Futbol, basketbol, voleybol gibi popüler spor branlarından sıkılanlar ve formda kalmak için yeni bir yöntem bulma konusunda hevesli olanlar için ilginç ve çılgın spor branları bulunuyor.

Dünyanın çeitli ülkelerinde birbirinden ilginç birçok spor dalında faaliyetler her yıl düzenli olarak yapılırken, bazı branlarda dünya rekorları bile bulunuyor.

Bu branlardan birisi de her sene Avrupanın farklı bir ülkesinde düzenlenen oduncu yarıması. Katılımcılar, motorlu ve motorsuz testere ile bireysel ya da kolektif olarak odun kesiyorlar. Aaç kesme, odun kesme, aaç parçalama gibi kategorileri bulunan yarımada, beyaz çam aacını parçalara ayırma süresi konusunda dünya rekoru bile var.

-BU DA BİSİKLET HOKEYİ-
İlginç spor dalları içerisinde bir de tek tekerlekli bisiklet hokeyi var. Kuralları buz hokeyi ile aynı olan bu dalın buz hokeyinden tek farkı ise tek tekerlekli bisiklet üzerinde oynanması. Yaklaık 25 senedir Amerika, Avrupa ve Asyada baarıyla gerçekletirilen tek tekerlekli bisiklet hokeyi müsabakalarına ilgi de oldukça fazla. Hem denge unsurunun salanması, hem de müsabakada rakibinize oranla daha fazla efor sarf etmenizi gerektiren bu branta faaliyetler her yıl düzenli bir ekilde gerçekletiriliyor.

-ASYANIN ULUSAL SPORU BUZKASHİ-
Asya kıtası ülkelerinden Kırgızistan ve Afganistanın ulusal sporu olan buzkashi en ilginç sporlardan biri. Polo oyununa çok benzeyen bu sporun polodan farkı ise top yerine, baı kesilmi ölü bir keçiyi kullanmaları. Oyuncular ölü keçiyi alıyor ve dier oyunculara veriyor. Keçiyi kaleye ulatırana kadar bu süreç devam ediyor. Bu sporda oyuncular yıllar boyu ciddi bir ekilde çalııyor. Hatta usta oyuncuların yaı 40ın üzerinde.

-PEYNİRİ YAKALA, DL KAP-
Peynir kovalamaca, peynir yuvarlamaca olarak da bilinen bu tehlikeli spor, her yıl 22 Mayıs tarihinde İngilterenin Gloucesterdeki Cooper Tepesinde yapılıyor. Peynir kovalamaca yarılarının 1 asırdan fazladır yapıldıı biliniyor. Tekerlek biçimindeki peynir dik bir tepeden aaı atılıyor ve onlarca yarımacı peyniri yakalamak için peinden yuvarlanıyor. Tepe çok dik olduu için sık sık sırt, bacak veya kol yaralanmaları oluyor. Peyniri yakalayan kii peyniri kazanıyor.

-KİRLİ DEREDE YZ, YZEBİLİRSEN-
Yüzmenin denizde, havuzda yapılanını biliyoruz da derede yapılan, üstelik kirli derede yapılan yüzme yarılarından pek haberimiz yoktu. İngiltere ve Amerikada yapılan kirli derede yüzme yarılarına ilgi de bir hayli fazla. Katılımcılar, kirli, pis kokan çamurlu suda norkel ile 54 metre boyunca yüzmek zorunda. Mesafeyi en kısa zamanda tamamlayan yarıı kazanıyor. Dalı giysisinin tercihe balı olduu yarıta palet kullanmak ise zorunlu. Dünya rekorunun da bulunduu bu dalda rekor 1 dakika 35 saniye ile Phillip Johna ait.

-İNSAN ATA KARI-
Hiç insan atla yarıır mı demeyin. ünkü ilginç spor branları arasında insanın atla yarıtıı, insan, ata karı branı da bulunuyor. Gallerde yapılan bu sporda, 35 kilometrelik yolda atlar ile insanlar birbirini geçmeye çalııyor. eitli engellerin de bulunduu etabın en zoru, dik bir tepeye tırmanmak. Kazanana verilen para ödülü ise her sene artırılıyor.

-SU ALTINDA RUGBY-
Sualtı rugbysi, 4 metre derinliindeki bir havuzda oynanıyor. 11 kiiden oluan 2 takım, topu rakip takımın kalesine atmaya çalııyor. Her 2 kale de su altında bulunuyor. Suyun kaldırma kuvveti yüzünden çok elenceli bir spor olan sualtı rugbysinde, su içinde hareket etmek ise oldukça zor ve nefesinizin kuvvetli olması gerekli.

-AL EİNİ SIRTINA DORU FİNİE-
Geleneksel hale gelen e taıma ampiyonasını Finliler düzenliyor. ampiyon olabilmek için dier birbirini taıyan çiftlerden önce biti çizgisini geçmek gerekiyor. Finlandiyada yapılan ampiyonada hiçbir kural yok. Evli olmanıza bile gerek yok. Karı cinsten birisini taımanız yeterli.
trt.net.tr
Kaynak:uzmanportal.com