Melisa yaı: Sinir gerginlii ve streste yatıtırıcı, midevi, gaz söktürücü, nefes darlıı, astımda ve romatizmada antiseptik etkisi ile tedaviye yardımcı olarak kullanıldıı bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen, günde 3 bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilmesi; haricen, banyo suyuna damlatılarak kullanılması da tavsiye edilir.

Meneke yaı: Cildi yumuatıcı, saçları canlandırıcı ve besleyici, deri hastalıklarına karı etkisi olduu bilinmektedir.
Kullanılıı: Haricen, cilde masaj ile saçlara friksiyon yapılarak kullanılması tavsiye edilir.

Mersin yaı: antiseptik, kan kesici ve yatıtırıcı, nefes açıcı özellii ile bronitte, gerginlie uykusuzlukta sportif incelemelerde ve adale kuvvetlendirmede kullanıldıı bilinmektedir. Dâhilen yüksek miktarda alınmamalıdır.
Kullanımı: Dâhilen, günde bir bardak suya 1-2 damla damlatılarak içilmelidir. Dâhilen, cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Nane yaı: Mide bulantılarını kesici, gaz söktürücü, hazmı kolaylatırıcı, sinirleri kuvvetlendirici, migren ve sinirsel ba arılarında rahatlatıcı, sinüsleri açıcı özellii olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen günde 3 defa bir eker parçasının üzerine veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilmelidir. Haricen cilde masaj eklinde uygulanmadı gerekir.

Okaliptüs yaı: Antiseptik ve balgam söktürücü, souk algınlıı ve sinüsleri açıcı, ate düürücü ve romatizma rahatsızlıklarına karı etkisi olduu bilinmektedir.
Kullanılıı: Haricen cilde masaj eklinde veya buu yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Papatya yaı: arı kesici cildi besleyici ve yara iyi edici, boaz iltihaplarına ve güne yanıklarına karı etkisi olduu bilinmektedir.
Kullanımı: haricen cilde masaj eklinde sürülerek; dâhilen bir fincan suya 4-5 damla damlatıp, gargara yapılarak kullanılması tesviye edilmektedir

Peleseng yaı: Romatizma arılarında kullanılabilir.
Kullanılıı: Haricen cilde masaj eklinde sürülerek uygulanması tavsiye edilmektedir.

Portakal yaı: Romatizma rahatsızlıklarında, hazımsızlık, cildi sıkılatırıcı sivilce ve akne kurutucu kan dolaımını düzenleyici sinirleri yatıtırıcı ve antiseptik özellii olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatıp içilerek; haricen cilde masaj eklinde uygulanması tavsiye edilir.

Rezene uçucu yaı: midevi, gaz söktürücü, ikinlik ve hazımsızlık giderici, yara iyi edici ve cildi besleyici özellii olduu bilinmektedir.
Kullanımı:1 fincan suya 6-7 damla damlatıp içilerek, haricen yara üzerine sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Saf zeytinyaı: Dâhilen müshil ve safra sökücü, haricen yatıtırıcı, yumuatıcı, saçları besleyici ve güçlendirici, cildi canlandırıcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: harice, vücuda masaj eklinde saçlara friksiyon uygulanarak yapılarak sürülmesi; Dâhilen aç karnına 1-2 çorba kaıı alınması tavsiye edilir.
Sarımsak yaı: Mikrop öldürücü, hazmı kolaylatırıcı, itah açıcı, tansiyonu düürücü ve antiseptik olarak kullanıla bilir.
Kullanımı: dâhilen bir fincan suya 4-5 damla damlatıp içilerek haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Sarısabır yaı: haricen yara çıban sivilce yanık ve yanık arılarında, dâhilen kabızlıkta baırsak etkili müshil etkili olduu bilinmektedir.

Sedir aacı yaı: vücuda masaj yaparak sürülür. Meme kanserine faydalı olduu görünmütür.
Kullanımı: dâhilen bir çay bardaı suya 5-6 damla damlatıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Soya yaı: kolesterolü düürür. Omega 3 ve omega ya asidi bakımından zengindir.
Kullanımı: dâhilen bir cay bardaı suya 5-6 damla damlatıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Susam yaı: dâhilen müshil haricen cildi besleyici, kirpik, ka ve saçları besleyici etkileri olduu bilinmektedir.
Kullanımı: dâhilen aç karnına 1 çorba kaıı içilerek; haricen masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tarcın yaı: kabızlık giderici gaz söktürücü ve antiseptik özellii olduu bilinmektedir. Koku verici olarak da kullanılır.
Kullanımı: dâhilen 1 fincan suya veya 1 parça ekere 4-5 damla damlatıp içilerek; haricen kaıntı ve haere sokmalarına karı sürülerek; kullanılması tavsiye edilir.

Banyo için kullanılabilecek bitkisel yalar nelerdir
Adaçayı, ardıç yaı, bergamot yaı, biberiye yaı, defne uçucu yaı, gül yaı, lavanta yaı, limon yaı, meneke yaı, melisa yaı, okaliptüs yaı ve rezene yaı banyo yaparken kullanabileceiniz bitkisel yalardır.
Kullanımı: banyo suyunuza 10-12 damla katılarak durulanma ilemini gerçekletirirken ılık su ile tavsiye edilir.

Bronzlamak için kullanılabilecek yalar nelerdir hangi ya ne ie yarar
Badem yaı, havuç yaı, ceviz yaı, kakao yaı, fındık yaı ve kayısı yaı bronzlamak için kullanılabilecek mükemmel doal ürünlerdir. Bronzlamak ile kalmayıp cildinizi besleyerek ona yeni bir görünüme kavumasını salayabilirsiniz.
Kullanımı: Bu yaları birbirleriyle karıtırılarak kullanılır. Yukarıda bahsettiimiz gibi cildin ihtiyacı olan besinleri mevcut bu doal yalar ile salayabilirsiniz. Hatta uzun süre kalıcı olan bir bronzlama taktii sizler için vereyim. Yapmanız gereken birkaç havucu rendeleyerek bir kavanoza koyun üzerine badem yaı kakao yaı ve birkaç çubuk tarcın ekleyin. Bir hafta boyunca günee bırakın. Daha sonra karıımı süzerek kullanabilirsiniz elde edeceiniz karıım bronzlamak için aldıınız kremlerde çok daha faydalıdır.

Vanilya yaı: Midevi, uyarıcı, cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılabilir. Masaj eklinde kullanımı vücudu rahatlatıcı etki gösterebilir. Esans olarak da kullanmak mümkündür.
Kullanımı: Dâhilen günde üç defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde masaj yaparak kullanılması tavsiye edilir.

Zambak yaı: Vücut arılarını dinlendirici, romatizmada, sivilcelerde ve selülitte kullanıldıı bilinmektedir. Koku verici ( esans ) olarak da kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen vücuda masaj eklinde uygulanması tavsiye edilir.
Zencefil yaı: Bahar banyosu souk algınlı, nezle ve halsizliklerde; romatizma eklem ve adale arılarında masaj yapılarak; dâhilen yatıtırıcı ve gaz söktürücü etkileri olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde masaj yapılarak veya banyo suyuna katılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karabiber yaı: Hazmı kolaylatırıcı itah açıcı, gaz söktürücü, öksürük kesici, romatizma ve kramplarda etkili olduu ifade edilmektedir.
Kullanımı: Dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kekik yaı: st solunum yolları rahatsızlıkları, safra arttırıcı kurt düürücü, yara ve yanıklarda antiseptik olarak romatizma rahatsızlıklar da arı kesici olarak kullanıldıı bilinmektedir.
KULLANIMI: haricen, cilde masaj yapılarak; Dâhilen, bir fincan suya veya eker üzerine 2-3 damla damlatılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Dâhilen kullanımda yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır.

Keten yaı: mide arılarını ve kabızlıı giderici, hazmı kolaylatırıcı, kolesterol düürücü, sindirim sistemi iltihapları ve tahrilerinde etkili olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen, günde 3 defa bir fincan suya bir cay kaıı karıtırılıp içilmesi; haricen, bire bir tatlı badem yaı ile karıtırılıp cilde masaj yapılması tavsiye edilmektedir.

Havuç yaı: bileiminde A ve B kompleks vitaminleri ile %9 karoten olması nedeni ile cilt kırııklıını önlemekte, güne ıınlarına karı baııklıı arttırmada etkisi olduubilinmektedir. Hücre yenileyici idrar attırıcı kanı temizleyici ve kan yapıcı özellii ile tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Günelenmede bronzlamayı kolaylatırıcı olarak da kullanılabilir.
Kullanımı: dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak; haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.
Gliserin: Cilti besleyici ve yumuatıcı el ve ayaklarda ki çatlakları giderme özellii bilinmektedir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilir.
Greyfurt yaı: Souk algınlıı öksürük ba arısı ve halsizliklerde kullanılır. Yalı ciltlerde cilt temizleyicisi olarak da kullanılabilir.
Kullanımı: Dâhilen bir çay bardaı suya 5-6 damla damlatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Gül yaı: Cilde canlılık verici özellii olduu bilinmektedir. Alerjik ciltler ve açık yaralarda, doum lekelerini gidermek de destekleyici olarak kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Hardal yaı: Romatizma ve kireçlenmede yardımcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Haha yaı: Eczacılık da bazı preparatların hazırlanmasında, yalı boya tablolarda katkı maddesi olarak kullanılabilir.

Hindistan cevizi yaı: Saç dökülmesinde eklem ve kas arılarında romatizmada, Hazımsızlıkta, bulantı ve kusmalarda tedaviye yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilir. Gebelikte kullanılmamalıdır.
Kullanımı: dâhilen günde 3 defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak; haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Hint yaı: İnce baırsak üzerinde etki gösteren ve tahri yapmayan bir müshil olduu bilinmektedir. Saç bakımı ve cildi yumuatıcı olarak da kullanılabilir.
Kullanımı: Dâhilen 30-40 gram Hint yaı meyve suyu içine karıtırılarak haricen saç diplerine veya cilde masaj eklinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Isırgan tohumu yaı: Romatizmal arılarda saç dökülmesinde kan temizlemede ve hücre yenileyici özellii olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen günde 2 defa bir fincan suya 8-10 damla damlatılarak haricen cilde masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
Jojoba yaı: Yıpranmı ciltlerde sivilcelerde esaqma ve selülitlerde saçların güçlendirilmesinde ve kepeklenmeyi önlemekte tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj yapılarak saç tiplerine friksiyon yapılarak kullanılabilir.

Kabak çekirdei yaı: Prostat büyümesini yavalattıı kolesterolü düürdüü bilinmektedir. İçerinde bulunan E vitamini sayesinde cildi sıkılatırıcı ve yumuatıcı olarak da kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması dâhilen günde 1 tatlı kaıı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kakao yaı: Güne yalarında bronzlamaya yardımcı olarak kullanılabilir. Doum öncesi ve sonrası cildi yumuatıcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: Haricen cilde masaj eklinde uygulanması tavsiye edilir.

Kantaron yaı: Vücudu kuvvetlendirici mide arılarını dindirici yara ve yanıkları iyiletirici ve antiseptik özellii olduu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen günde bir çorba kaıı içilerek haricen yara ve yanık üzerine sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karaba yaı: Damar sertliinde balam söktürücü yara iyi edici arı kesici, öksürük kesici kalbi kuvvetlendirici stres ve gerginlikte tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: dâhilen günde bir fincan suya iki üç damla damlatılarak haricen cilde masaj eklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.
Karabiber yaı: Hazmı kolaylatırıcı itah açıcı, gaz söktürücü ve romatizma rahatsızlıklarda ve kramplarda etkili olduu ifade edilmektedir.
Kullanımı: Dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.