Ankara- Endangered Species Research dergisinde yayımlanan makalede, insanlar yunuslarla birlikte yüzmekten holansalar da hayvanların aynı hisleri paylamadıı belirtildi.
Bilim adamları, insanların yunuslarla etkileiminin bir nevi “taciz” olduuna, hayvanları dinlenmekten, yavrularını besleyip büyütmekten alıkoyduuna inanıyor.

Aratırmacılar, ie burunlu yunuslara çok yakın yüzmenin ve hayvanlara dokunmaya çalımanın, hayvanlarda had safhada strese yol açtıını tespit etti.

Dou Afrika’daki Zengibar adasında aratırma yapan Newcastle niversitesi mensuplarından Dr. Per Berggren, “Aratırmamızda unu tespit ettik: Ne zaman turist tekneleri yaklasa, yunuslar rahatsız oluyor ve beslenmeye, sosyallemeye ve dinlenmeye daha az vakit ayırıyor” dedi.

Berggren, bu olumsuz etkinin sadece tek tek yunuslara deil, tüm yunus popülasyonuna zarar verdiini ve uzun dönemde bunun yıkıcı olabileceini söyledi.

Atlanta’daki Emory niversitesinden Lori Marino da, turistlerle birlikte yüzmekten dolayı hayvanların “psikolojik sorunlarla” karılaabildiini söyledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr