Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, ine fobisi yüzünden diçiye gitmeyen, doktora gitmekten çekinen insanların psikolojik sebeplerine ilikin olarak bir deerlendirmede bulundu. Verimli, fobilerin psikiyatrik bozukluklar olduuna dikkat çekerek, nedenlerinin bilimsel yöntemlerle açıklanabilmesi halinde hastalık denebileceini söyledi. Verimli, henüz bilimsel olarak nedenleri açıklanamayan fobilerin birer psikiyatrik bozukluk olduunu vurguladı.

0-6 ya arası nesne ilikileri ve hayalleriniz karakterinizi ekillendirir

Verimli, ine fobisinin dier fobilere göre, daha sık olarak aile geçililii olan bir fobi olduunu belirtti.

Verimli, ine fobisiyle ilgili Freud’un teorisinin en akla yatkın teori olduunu ifade etti. Verimli, insan geliim basamaklarının en önemli dönemi olan 0-6 ya arası ve 2-6 ya arası kiinin nesne ilikileri ve hayallendirmelerinin, karakter ve kiilik yapısını son derece keskin hatlarla ekillendirdiini anlattı. Verimli, ine korkusunun kiinin salık hizmetlerinden faydalanmasını engellemesi halinde, psikiyatrik ve psikoterapötik tedavi alması gerektiini belirterek, unları söyledi:
“zellikle cinsel olarak penis sembolü olan ine korkusunda, bilinçaltımızdaki penis korkusunun yattıını söyleyen teoriler vardır. İte çocukluktaki çözülememi cinsel dönem ve nesne ilikileri çatıması, gelecekte sivri ucuyla fallik (cinseli penis sembolü) sembolizasyonu olan ineden otomatik olarak ve bilinçaltı zorlamasıyla korkmaya ve anksiyete tepkileri göstermeye sebep olmaktadır.”

Suç iledi ve kestiler

Verimli, özellikle 4-6 ya arasında erkek ve kız çocukların kendilerindeki farklılıı ayırt etmeye baladıklarını belirtti. Verimli, kız çocukların ilk defa bir penis gördüünde ‘Acaba benim niye yok’ diye düündüklerini ve psikiyatride bu durumun ‘Penise imrenme fenomeni’ olarak adlandırıldıını kaydederek, unları ifade etti:
“Bu duyguyla ba edebilmek için u savunma mekanizması devreye girer. Demek ki ben bir hata iledim. Benim penisimi kestiler. İte kadındaki ilk aaılık kompleksi ve ceza korkusu burada balar. Erkek çocuk ise, ilk defa bir kız çocuk cinsel organı gördüünde ‘Acaba onunki niye yok’ diye sorar ve u sonuca varır. ‘Demek ki o büyük bir suç iledi ve onun penisini kestiler. Ben de suç ilersem benim penisimi keserler.”
Kaynak:cumhuriyet.com.tr