kanser

İnsanlıın merak ettii sorular!

KANSER TEDAVİ EDİLEBİLECEK Mİ

Kanser hakkında 25 önce hayal bile edilemeyecek kadar geni bir bilgiye sahibiz. Yeterli zaman ve yatırımla bilim adamları gelecekte kanserin sebebini bulup tedavi gelitirebilir. nümüzdeki yüzyılda küçük bir kan testi ile birkaç dakikada kansere erken tehis de koyulabilecek.

Barts Kanser Merkezi Enstitüsü Prof. Fran Balkwill

tabut

SONSUZA KADAR YAAYABİLİR MİYİZ

lümsüzlük için umut, kök hücre teknolojisine balı. Son 10 yıl içinde inanılmaz gelien teknoloji sayesinde kalp hastalıklarından kansere birçok hastalıa çözüm bulunacaı tahmin ediliyor. 50 yıl içinde doacak olan bebeklerin ortalama 100 yıllık bir ömrü olacaı öngörülüyor .

Londra King’s Koleji Kök Hücre Biyoloji Laboratuarı yöneticisi Dr. Stephen Minger

evren

EVREN NASIL YOK OLACAK

13 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama dan sonra evren bugün hala genilemeye devam ediyor. Birçok uzman evrenin nasıl olutuunu inceleyerek nasıl yok olacaını öngörmeye çalııyor. Evrenin sonu için dört olasılık var:

1. ekim kuvveti büyümeyi yavalatacak ve evren kendi içine doru çökmeye balayacak.
2. Evren genilemeye devam ettikçe souyarak yok olacak.
3. Varlıı tam olarak anlaılamayan bir enerji genilemeyi hızlandırıp evrenin yırtılmasına neden olacak.
4. Büyük patlama bir önceki evrendeki dengelerin bozulmasıyla ortaya çıkmıtı, bu evrendeki dengelerde bozulursa yeni bir büyük patlama meydana gelebilir.
James Webb Uzay Teleskopu üzerinde çalıan astronom Dr. Maggie Aderin

gen

GENLERE BAKIP HASTALIKLARIMIZI NGREBİLİR MİYİZ

imdiye kadar 100 kadar genin belli hastalıklara yatkınlıa iaret ettii ortaya çıkarıldı. Gelecekte bu teknoloji sayesinde hangi hastalıklara yatkın olduumuzu önceden örenip ona göre yaamımızı ekillendireceiz.

Oxford niversitesi genetik Prof. Peter Donnelly

salgın

BYK BİR SALGIN HASTALIK OLACAK MI

Sorunun cevabı evet… zellikle ku gribi gibi grip salgınları her 20-30 yılda bir ortaya çıkıyor. Salgının ortaya çıkması durumunda gerekli aıyı gelitirmek için altı ay zaman gerekiyor.

İngiliz Tıp Aratırma Konseyi Prof. Neil Ferguson

robot

ROBOTLAR İNSAN ZEKASINA YAKLAACAK MI

Robotlar için yapay zeka gelitirmek oldukça zor bir süreç… Be yıl içinde sesli komutları anlayabilecek robotlar üretilecek. nümüzdeki yüzyılda ise robotlarla sanat, felsefe hakkında sohbet edilebilecek. Ancak robotların özellikle tarım alanında i gücü olarak kullanılacaı tahmin ediliyor.

West of England niversitesi robotik uzmanı Prof. Alan Winfield

uzaylı

UZAYLILAR VAR MI

AratIrmalara göre evrende baka canlıların da bulunması büyük bir ihtimal ama onlarla asla karılamayabiliriz. Evrende bol bulunan hidrojen ve oksijen canlıların yaaması için gerekli suyu salıyor. Ancak dier yıldızlar bize fazla uzak olduu için onlar bizi bulana kadar evrende yalnızız.

Open niversitesi gezegen bilimcisi Prof. Colin Pillinger