Dr. Mehmet z Show da günlük ihtiyacınız olan 5 besin açıklandı. Peki bu be besin hangileri

Günlük beslenmenize Lif, Vitamin D, Su, Kalsiyum ve Omega 3 besinlerini ekleyerek, akıl ve kalp salıınızı iyiletirebilir, baııklık ve iskelet sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Lif

Meyve, sebze ve tam budayda mevcut olan Lif hazım için gereklidir. Lif, ayrıca diyabet ve kalp hastalıı riskinizi de azaltır. Günlük lif ihtiyacınızı karılamak için ahududu, frambuaz, yulaf ezmesi, mercimek ve pimi enginarı mutlaka yiyin.

Vitamin D

D Vitaminin öneminin farkına deiliz. Belki de doada D vitamini içeren çok fazla besin olmadıındandır. D Vitamini kemik salıınızı iyiletirir ayrıca baııklık sisteminize de faydalıdır.D vitamini almanın en iyi yolu asında göüs dekoltesi, sırt ya da bacaklarınıza 15 dakika boyunca güne banyosu yapmaktır. Yüzünüzü ve ellerinizi yalanmaya karı her zaman korumanız gerektiini unutmayın. Ve ilk 15 dakikadan sonra tüm vücudunuza UVA ve UVB içeren güne koruyucucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Su

Düünerek ya da beceri gerektirmeden baarılabilecek bir konu. Aslında günde ne kadar su içmeniz gerektiini söyleyen genel bir formül yok. Günlük su ihtiyacınızın belirlenmesi genel salık durumunuz, hareketliliiniz ve nerede yaadıınız gibi bir çok faktöre balı. Yeterli su içip içmediinizi gösteren bir rehber sunmak gerekirse; gün boyunca ender susamak ve renksiz ya da hafif sarı 1.5 litreye yakın idrara çıkmak. Ayrıca suya elektronik bir karıım ekleyerek içebilirsiniz. İçtiiniz suya yarım çay kaıı kabartma tozu, tat vermesi içinde 1 çay kaıı kaktüs özü ve 1 çay kaıı da deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Böylelikle vücudun su kaybetmesini önleyecek ve enerjinizi de arttıracaksınız. Karıımın içerisinde yapay hiçbir madde olmadıı gibi, kilo aldırmaz ve formada kalmanıza yardımcı olur.

Kalsiyum

Birçok kii iskelet yapısının doru gelimesi için kalsiyumun önemini biliyor. Ancak kalsiyum kilo kaybına yardım ettii gibi, kolon kanseri gibi bazı kanserlerden de sizi korur. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karılayacak dozda bir vitamin alın ya da kalsiyumdan zengin süt, fasulye, kuru kayısı gibi besinler tüketin. Kalsiyumu D Vitamini ile birlikte aldıınız zaman daha doru kullanılmı olacaksınız.

Omega 3

Beyin ve kalp salıı için çok gerekli olan Omega 3, ayrıca vücudun kanserle savamasına da yardımcı olur. Omega 3 yalarının kaynaı balık yaı, bazı bitki ve fındık yaında mevcuttur. Omega 3 ya asitleri kalp krizi ve felç riskini azaltmakta ve tansiyonudüürmekte güçlü rol oynar.

Kaynak:www.saglikplatformu.com