Genç ya da yalı her kadının mutlaka incili bir takısı vardır. İnci; kolye, küpe, bro veya bir yüzüü süsler… Audrey Hepburn, Tiffanyde Kahvaltı filmindeki incili kolyesiyle bu taın ne kadar zarif olduunu ve her eyle kullanılabildiini göstermiti. İstiridyenin davetsiz misafiri olan ve kadına zarafet katan bu ta hakkında neler biliyoruz

İnci nasıl oluur

İncileri genellikle inci midyesi denilen ve pek çok türü bulunan istiridyeler üretir. Bu istiridyelerin kabuklarının direnci oldukça yüksek. Açılması son derece zor olan dı kabuklarının kalsiyum karbonat esaslı olan bileimleri birçok düman için de caydırıcı. Kalsiyum karbonat maddesi aynı zamanda istiridyenin inciyi oluturmasında da önemli rol oynuyor. İstiridyeler içlerine kum, çakıl veya zarar verecek parazit organizmalar girdiinde bundan rahatsız olur. Bu gibi durumlarda bir korunma yöntemi olarak bu davetsiz misafiri izole eder ve üzerini sedefle kaplamaya balar. Böylece inci oluur.

İnci neye göre deerlidir

Gemolog Tülay etinkaya Parlaklık ve boy genellikle aranacak iki ana faktör olarak kabul edilir. Parıltısı ne kadar koyu olursa, ekil ve yüzey ne kadar kusursuz olursa inciler o kadar deerlidir. rnein inciye baktıınız zaman yüzünüzün yansımasını net bir ekilde görebilmeniz, onun çok iyi kalitede bir inci olduunu gösterir diyor.

İncinin sahte olup olmadıını çıplak gözle nasıl anlayabiliriz

Tülay etinkaya Parlaklıı ve aırlıı ayırt edici bir nitelik sayılabilir diyerek sahte ile gerçei ayırmanın en kolay yolunu öyle açıklıyor: İmitasyon incileri gerçek incilerden hafifçe diimizle ezerek de ayırt edebiliriz. Eer eziliyor ve üzerinden bir katman ayrılıyorsa o inci imitasyondur diyebiliriz.

İncinin bakımı nasıl yapılır

Saç spreyi, parfüm, oje veya alkol bazlı ürünlerdeki kimyasal maddeler incinin parlaklıını bozabileceinden, incinin bu tür kozmetik ürünlerle temas ettirilmemesi gerekiyor. İnciyi hafif bir sabun, ılık su, yumuak temiz bir havluyla temizlemeniz en dorusu. İncilerin uzun süre kasalarda veya kapalı yerlerde saklanması, kuruyup matlamalarına neden olur. O yüzden sık sık takmak ve düzenli bakım, incilerin hava alarak kendilerini yenilemelerini salar.

Kaç renk inci var ve en deerlisi hangisi

ok farklı renkte ve çeitte inci var. Gemolog Tülay etinkaya ünkü onlar istiridyenin kabuu içerisinde olutukları bölgenin renk tonlarına göre renklenirler. En popüler renkler beyaz, krem ve pembe. Gümüi, siyah ve altın rengi de son yıllarda büyük ilgi çekiyor diyor. etinkaya koyu parlak siyah bir incinin çok nadir bulunduunu ve çok pahalı olduunu söylüyor.

İnciyi klasik yapan nedir

Eski çalardan beri inci, kusursuzluun, mükemmelliin sembolü oldu. Bilinen en eski inci mücevher, M.. 520de ölen bir İran prensesine ait ve Louvre Müzesinde sergileniyor. Eskiden incinin Ayı temsil ettiine ve sihirli güçlere sahip olduuna inanırlardı. Romalılarda sadece üst tabakaya mensup, seçkin kiilerin inci takmasına izin verilirdi. Yeni evli çiftlere verilecek en güzel hediyelerden biri inci, çünkü masumiyetin de simgesi. Bu nedenlerle yıllar boyu her yaa ve tarza hitap eden doadaki asaleti simgeleyen bir klasik haline geldi.

Kültür incisi ile dier inci arasında fark nedir

Kültür incisinin oluumu için doal koulların salandıı ve ek malzemelerin kullanıldıı çiftlikler kuruluyor. Tülay etinkaya bu konuda özellikle Japonyanın çok ilerlediini söylüyor: Japon denizlerinde çıkartılan Akoya incilerinin yetimesi çok zahmetlidir, bu inci, Akoya denen istiridyenin içinde bulunuyor ve bu yetitirilen istiridyelerin ancak yüzde 40ının içinden inci çıkartılıyor ve bunların da sadece yüzde 5i yüksek kalitede inci oluturuyor. ok nadir ve zahmetli bulunan bu Akoya incileri bu nedenle deerli ve oldukça pahalı.

İstiridyenin içinden nasıl alınıyor, inci avcılıı nedir

İncinin istiridye içerisinden çıkartılması için özel ve hassas teknikler kullanılıyor. 20nci yüzyılın baından bu yana inci avcıları, denizden inci çıkarmak için çeitli teknikler gelitirmiler. Yüzlerce metre derinlere dalan inci avcılarını köpekbalıı, boulma ve zehirli denizanaları gibi ölümcül tehlikeler bekliyor. Bu konuda pek çok uyarı ve tedbir alınmasına ramen çok fazla engellenemiyor.

Dünyanın en büyük incisi hangisi

Allahın incisi adı verilen dünyanın en büyük incisi Filipinlerin batısındaki Palawan Adasında 1934 yılında Müslüman bir dalgıç tarafından bulundu. 600 yıllık olduu tahmin edilen inciye San Francisco Deerli Ta Laboratuarı 40 milyon dolar deer biçti. 6 buçuk kilogram aırlıındaki incinin bir kısım hissesinin sahibi Amerikalı Victor Barbishte.

İnciye altın mı gümü mü yakıır

İnciye altın da gümü de çok yakıır. Mücevher firmaları inciyi pırlantayla da çok kullanıyor.