sutt

Uzmanlar salıklı beslenme için süt tüketiminin art olduunu söylüyor.

Hacettepe niversitesi (H) Beslenme ve Diyetetik Bölüm Bakanı Prof. Dr. Tanju Besler, insanların hayatlarının her döneminde süt ve süt ürünlerine ihtiyaç duyduklarını belirterek, günde en az iki su bardaı süt tüketilmesi gerektiini ifade etti.

Besler, Mevlana Kültür Merkezi’nde, Milli Eitim Bakanlıı ıraklık ve Yaygın Eitim Genel Müdürlüü ve Tetra Pak ibirlii ile düzenlenen ”Salıklı Süte arı Kampanyası Bilgilendirme Semineri”nde, sütün insan salıı açısından önemini anlattı.

Türkiye’de 2000 yılında salık harcamalarına 8 milyon 248 bin TL harcandıını ifade eden Besler, salıklı ve dengeli beslenmenin birçok hastalıktan koruduunu vurguladı.

Bir su bardaı sütle 6 yaında bir çocuun günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaık yüzde 52′sinin, protein ihtiyacının yüzde 35′inin, fosfor ihtiyacının yüzde 55′inin karılandıını ifade eden Prof. Dr. Besler, sütün özellikle guatr hastalıının en önemli sebebi olan iyot eksikliini de yüzde 30 oranında giderdiini kaydetti.

Beynin geliiminden, kanserle mücadeleye kadar pek çok alanda sütün önemli bir savunucu olduunu dile getiren Besler, ”İnsanlar yaamının her döneminde süt ve süt ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, günde en az iki su bardaı süt tüketilmelidir” dedi.

sut3

Türkiye’de günlük süt tüketiminin azaldıını ancak gazlı içecek tüketiminin arttıını belirten Prof. Dr. Besler, ”Yıllık kii baı süt tüketimi Türkiye’de 23 litredir. Bu oran dünya ortalamasının altında” diye konutu.

-”AIK STN AMBALAJLI STE GRE UCUZ OLDUU GR”-

H Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Bakanı Prof. Dr. Serhat nal ise sütün dıardan gelen zararlı bakterilerin yaaması ve çoalmasına uygun bir ortam olduunu ifade ederek, sütün üretiminden tüketimine kadar tüm evrelerde korunması gerektiini dile getirdi.

Yapılan aratırmalarda açık sütün hijyen ve besin deeri açısından uygun olmadıının belirlendiini anlatan nal, unları kaydetti:

”lkemizde açık süt tüketiminin çok yaygın olması, salıklı beslenme konusunda yaanılan sıkıntılardan biridir. Açık süt tüketiminin ülkemizde bu kadar yaygın olmasının en önemli nedenlerinden biri, ambalajlı süte göre daha ucuz olduu görüüdür. Ancak besin deerinin yetersizliinin ötesinde açık sütün yol açabilecei hastalıkların tedavisinin daha masraflı olacaı unutulmamalıdır. Salık için güvenlik, tüm faktörlerin üzerinde olmalıdır.”

Seminere, Konya Milli Eitim Müdür Yardımcısı Nejat Akboa, Konya’daki halk eitim merkezlerinde eitim gören kursiyerler ve eitmenler katıldı.

2001 yılında balatılan ”Salıklı Süte arı Kampanyası Bilgilendirme Semineri” kapsamında 54 ilde 1 milyonu akın kiiye ulaıldıı belirtildi.

”Salıklı Süte arı Kampanyası Bilgilendirme Semineri”nin Adana, Kayseri ve Balıkesir’de devam edecei kaydedildi.