kartal
Peçeli bayku: lümcül kemirgen avcıları
Peçeli bayku, baykugiller familyasından renkleri, beyaz veya kahverengi olan bayku türlerinin ortak adıdır. Peçeli bayku muazzam miktarda fare ve sıçan yer. Kemirgenlere olan bu dükünlüü insanlara en büyük iyiliidir. Yaklaık olarak 43 santimetre uzunluundaki bu kuun o kadar garip bir görünüü vardır ki, bazı yerlerde ‘maymun suratlı bayku’ olarak da bilinir. Ergin olanlarının sırtında karıık gri renk üzerinde siyahla çevrili beyaz lekecikler vardır. Bu gri renkli kısımlar arasında, özellikle boynun yanlarında, pas sarısı karıık renkler vardır.

örümcek

rümcek: Haereyi önler
Böcek dünyasının belki de en mekanik görünümlü türüdür. En büyük zevki dier küçük haereleri ve sinekleri hızlıca yakalayıp yemesidir. Bu yönüyle aslında insanlara büyük fayda salar. Termit, sivrisinek ve arıların balıca kovalayıcısı olan bu böcek türü aslında yırtıcıdır. Kendi içlerinde sürekli mücadele halinde olan örümcekler birbirlerine saldırmaktan çekinmezler. Zehirli ve zehirsiz olmak üzere farklı türü vardır.

yarasa

Yarasa, karabatak ve yusufçuklar
Yarasa ve yusufçuk, yiyecek menüsü haereler olan dier iki hayvan cinsidir. Yarasaların birçok türü, yüzlerce hastalık taıyan sivrisinek ve dier haereleri sadece bir gecede yok edebilme gücüne sahiptir. Eer bu uçan hayvanlar ekosistemde var olmasalardı, salgın hastalıkların önlenebilmesi neredeyse imkansız hale gelirdi. zellikle yaz aylarında beslenme yönünden oldukça hareketli günler geçirirler.

Karabataklar da geçmite inli balıkçılar tarafından Lijiang Nehri’nde balık yakalamak için yetitiriliyordu. ok atik ve kıvrak hareketlere sahip bu kular avını anında yakalayabilme yetisine sahip.

sırtlan
izgili sırtlan
Yalnızca Afrika’da bulunan dier sırtlan türlerinden farklı olarak bu tür, Asya’da hatta Türkiye’de de bulunuyor. izgili sırtlanın yaam ekli benekli sırtlanınkinden çok farklıdır. Yalnız yaamayı tercih eder. ok nadiren, aile fertlerinden oluan ufak gruplar kurabilir. Kendine ait olan bölgesine çok önem verir ve bu bölgeyi savunur. Kendi gücü ile büyük hayvanları avlayamaz. Genelde le ile beslenir. Bunun yanısıra küçük kemirgenleri, kuları, kertenkeleleri, avlar. Le yedikleri için tehlikeli salgın hastalıkları önler.

maymun

Hindistan cevizi toplayan maymunlar
Tayland ve Malezya’da yaayan bu maymun türü, bölgede yaayan çiftçilerin en büyük yardımcısıdır. Aaçlara tırmanarak hindistan cevizi toplayan bu maymunlar, tek bir insan gücünden ortalama on kat daha fazla igücü potansiyeline sahip. Hatta zaman zaman bir insanın bin katı kadar daha fazla i çıkarabiliyorlar.

yılan

Kral yılan: iftçinin en büyük yardımcısı
Dier yılanların zehirinden etkilenmedii ve yılan yedii için kendisine bu isim verilmi. Avını boarak öldürüyor. Yılanların besin zincirinde üst sıralarda yer alan kral yılan, kendisi zehirli olmamasına karın zehirli yılanlarla da beslenebilmektedir. Bu nedenle yaadıkları bölgelerdeki çiftçilerin en büyük koruyucusudur. Küçük memeliler, kertenkeleler, kular, kaplumbaa yumurtaları ve kurbaalar da ilgi gösterdii dier canlı türleridir. Doal yaam alanı Kuzey Amerika’dır.

msik kedisi

Misk kedisi ve solucanlar
Bazen hayvanlar kolay sindirim yapabilme özelliiyle de dier canlılara faydalı olabilir. Solucanlar da ite buna benzer bir özellie sahip. Birçok organik bahçede topraın hava almasına ve mineral bakımından zenginlemesine olanak salıyor. Gübre ilevi de görüyor.

Kopi Luwak, dünyanın en pahalı kahvesi! stelik bir tür kedi dıkısından üretiliyor.Hem de misk kedisinin dıkısından. Bu kedilerin sindirim sistemi farklı olduu için kahveye özel bir tat veriyor. Bu kahve türü aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliine sahip.

ahin-guvercin

ahin ve güvercin
ahinler genellikle böcekleri ve küçük memelileri avlar, ara sıra da kulara saldırır.

alı çırpıdan yaptıkları ve yumuak maddelerle döedikleri salam yuvaları, aaçların ya da kaya çıkıntılarının üzerinde bulunur. Diiler yuvaya birkaç tane kahverengi lekeli beyaz yumurta bırakır. Genellikle kartallara benzerler. Avlanma ekli insanlara avlanma konusunda yardımcı olmutur. Yani insanların avlanma konusundaki ilk kılavuzu ahinlerdir.

Posta güvercinleri de geçmite insanların en önemli iletiim kaynaıydı. İnsanlar arasındaki iletiim bu güvercinler yardımıyla salanıyordu.

bakteriler

öp yiyen bakteriler
Bazı bakteri türleri büyük mikrop ve pislik yıınları içinde yaar. zellikle bazı bakteri türleri pis su artıma tesislerindeinsan salıına zararlı bakterileri daha zararsız hale getirir veya tamamen yok eder.

filler

Fİller
Filler Güneydou Asya, Güney Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde aır yük kaldırmak ve çekmek için kullanılıyor. Batıda büyük motorlu araçların yaptıı ii, Asya’da filler yapıyor. Maalesef Afrika’nın bazı bölgelerinde de eti için avlanılıyorlar. Yani bu kaslı hayvanın etini yiyen kabileler de var.

deniz yosunu

Deniz yosunu
Deniz yosununun hücreleri yüksek oranda ya içeriyor. BU küçük organizmalar geri dönüümlü enerji devrimi için anahtar bile olabilir. Bilim adamları ve enerji irketleri petrol ve dizel yakıta alternatif olarak yosunlar üzerinde çalımalara devam ediyor.