Engellemek tamamen sizin elinizde!

Olgunluk çaına gelen kadın kilo almaya balamısa, bunun salık açısından tehlike oluturacaını düünmek yanlıtır.

imanlık tehlikeli boyutlara ulamadan önlenebilir. Ancak bu konuda aceleci olunmamalı. Menopoz öncesinde balayan imanlama, hormon dengesinin yeniden kurulmasıyla sona erebilir. imanlık tehlikeli boyutlara ulamadan önlenebilir.

1. LLERİ SIKI TAKİP

Menopozda özellikle bel bölgesindeki kalınlama tehlike iaretidir. Karındaki ya hücreleri metabolik bakımdan daha faaldirler ve kalçalardaki ya hücrelerinden daha tehlikelidirler. Bu bölgelerdeki ya hücreleri, ensüline karı direnç olutururlar. Bu da kandaki ekerin temizlenmesi için çok daha fazla ensülin üretimini zorunlu hale getirir.

2. STRESTEN KAININ

Stresin metabolizma üzerindeki etkisi asla hafife alınmamalı. zellikle menopoz döneminde kadının strese girmesi, kilo almasını hızlandırıyor. Menopoz döneminde kadının hayatında yeni stres kaynaklarının ortaya çıkması kilolarının da artmasında etkin bir rol oynuyor. Sakın stresin sizi zayıflatacaını düünmeyin. Menopozda stres kilo aldırır.

3. EGZERSİZ

Eer olgunluk çaına gelinceye kadar vücut egzersizi yapmadıysanız, artık geç kaldıınıza kendinizi inandırmayın. Tam aksine, bugünden tezi yok, egzersizlere balamalısınız. Kaslarınız ensülin alıcılarıyla yüklüdür. Ne kadar çok kas kütleniz olursa, egzersizler sayesinde düzenli bir ekilde ısı açıa çıkarırsınız ve karbonhidratlarla yaları yakmanız kolaylaır. Kalbinizi ve kemiklerinizi de korursunuz. Menopoz döneminde düzenli vücut egzersizi yapmak çok önemlidir.

4. TROİD KONTROL ART

Kadınların yüzde yirmi bei, menopoz dönemine yaklaırken tiroid bezleriyle sorun yaarlar. Tiroid bezlerinin az çalıması, metabolizma hızını azaltır. Yorgunluk, kilo almak, el ve ayakların souk olması, saçların seyrelmesi ve kabız gibi belirtiler tiroid problemlerinin habercisidir. Tiroid ölçümü yaptırıp tirod hormonlarınızın ne durumda olduunu örenmenizde büyük yarar var.

5. HORMON DENGESİNE DİKKAT

Menopoz dönemi balayan kadınların hepsi vücutlarındaki östrojen fazlasını yok edebilmek uruna bir beslenme programı, vitamin ve mineral takviyesi ve egzersiz programı uygulamalıdır. eker ve niasta aırlıklı besinlerden uzak durulmalı, posalı besin maddeleri tercih edilmeli. Bu arada fast- food türü yiyecekleri beslenme listenizden hemen çıkarmalısınız.

Cosmotürk