Isaac Newton (1642 – 1727)

1642 yılında İngiltere’nin Woolsthrope kasabasında dünyaya gelen Newton’un en önemli buluu, diferansiyel ve integral hesabı kefetmesidir.

Zaten Newton’u dünyada gelip geçmi üç büyük matematikçiden biri yapan buluu budur. İin teknik yönü, üniversitelerde uzun uzun verilir. Bu nedenle, sadece adı bizim için imdilik yeterlidir. Newton, bir ara teolojiye de ilgi duydu. Bu konuda bazı yorumları ve düünceleri de vardır.

Newton, 1661 yılının haziran ayında Cambridge’deki Trinity College’e girdi. Giderlerinin bazılarını karılamak için okulda bazı ilerde çalııyordu.

İç harp İngiltere’de tüm iddetiyle sürüyordu. nceleri yava, fakat sonraları çabuk olarak kendini toparladı ve çalımalarına daldı.

Newton’un matematik öretmeni Isaac Barrow (1630 – 1677), hem ilahiyatçı ve hem de matematikçi biriydi. Matematikte parlak fikirli olan Barrow, örencisinin kendisinden çok ileride olduunu kabul ediyor ve 1669 yılında matematik kürsüsünü bırakıp sırası gelince, yerini o esiz büyük deha Newton’a bırakıyordu.

Barrow, geometri derslerinde kendine özgü yöntemlerle, alanları hesaplamak, erilere üzerindeki noktalardan teet çizmek için yollar gösteriyordu. İte bu dersler Newton’u diferansiyel ve integral hesabı bulmaya ve bu sahada çalımaya yönelten ilk adımlardır.

Diferansiyel ve integral hesabın bulunmasında, deiken, fonksiyon ve limit kavramı kullanılmıtır. Fonksiyon kelimesini ilk kez Leibniz kullanmıtır.

Bugüne kadar da bu sözcük deitirilmemitir. Limit fikrini ve kavramını Newton ve Leibniz kullanmıtır. zellikle Newton bu sahada baarılı olmutur. Her ikisi de çok yönlü olan bu dahiler, aynı zamanda birbirlerinden habersiz az çok farklılık gösteren yöntemleriyle diferansiyel ve integral hesabı bulmulardır.

Isaac Newton, 1727 yılında böbreklerindeki rahatsızlık yüzünden yaamını yitirdi.

Balıca eserleri:
Method of Fluxions (1671)
De Motu Corporum in Gyrum (1684)
Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)
Opticks (1704)
Arithmetica Universalis (1707)
An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)