irkin olduunuz için üzülmenize gerek kalmadı. Yapılan aratırmalar çirkinliin faydalarını gözler önüne serdi.

Büyük bir burun, kepçe kulaklar, geni bir kalça… Dert ettiiniz bir fiziksel özelliinizin aslında salıınız için ‘fayda’ anlamına geldiini örenmek ne kadar teselli edici olur

Büyük kalça:

Aratırmalara göre büyük kalça kötü kolesterolü ortadan kaldırıp, damar sertlemelerine karı koruyucu olan iyi kolestrolü yükseltiyor.

Oxford niversitesi’nin çalımalarına göre büyük kalça diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Kalçadaki yalar ayrıca tampon görevi de yapıp ya asitlerini temizliyor.

Dr. Konstantinos Manolopoulos Yaın nerede toplandıı önemli. Kalçadaki ve bacaklardaki yalar iyi ama karın çevresindekiler kötüdür diyor.

Küçük memeler:

Büyük memeler sırttaki kıvrımları deitirerek arıya neden olabiliyor.

te yandan küçük memeler daha duyarlı. Viyana niversitesi’nde yapılan bir çalımaya göre büyük memeler, küçük memelerden yüzde 24 daha az duyarlı. Meme ucundan duyarlılıı ileten sinirler küçük memelerde daha gergin oluyor.

Büyük kulaklar:

Büyük kulaklar yalanmayla beraber oluan duyma kaybını önleyebilir. Dr Ralph Home, “Kulaımızın dı kısmı, sesleri belli bir yere toplama konusunda önemli rol oynuyor.

İnsanların daha iyi duymak için ellerini kulaının arkasına koyduunu görürsünüz. Kulak daha büyük olduunda kulak kanalınıza daha fazla ses akıı olduu doru” diye açıklıyor.

Kalın parmaklar:

Güzel görünmeseler de bir Hobbit’in parmaklarına sahipseniz kendinizi anslı saymalısınız. Bilim insanlarına göre kısa parmaklar insanların daha iyi komalarına yardım ediyor.

Uzun parmaklarsa ilev görmek için daha fazla enerji gerektiriyor. Wale niversitesi’nden Dr Ian Bezodisan, “Biyomekanik açısından, bir kemik ya da parça daha uzunsa hareket etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar” diyor. Uzun parmaklılar daha esnek kirilere sahip olmalarından dolayı daha çok yaralanmaya da maruz kalıyor.

Bodur bacaklar:

Chicago niversitesi ile New York’taki Uluslararası Uzun mür alımaları Merkezi’nin aratırmaları kısa bacakların daha kalın kemikli olduunu…

Ve bodur bacaklı olmanın salıklı yalılık için önemli olduunu gösteriyor.

Aberdeen niversitesi’nden ostropoz uzmanı Prof. David Reid, “İnsanlardaki osteoporoz veya ileri yalardaki kemik kırılmaları kemik sayısıyla ilgilidir.

Bazı kırılma çeitleri için, daha büyük kemiklere sahip olmak avantaj” diyor.

Büyük burun:

Büyük burunlar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olan toz parçacıklarını ve bakterileri solumamızı engelliyor.

Aratırmacılar büyük burunların pislikleri içine yüzde 7 daha az çektiini gösteriyor. Büyük burunlar aynı zamanda saman nezlesinin etkilerini de azaltıyor.

Doal kusurlarını ön plana çıkaran kadınlar, moda dergilerinden defilelere, ünlüler dünyasından reklamlara kadar her yerde karımıza çıkarken güzellik anlayııda kökünden deiiyor. Artık kusursuz deil, kusurlu güzellik moda!

Kusurlu güzellik modası

Doal kusurlarını ön plana çıkaran kadınlar, moda dergilerinden defilelere, ünlüler dünyasından reklamlara kadar her yerde karımıza çıkarken güzellik anlayııda kökünden deiiyor. Artık kusursuz deil, kusurlu güzellik moda!

Konu güzellik, moda ve medya olunca, bir eyin dozunda kalması pek mümkün olmuyor. Zira geçen yıl 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda dergilerinde boy göstermesinin ardından dünya kusurları kabul etmekten bahsederken i yine çıırından çıkmı görünüyor. imdilerde kusurlu güzellik yeni trend halini alıyor. Kendinde bu küçük kusurlar olmasa da pek çok kadın moda olduu için bu kusurları sahipleniyor. rnein gri saçlarını boyamayan, kırııklıklarını doal haliyle sergilemekten çekinmeyen Jamie Lee Curtis, Helen Mirren, MerylStreep gibi ünlü yıldızlara, podyumları gri saçlarıyla adımlayan ve dergilere kapak olan Kristen McMenamynin de eklenmesiyle gri saç bu yıl büyük bir popülerlik kazandı. Haliyle kısa zamanda doal kusurdan yapay kusurada dönütü. yle ki Pink, Lady GaGa gibi genç pop yıldızları ve trend ikonu Kate Moss bile henüz grilememi saçlarını boyayarak gri yaptı. Gri saç trendi defilelerden dergilere her köeye yayıldı.

Aynı ekilde eskiden kusur kabul edilen kalın kalar da bu deiimin etkisiyle imdilerde herkesçe benimsenen yeni bir trende dönüüyor. Gucci, Valentino, Chloe gibi modacılarınd efilelerinde mankenler podyumda kalın kalarla boy gösterirken, fiyatı 5 bin TLyi bulan ka ektirme operasyonlarının ve ka çıkartan kozmetiklerin de yıldızı parlıyor. Kusurlu güzellik trendinin en son halkası da geçen ay kendini gösterdi. Kadınlar arasında ayrık di rüzgârı esmeye baladı. Trendi ateleyenler rock yıldız ıMick Jaggerin 17 yaındaki model kızı Georgia Jagger, Avustralyalı model Jessica Hartve Calvin Kleinin yüzü olan model Lara Stone. Bu güzel genç modeller ayrık ön dilerini hiç çekinmeden sergileyerek bu kusurlarına seksi bir anlam yüklüyorlar.Ve bu kusurlu güzellikleriyle puan topluyorlar. Georgia Jagger ayrık dileriyle bu sene yılın modeli seçildi ve İngiliz Vogueuna kapak oldu bile. Son olarak Fransız arkıcı ve oyuncu Vanessa Paradisnin ayrık dileriyle Chanelin yeni rujunun yüzü olması trendi zirveye çıkardı. yle ki, New York Times gazetesinin haberine göre kimi kadınlar da dilerinin arasını açtırmaya bile girimi. ABDdei ki ön diinin arasına kelepçe yerletirterek bu trendy kusuru elde etmek için 1500- 2 bin TLyi gözden çıkaran kadınların sayısı giderek artıyormu! Kusurlu güzellik trendinin böylesine hızlı bir biçimde benimsenmesinin ardında yatanolguyu, İtalyan kadın dergisi Grazianın güzellik editörü Liz Hambletonın u sözleri özetliyor:Bence mükemmellik konusunda fazla aırıya kaçtık ve bu sonunda bu kavramdan usandık.

Artık insanlar mükemmellikten ziyade daha gerçekçi eyler arıyor. Ayrık diler, yanaklardaki çiller, kırııklar, kalın kalar… ünkü bunların hepsi kiiye cilalı bir güzellik veya bronz bir tenden çok daha fazla kiilik kazandırıyor. Lara Stone gibi küçük ve kendine özgü kusurları olan kadınlara bakmak, birbirinin kopyası kusursuz güzellere bakmaktan çok daha cazip geliyor.

Kıvrımlar, kırııklıklar ve doallıın zaferi: Kusursuz güzellik anlayıında deiimin tohumları son birkaç yılda Beyonce, Lily Allen, Scarlett Johansson gibi etine dolgun, bol kıvrımlı kadınların yıldızının parlamasıyla atıldı. Kozmetik markası Doveun uzun, kısa, iman, zayıf sıradan kadınları reklamlarında kullandıı Gerçek Kadınlar kampanyasıyla hız kazandı. Ama asıl ok edici giriim geçen yıl bu zamanlar geldi. nlü kadın dergisi Glamour, 2009 Eylül ayında yayınladıı bir fotorafla ortalıı karıtırdı. Zira dergi incecik modellerin yer aldıı sayfalarından birini bu kez kilolu bir modele, Lizzie Millera ayırmıtı. Millerin kat yapmı göbei ve kalın bacaklarını gözler önüne seren çıplak pozu okuyucularda nmüthi bir tezahürat aldı. Aynı günlerde gerçekletirilen Londra Moda Haftasında modacı Mark Fast ince mankenlerin yanında podyuma üç etine dolgun manken de çıkardı. 42 beden olan Hayley Morley, Gwyneth Harrison ve Laura Catterall defilenin en dikkat çekici isimleri olurken, fotoraflarıda tüm gazetelerin ba sayfalarında yer aldı.

Kasım ayındaysa Glamour dergisi bu kez ii büyüterek altı tombul modeli sayfalarına konuk etti. 42-44 beden güzeller Kate Dillon, Jennie Runk, Amy Lemons, Crystal Renn, Ashley Graham, Lizzie Miller ve Anansa Sims hep birlikte dergiye çıplak olarak poz verdi. Artık sıfır beden diye anılan, iskelet gibi modellerin devri geçiyor mu sorusu her köede yankılanırken modacılar ve medya da eskiden kusur olarak görülen fazla kilolara sahip etine dolgun modelleri podyumlara ve dergilere konuk etmek için kolları sıvadı.

2010daysa tombul güzeller trendi tam anlamıyla patladı. nlü moda ve trend dergisi V Magazine, Ocak 2010 sayısının tamamını tombul modellere ayırdı. Almanyanın en çok satan kadın dergisi Brigitte ve İngiliz kadın dergisi Essentials 2010da dergide her yatan ve her bedenden gerçek kadınların fotoraflarına yer vereceklerini açıkladı. Fransız Elle dergisi kapaında 44 beden bir modele yer verirken İtalyan Vogue dergisi internet sitesinin bir bölümünü kıvrımlı kadınlara ayırdı. Tombul modeller defilelerde de podyumları arınlamaya baladı. İngiliz Vogue dergisi yayın yönetmeni Alexandra Shulman Podyumlarda ve dergilerde tombul modellerin boy göstermesi yuvarlak hatlı kadınların da çekici olduu fikrini besliyor diyordu. Doal kusurlarla barı imzalama trendi sadece fazla kilolarlada sınırlı kalmadı. Bu yıl Prada, Louis Vuitton, Tom Ford, Giles Deacon gibi birçok ünlü modacı da, koleksiyonlarını sergiledikleri podyumlarda 42, 44 beden tombul modellere, 60 -70 yaındaki modellere, gri saçlı, kalın kalı modellere yer verdi. Debenhams, Myer gibi ünlü maazalar tombul vitrin mankenlerini görücüye çıkarırken çeitli giyim markaları dail anlarında da genç, yalı, iman,zayıf, göbekli, gri saçlı ve hatta engelli kadınları birarada kullanmaya giriti. Yıl boyunca güzellik, moda ve medya dünyasının verdii mesaj açıktı: Kendini olduun gibi kabul et, doal halini, doal kusurlarını sev!

nlü top model Kate Moss da modaya uyup saçlarını griye boyatanlar
kervanına katıldı.