bol miktarda triptofan var. Bu da neenizin yerine gelmesini salar.

Enerjisiz kalmamanız için 1 demet maydanozu blenderden geçirip sebze suyuyla karıtırın. İçine bir iki damla acı biber sosu ekleyin ve bunu bir güzel için. Bu içecein içindeki C vitamini ve bitkisel maddeler ya yıkımını kolaylatırır.

Kırmızı elmayı ince dilimler halinde kesip 1 çay kaıı kıyılmı ceviz ve yarım çay kaıı yonca balıyla karıtırın. Bu karıımın içeriindeki deerli lifler hem doyurucu hem de baırsakları çalıtırıcı etki gösterir.

Yasız kaarı ince ince dilimleyin ve siyah zeytin ile süsleyin. zerine bir yemek kaıı sirke dökün. Bu, birkaç saat için açlıınızı giderecektir.

Karacierlerinizi çalıtırmak için 10 adet enginar kökünü, içine 1 doranmı soan, karabiber tanesi ve yarım limon katılmı suda halayın. Daha sonra 1 çay kaıı bal, iki sap kekik ve biraz limon suyunu kaynatın. Enginar köklerini süzün ve hazırlamı olduunuz karıımın içinde biraz piirip çıkarın.

Bol bol böürtlen yiyin. Böürtlen sizi hem neelendirir hem de tok tutar. Kan ekerinizin yükseleceinden korkmayın. ünkü böürtlenin içeriindeki doal ekerler kan ekerini hiçbir ekilde etkilemez.

Kahvaltıda armut yiyin. Armudu rendeleyin ve yulafa katın. Bu karııma birazda yourt ekleyin. Armudun içeriindeki früktoz uzun süre açlık hissetmemenizi salar.

Günü canlı geçirmek için kendinize yulaf ezmesi hazırlayıp içine kuru meyveler katın. Bu, karbonhidrat ihtiyacınızı karılayacaktır.

Kendinize kırmızı portakal ve 50 gr. ıspanak yapraından oluan bir salata hazırlayın. Salatayı 50 gr. yasız yourt, bir tutam tuz ve karabiberden oluan bir sosla tatlandırın. Hem enfeksiyonlara karı korunun hem de midenizi doyurun.

Günde üç kez meyve suyu için. Meyve suyunun içine koyacaınız soda, magnezyum ihtiyacınızı karılayacak ve açlıınızı giderecektir.

Bezelyenin içeriinde bulunan albümin, itahınızı kapatmak için iyi bir besindir.bu nedenle sık sık bezelye çorbası için.

Pirinç sindirimi aır olan ve bol su içeren bir besin maddesidir. Pirinci istediiniz sıklıkta yiyebilirsiniz. Ancak pilav yaparken fazla ya kullanmamaya özen gösterin.

Ara sıra ceviz yiyin. Cevizin içeriinde bolca triptofan var. Unutmayın, bu madde serotonin salgısını arttırıyor ve açlık hissetmenizi engelliyor. 100gr. cevizde 590 kalori var, bu yüzden 5 6 ceviz yemeniz yeterli.

Akam yemeinizde 100 gr. tavuk filetosunu ızgarada kızartıp limonla tatlandırın. Bu, ya yakımını hızlandırır. Ayrıca içeriindeki triptofan açlık hissini giderir.ve metabolizmayı hızlandırır.

Patatesleri halayın ve dilimleyin. Biraz zeytinyaı, rendelenmi parmesan peyniri, dereotu ve karabiberle tatlandırın.. Patates B1, B2 vitaminleri ve protein açısından zengin bir besindir. Ayrıca içeriinde doyurucu lifler de bulunur. Bu nedenle patatesleri kabuklarıyla birlikte halayın. Böylece içeriinde ki maddeler zarar görmez.

Haftada iki kez morina balıı yiyin. Yanına da halanmı patates, havuç, bezelye ve brokoli gibi zengin sebzelerden oluan bir garnitür hazırlayın.

250 gr. yer almasını halayın ve püre haline getirin. 150 gr. sebze suyuyla karıtırın ve tekrar piirin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Yer elmasında bulunan früktoz hem açlıınızı giderecek hem de kan ekerini dengeleyecektir.

Kendinize domates sosu hazırlayın. Domateslerin kabuklarını soymadan yıkayın ve bütün bütün halayın. İçine çeitli baharatlar katın ve bu karıımı süzgeçten geçirin. domates kabuklarının sindirimi zordur ve içeriinde deerli lifler bulunur.

Muzu, 100 ml. kefir ya da yasız yourtla püre haline getirin. Früktoz içeren bu mükemmel içecek ara öünler için idealdir.

Ara sıra kereviz yiyin. Bu bitki sade olduu gibi yasız yourt, 1 tutam köri, 2 yemek kaıı kremadan oluan bir karıımla da yenilebilir. Midenizi karbonhidratla dolduran kerevizi nasıl yiyeceiniz tamamen sizin zevkinize kalmı!

İyot size canlılık verir ve itahınızı kapatır. İyot içeren karidesleri ite ızgara yapın ya biraz mısır yaıyla tavada kızartın. Yanına halanmı makarna hazırlayın. Taze fesleen ve kini otuyla servis yapın.

Kahvaltıda çavdar ekmei yiyin. zerine yasız krem peynir sürebilir ve halanmı dil yiyebilirsiniz.

Fıstıklar esiz bir albümin madenidir. İtahı azaltır ve keyfinizi arttırır. Gündüzleri bir avuç dolusu tuzsuz fıstık yiyin. Size özellikle kabuklu fıstık tüketmenizi öneriyoruz. Kabuklarla uramak sizi bir süre megul edecektir.

Yarım avokadoyu limon suyuyla ıslatın. 30 gr. somon balıını halayın ve dilimleyin. zerine dereotu serpitirin. Kolayca hazmedilen ya asitleri ve C vitamini size açlıınızı birkaç saat için unutturacaktır.

Bir kutu yasız labne peynirini 50 gr. rendelenmi turp ve bir demet maydanoz ile karıtırın. Acıkmaya baladıınızı hissettiinizde 1 dilim kepek ekmeine bu karımdan sürün.

ç yemek kaıı ufalanmı cevizi yasız yourtla karıtırın. Bu karıımın içeriindeki aminoasitler, itahı kapatan hormonların üretimini arttırın.

450 gr. mantarı ve 3 adet taze soanı dilimleyin. Bunları bir yemek kaıı ayçiçek yaında 5 dakika hafifçe kızartın. Karabiberle iyice tatlandırın. İçeriindeki krom size tokluk hissi verecektir.

Soan bol miktarda iyot içeriri. Bu nedenle mutlaka her öünde yer almalıdır. İyot, tiroit bezi yoluyla açlık hissini giderir.

200 gr. yeil fasulyeyi 250 gr. sebze suyuyla 20 dakika haladıktan sonra çıkarın. Doranmı soan, maydanoz, 2 yemek kaıı zeytinyaı ve sirke ile hazırladıınız sosu yeil fasulyenin üzerine dökün ve salata niyetine yiyin. Tritofan içeren bu yiyecek, beyindeki açlık hissini anında giderir.

Kendinize pırasa salatası hazırlayın. 2 sap pırasayı dilimleyin ve 5 dakika halayın. 40 gr. kaarı ve bir armudu küp eklinde dorayın. 125 gr. yasız yourt ve karabiberle karıtırın. Bu salatanın içeriindeki lifler, kalsiyum ve bitkisel maddeler mideyi doldurur ve rahatlatır.

İstediiniz kadar kukonmazı tuzlu suda halayın. Kukonmazı, incecik kıyılmı bir demet maydanoz, 2 yemek kaıı zeytinyaı, doranmı soanla karıtırın ve karabiberle tatlandırın. Kukonmazın içeriindeki aminoasitler, beynin gönderdii açlık sinyallerini azaltır ve itahı kapatır.

Bir adet muz, 2 küçük elma ve ayçekirdeinden oluan bir meyve salatası hazırlayın. Muzu ve elmayı dilimleyin. İçine bir çay kaıı bal ve ayçekirdei katın. Salatayı limon suyuyla tatlandırın. Bu salata baırsaklarınız güçlendirecektir.

Kuru kayısıları incecik dorayın ve sıcak suda birkaç dakika bekletin. Bunları halanmı pirinçle karıtırın. İçine limon suyu ve nane ekleyin. Kayısının içindeki doal eker tatlı gereksiniminizi karılamak için yeterlidir.

Yiyeceklerinizi küçük tabaklara hazırlayın ve yemeklerinizin altına salata yapraı koyun. Böylece ufak porsiyonlar da itahınızı doyurmanız için yeterli olacaktır. Gözler yoluyla beyinde Tabakta yeterince yiyecek var mesajını alacaktır.

Kendinizi pozitif duygulara adapte etmeniz için günde iki kez aynanın karısına geçin ve Ben kendimi artsız seviyorum deyin. Bunu 3 hafta süresince tekrarlayın.
ünlerden önce bir bardak limonlu soda için. Bu, midenizi iirir ve vücuttaki zararlı maddelerin dıarı atılmasını salar.

Açlık hissettiinizde hemen bir ile megul olun. Böylece aklınız aç olduunuz fikrinden uzaklaacaktır. Yaptıınız iten keyif almaya bakın. Canınız pasta ya da çikolata çektiinde 20 dakika bekleyin. Bu süre içinde mutlaka aklınız baka düüncelere yönelecektir.