İstanbul’un göbeinde farklı yerlerde “doum” adı altında insanlardan para isteyen 2 kadın, kameralara yakalandı. Araçları durdurarak sürücülere, “gelinim hamile, dourmak üzere, hastaneye gideceiz ancak parayı denkletiremedik” diyerek para isteyen kadın, bakı bir yerde ise, “bizi baka hastaneye sevk ettiler. Oraya gidecek de paramız yok ya bizi götürün, ya da biraz yardım edin” diyerek para istedi. Kadınlara soru sormak için yanlarına yaklaak muhabir ise, ok bir sözle karılatı. Muhabirden kendilerini rahat bırakmasını isteyen kadınlardan biri, “gitmezsen soyunurum” derken, üzerine de polisi çaırmakla tehdit etti.

İlginç dolandırıcılık yöntemleri

Güvenlik güçlerinin uyarılarına ramen vatandalar, dolandırıcılık olaylarında madur olmaya devam ediyor. Her geçen gün kendilerini yenileyen zanlıların, dolandırıcılık yöntemleri duyanları aırtıyor.

Adana Emniyet Müdürlüü yetkilileri, tüm yurtta mala karı ilenen asayi suçlarının arasında en zekice ve planlı olanlarının hep dolandırıcılık olayları olduunu vurguladı.

Dolandırıcıların yakalanıp cezaevine girdiklerinde bile yöntemlerini gelitirmeye, tatbik etmeye devam ettiini belirten yetkililer, zanlıların kullandıkları yöntemlerin zaman zaman binlerce olayla karılamalarına ramen kendilerini bile hayrete düürdüünü vurguladı.

Dolandırıcıların kullandıı yöntemlerin baında ”falcı/büyücülük”, ”evlilik”, ”tanıma/tavlama”, ”tırnakçılık”, ”pislikçilik”, ”zarfçılık”, ”para üstü”, ”sahte altın” ve ”mevlit okuma” gibi tuzakların bulunduu bildirildi.

”DOMATESTEN MUSKA”

Zanlıların sıklıkla kullandıı ”falcılık/büyücülük” yönteminde dolandırıcılar genelde MOBESE kameralarının olmadıı, göçle oluan, younlukla müstakil evlerin bulunduu mahalleleri seçiyor.

zellikle yaz günleri balkonda veya kapı önünde sohbet eden kadınları gören dolandırıcılar, çeitli bahanelerle yanlarına gidip, sohbet kurarak evlerine girmeyi baarıyor.

Kentte son olarak, iki kadın zanlı, kapısının önünde duran N.S’nin evine su içme bahanesiyle girip, kendini titreterek, ”Sizin üzerinizde büyü var. ok aırlatım” dedi.

”Evde domatesin varsa getir, ona dualar okurum. Eer büyü varsa ortaya çıkar” diyen zanlı, N.S’nin mutfaktan getirdii domatesi bir mendile sarıp, el çabukluuyla cebindeki baka domatesle deitirdi. Zanlının daha önceden içine yerletirdii muskayı domatesin içinden çıkarttıını gören N.S, zanlının büyünün bozulması için bir bez parçasının içine evdeki tüm ziynet eyalarını konulmasını ve kendisine getirilmesi isteini hemen yerine getirdi.

Daha sonra zanlıların isteiyle odanın kapısını kilitleyerek büyünün bozulması için sokaktan küçük talar toplamaya çıkan N.S, eve döndüünde büyü bozduunu iddia eden kadının altınlarla ortadan kaybolduunu görünce dolandırıldıını anladı.

“YUMURTADAN KIL”

Bir dier olayda ise zanlılar, baka bir ev sahibi kadını deiik yöntemlerle kandırıp evine girdikten sonra ”size bir muska yapmılar” diyerek kadından yumurta getirmesini istiyor.

Dolaptan çıkardıı yumurtayı veren kadın olanları izlerken bir sihirbaz gibi hızlı davranan zanlılar, içinde kıl yumaı bulunan mendile sardıkları yumurtayı kırıp, ”Bak içinden çıkan sarılmı haldeki kıllar senin kısmetinin sarılması anlamına geliyor” diyerek ev sahibini korkutmayı baardı.

Bu sorunu çözmek için evde bulunan tüm altınların getirilmesini isteyen zanlılar, daha sonra altınları sardıkları mendili ve earbı, el çabukluuyla kendi cebindekilerle deitirip ev sahibi kadına teslim ederek dolandırdı.

”BULGARİSTAN’DAN EVLİLİK TEKLİFİ”

Son bir yılda gelien yeni ”evlilik” yöntemli dolandırıcılıkta, zanlılar rastgele telefon numarası çevirerek orta yaın üzerinde, kendilerine inanabilecek kiileri belirliyor.

Kadın zanlılar, çounlukla ”Bulgaristan’a göçmen olarak geldiini, burada evlendiini mutsuz olduunu, kocasından sürekli dayak yediini, ayrılmak istediini, kendisiyle evlenebileceini” belirterek ”kurbanları” ile sohbet kuruyor.

Zanlılar, madurlardan pasaport, gümrük vergisi, rüvet vermek için paralar istiyor. Bir süre sonra ise baka bir kadın arayarak, Türkiye’ye gelecek arkadaının gümrükte yaanan sıkıntı nedeniyle cezaevine girdiini, bir kaç bin Avro daha göndermesi gerektiini söylüyor.

Son olarak, einden boanmı A.D. (50), Bulgaristan’da ”evlenecei kadına” 17 bin 500 Avro gönderdiini ancak, aylardır kendisine ulaamadıını belirterek, dolandırılmı olabilecei üphesiyle polise bavurdu.

Adana’da yaanan farklı bir ”evlendirme vaadiyle dolandırıcılık” olayında ise 65 yaındaki N.K, cami ve gittii vakıf evlerinde, kendini 2 kez hacca gitmi biri gibi tanıtıp, ei ölmü veya ayrılmı yaıtlarına ”kuzeni ile evlendirebileceini” söyleyerek, nian hazırlıı için para talep etti. N.K’nın bu ekilde 15′in üzerinde kiiyi dolandırdıı tespit edildi.

SAHTE ALTIN

Altın çakmak veya takısını ”acil ihtiyaçtan satmak istediini” belirten zanlılar, vatandaları bu yöntemle kandırıp paralarını alıyor.

zellikle kuyumcuların kapalı olduu saati seçen zanlılar, caddede kendilerine seçtikleri maduru durdurarak, adres sorma bahanesiyle sohbet kuruyor.

ounlukla baka ülkeden geldiklerini anlatan zanlılar, ceplerinden çıkardıkları altın görünümündeki çakmak ve saati, gerçek bedelin neredeyse 10 katı aaısında satmak istediklerini belirtiyor.

Vatandalar ise ucuza altın çakmak veya takı alacaı düüncesiyle kabul ederek, kandırılıyor.

PERU PARASINA DİKKAT

Son dönemde artan dolandırıcılık yöntemlerinden birinin de Peru parasıyla vatandaların kandırılması olduu biliniyor.

Dolandırıcılar, kimi zaman ev kiralama bahanesiyle ev sahibini, kimi zaman hayvan alacaını belirterek besicileri, kimi zaman ise hizmet alımında anlatıı kiileri, düük deerdeki Peru parasını yüksek deerdeymi gibi anlatarak kandırıyor.

zerinde Türk parası bulunmadıını belirten zanlılar, örnein bin 700 liralık borcu için bin Peru parası vererek, karılıının 2 bin TL olduunu söyleyip paranın üstünü Türk lirası olarak vatandalardan alıyor.

Bazı zanlılar, benzerliinden ötürü Peru parasını Avro gibi tanıtarak vatandaı dolandırıyor.

ZARFILIK

Dolandırıcıların gözdeleri arasında yer alan ”zarfçılık” yönteminde zanlılar genellikle bankadan çıkarken takip ettikleri yalı ve saf kiileri tercih ediyor.

Madurun yanına yaklaan zanlı, baka biri tarafından yere atılan zarfı alarak ”para buldum” deyip, kendisinin olup olmadıını soruyor, ardından paylamayı teklif ediyor.

Daha sonra vatandaı bir köeye çeken zanlı paraları pay etmeye çalıırken, yanına ibirlikçisi gelerek ”Param buralarda dütü siz gördünüz mü” diye sorması üzerine birinci zanlı yanındaki vatandatan da onay alarak görmediini söylüyor. İkinci zanlının ısrar etmesi karısında ise birinci zanlı vatandaın cebindeki paraları alarak baka bir zarfa koyuyor, gerekirse üstünü arayabileceini bunun haricinde para olmadıını belirtiyor.

Bu arada zanlı vatandaın paralarını koyduu zarfı el çabukluuyla içi kaıt dolu baka bir zarfla deitiriyor. İbirlikçi, sözde para dolu zarfını bulamayıp geri dönerken, zanlı vatandaa ”bu senin zarfın cebine koy, yerden bulduumuz zarf da sende kalsın sonra buluur, paylaırız” diyerek uzaklaırken, vatanda da ”para bulmanın sevinciyle” evine gidiyor ancak kendisine ait olduunu sandıı zarftan kaıt deste, yerden bulunan zarfta ise bir birkaç banknota sarılı kaıtlar olduunu görünce dolandırıldıını anlıyor.

”ASKER ARKADAIYIM”

Olu askerde bulunan aileleri tespit eden zanlı, asker ailesine ziyarette bulunarak ”Ben askerdeki olunuzun arkadaıyım, yanından geliyorum sizlere selamı var” dedikten sonra kendisini acındırarak, annesinin öldüünü, memleketine gideceini, parasının olmadıını söyleyip vatandaları dolandırıyor.

”Tavlama” olarak da adlandırılan bu yöntemin bir türü olarak, zanlı yolda durdurduu yalı ahısı ”köyden tanıdıı” olduuna inandırarak, oluna borcu olduunu, bunu ödemek istediini ancak, üzerinde bozuk para bulunmadıını söylüyor. Vatandatan para üstünü pein alan zanlı, önlerinde durdukları binanın ikinci katındaki ofisine çıkacaını söyleyerek, oradan uzaklaıyor. Vatanda ise bazen bir kaç saat bekledikten sonra dolandırıldıını anlıyor.

”PİSLİKİLİK”

Dolandırıcılar, gözlerine kestirdikleri kiilerin, üzerlerinde pislik olduunu söyleyerek temizleme bahanesiyle para veya deerli eyalarını çalıyor.

Vatandaın üzerine tutkal, çinenmi sakız veya mercimek atarak, temizlemek için yaklaan zanlı, ahsın pantolonunu temizlerken cüzdanını veya cebindeki parasını el çabukluuyla alıyor.

”MEVLİT OKUTMA BAHANESİ”

”Mevlit Okutma” yönteminde ise zanlı, tanıarak güvenini kazandıı vatandaa babasının öldüünü mevlit okutacaını ayrıca, para vereceini söylüyor. Vatandaı kandırmayı baaran zanlı, ahsın üzerindeki para ve altını da kendisinin verecei parayla birlikte bir hocaya götürterek okutacaını söyleyerek alıyor. Zanlı bir binaya giriyor ve kaçıyor.

”PARA ST”

”Para üstü” yönteminde genelde market veya i yerlerine birden fazla zanlı giderek, birisi kasada alıveri yaparken dierleri kasiyerin dikkatini daıtmaya çalııyor.

Elinde 100 veya 200 TL gibi banknot tutan zanlı, bir yandan da kasiyerle sohbet ederek, kafasını karıtırmayı baarıyor. Kasiyer, zanlının uzattıı paraya göre üzerini hazırlayıp verirken, zanlı parayı verdiini iddia ederek hızlıca oradan uzaklaıyor.

”TIRNAKILIK”

”Tırnakçılık” yöntemi ise son aylarda özellikle İran ve Suriye uyruklu kiiler tarafından sıklıkla yapılıyor.

Yabancı uyruklu zanlılar, üzerinde yüklü miktarda para olduunu bildikleri, takip ettikleri bir kiiyi durdurup Türk parasını tanımadıklarını kendilerine üzerinde varsa göstermelerini istiyor.

Genelde zanlının yanında bulunan kadın vatandaın dikkatini daıtırken, parayı alan zanlı sayarken, el çabukluuyla desteden iki parmaını kullanarak paraları çekip avucunun içinde saklıyor.

mynet..