İnsanın iç dünyasına (duygusal deil tabi), hücrelerine, atomlarına kadar zoomlamak. Aaıdaki resimler tarama elektron mikroskobu (SEM) adı verilen yeni nesil elektron mikroskobuyla çekilmi fotoraflar. Büyütme oranı x25′den (el mikroskobuyla aynı) x250.000′e kadar çıkabiliyor. İmkansız ayrıntılar 1 ve 5 nm boyutlarda görüntülenebiliyor.

Bilim insanları SEM’i insan vücudundaki hücreleri görüntülemede kullanmılar ve bazen kanserli bir hücrenin görüntüsüne, bazen de bir yumurta hücresinin sperm hücresiyle buluma anına ulamılar. Beni oldukça etkileyen bir insanın yaaması, her gün nefes alıp verebilmesi için her an durup dinlenmeden çalıan onca hücreden, her an içimizde gerçekleen mucizelerden bi haber yaamamız.

1- Kırmızı Kan Hücreleri

İnsan vücudunda oksijen taımakla görevli hücreler. Erkeklerde ortalama 5 yada 6 milyon, kadınlarda ise 4 yada 5 milyon kırmızı kan hücresi bulunuyor. Yüksek kesimlerde yaayan insanlarda kırmızı kan hücreleri oksijen azlıı nedeniyle daha fazla.

2- Saç Teli

Resimde ucu kırılmı bir saç teli görülmekte.

3- Purkinje Sinir Hücresi

100 milyon nöron arasında Purkinje nöronları en genileri arasındadır. Dierlerinden farklı olarak vücudun hareket (motor) koordinasyonunu salarlar. Toksik maddeler (alkol yada lityum alımı), baııklık hastalıkları, genetik mutasyonlar Purkinje hücrelerini oldukça olumsuz etkiliyor.

4- Kulak Tüyleri

Kulaın içindeki tüyler ses titreimlerine duyarlı yapılardır.

5- Göz Sinirinden ıkan Kılcal Damarlar

6- Dil zerindeki Tat Alma Duyuları

İnsan dili üzerinde 10.000 civarında tat alma duyusu bulunur ki bunlar tuzlu, eki, acı, tatlı gibi duyguları insan beynine iletir. İnsanın zevki için çalıan görünmez kahramanlardan biri.

7- Di Plakası

8- Kan Pıhtısı

Resimde kan pıhtısı tarafından örümcek aı gibi sarılmı kırmızı kan hücreleri. Resmin tam ortasında görünen hücre beyaz kan hücresi.

9- Akcier İçindeki Alveol Hücreleri

Akcier içindeki alveoller kan hücreleriyle gaz (oksijen, karbondioksit) alıverii yaparlar.

10- Kanserli Akcier Hücresi

nceki salıklı akcier görüntüsünden farklı olarak bu resimde akcier hücresi kanser yüzünden biçimini kaybetmi durumda.

11- İnce Baırsak Kıvrımları

lger olarak da geçen ince baırsaktaki bu kıvrımlar yüzey alanını artırıyor, bu sayede yiyeceklerin emilmesi kolaylaıyor. Dikkatli bakıldıında kıvrımlar arasında yiyecek artıkları görülmekte.

12- İnsan Yumurtası ve Taç Hücreleri

Resimde ine ucunda insan yumurtası görülmekte. Yumurta hücre zarıyla çevrilmi durumda. Zar üzerinde bulunan gliko proteini (glycoprotein) yumurtayı korumasının yanı sıra spermleri tutan bir yapıya sahip. Ayrıca iki taç hücresi hücre zarına yapımı halde görülmekte.

13- İnsan Yumurtası zerindeki Sperm Hücreleri

Resimde yumurtaya girmeye çalıan sperm hücreleri görülmekte.

14- İnsan Embriyosu ve Sperm Hücresi

5 günlük döllenmi insan yumurtası. Resimde yumurta etrafında halen durmakta olan sperm hücreleri görülmekte. Embriyo ve sperm hücreleri pembe, sperm hücrelerinin kuyrukları yeil renkte görülmekte. Mavi alanlar hücreler arasındaki balantıyı salayan boluklar.

15- 6 günlük İnsan Embriyosu

Rahim içinde yatmı vaziyette 6 günlük insan yavrusu.

İlla Allah’ın varlıına inanmak için denizlerin yarılmasını yada ölünün dirilmesini yada Ay’ın parçalanmasını görmeye gerek yok. İnanmak isteyen kalp, çevresine bakıp biraz düünse yeter. Zaten Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde demiyor mu “Siz hiç düünmez misiniz” diye

-Kaynaklar-
1, 2, 3