Yiyeceklerdeki (örnein pancar) renk pigmentleri, uyuturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmı olabilir. Endielenecek bir durum yoktur.

Nedenleri

Mesane enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ate, sırtın alt kısmında ve göbein alt bölgesinde arı var. Mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın sebebi olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Mesane taı: İdrarınızda kan var.  Sıkça idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz; bunun yanısıra yalnızca belli bir pozisyonda. Sırtınızın alt kısmında ve karnınızda arıyla birlikte düük ateiniz var.

Böbrek taı: Sırtınızın ve karnınızın alt kısmında ve kasıklarınıza yapılan spazm oluyor ve sık idrara gidip az oranda ve kanlı idrara çıkabiliyorsunuz.

retrit: retranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı arıyor, sıkça idrara gidiyorsunuz, ama az oranda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve ayet kadınsanız cinsel iliki acı veriyor. retrit, cinsel yolla bulaan ya da ahsi temizlie önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin çevresinde ilik, nefes darlıı ve yorgunluk var. Böbreinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmu olabilir.

Tehlikesiz hematüri: Yalnızca idrarınız kanlı ve baka belirtiniz yok. İdrar, viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum gelii güzel bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilikili deildir.  Zaman zaman çocuklukta meydana gelir ve vakit geçtikçe geçer.  Zaman zaman bir aile ferdinde balayan bu problem, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi: Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlıı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemi, kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uramıtır ve kemik ilii, bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

Bol bol su (günde 6 – 8 bardak) için. bu, bilhassa egzersiz yaparken, ateiniz olduunda ve hava sıcaklıı arttıında çok mühimdir. Kafein ve alkolden uzak durun; mesaneyi tahri edebilir. Enfeksiyonlardan sakınmak için cinsel iliki anında lateks prezervatif kullanın. Küvette banyo yapmak yerine du alın ve yumuak sabun kullanın