Daily science dergisi ile internet sayfasından derlenen ve ideal kiloda kalabilmenin ipuçlarını veren öneriler öyle sıralanıyor:

Yemeklerinizin zamanını ayarlayın: Kronometrenizi 20 dakikaya ayarlayın. Bu, kendinizi ‘yava yiyenler’ den olmak için eitmenizin ilk adımı olacak. Bu karmaık bir diyet planının,en temel parçasıdır. 20 dakikadan erken bitirmek yasak! Bu yüzden yemei küçük lokmalara ayırın ve çok defa çineyin. Böylelikle hem çabuk doyacaksınız, yani sofradan tok kalkacaksınız hem de sindiriminize aızdan balayacaksınız.

Daha çok uyuyun, daha az kilo alın: Ekstra 1 saat uyumak yılda 7 kilonun verilmesine yardımcı olur. Burada sözü edilen ey aslında, kiinin kalori yani enerji ihtiyacını uykudan karılaması halinde, güç toplamak için yiyeceklere yönelmeyi kesmesidir. Uykunun uzun deil, vücudun ihtiyacını karılayacak nitelikte olması çok önemlidir. Bu aynı zamanda vücut ısısını da düzenledii için ya alımı da azalır.

Sofranızda çeit çeit sebzeler, büyük tabaklar: Sizi doyurmayan küçük, yetersiz ve kalori dolu bir porsiyon yerine sofranızı doyana kadar yiyebileceiniz birkaç çeit sebzeyle donatın. Buharda, fırında, çi, soslu olarak tüketebileceiniz çeitli sebze tabakları 1 porsiyon baka türden yemekten daha göz ve karın doyurur.

orba gelir, kilo gider : Yemee balamadan önce içeceiniz 1 kase çorba, sofraya çok aç oturmanızı engelleyecektir. Ayrıca çeitli sebze ve baklagillerden oluan bir çorba hem çok besleyici hem de düük kalorili olacaktır. Yalnız, krema, un ve niasta katkılı çorba türlerinden bu anlamda kaçınmak gerekir.

Tam tahılı hayatınıza sokun: Beyaz olanların yerine kepekli (esmer) alternatifleri tercih edebilir, lif alımınızı arttırarak vücudunuzdan su ve ya atabilirsiniz. stelik tam tahıllı tercihler besin deeri olarak dier türlerden daha zengindir. Tam tahıllı unla hazırlanmı bir pizza, waffle veya makarna beyaz unla hazırlanmı olanlarla bir olur mu

ARKTERİDEN UZAK DURUN
Kahvaltı ve dier öünlerde yüksek tuz ve ya katkıları ile hazırlanan arküteri ürünlerinden uzak durun. Böylelikle nereden bakarsanız 100 kötü kaloriyi almaktan kurtulursunuz.

Sevdiiniz kıyafetler gözünüzün önünde olsun: Giyinmeniz için ‘fit’ olmanız gereken kıyafetlerin göz önünde olması sizi ‘fit’ tutmak için motive eder. Vücut ölçülerinizle ilgili bir hedef ve ideal oluturmanızı salar.

Sosunuzu ve pizza malzemelerinizi deitirin: Makarna sosu ya da pizza malzemesi olarak arküteri ürünlerini tercih etmek yerine sebze, mantar ya da beyaz et gibi seçeneklere yönelin! İçine pierken ya eklemek yerine pizza veya makarnanız pitikten sonra 1 tatlı kaıı zeytinyaı gezdiriniz.

ekerli ve gazlı içecekler yerine: Sıfır kalorili içecekler, kalori olarak bir ey ifade etmeseler de vücutta su tutulmasına neden olur, zaman içerisinde aspartam içerii nedeniyle tatlı isteine yol açar. Bunlar yerine taze limonata, ayran, souk meyve çaylarını tercih ediniz.

Kısa tombul bardak yerine, ince uzun bardak: Bu sayede yüzde 25 ile yüzde 30 daha az ekerli içecek tüketip daha çok doyum elde edebilirsiniz.

Alkolü sınırlayın: Alkol tüketiminizi sınırlayın. Küçük porsiyonlar halinde alkol tüketin. Alkol oranı düük içecekleri tercih edin. Mayalanmı olanlardan çok fermente edilmileri tercih edin, damıtılmı olanlardan uzak durun. Haftanın en fazla 2 günü alkol alın. Eer bir sosyal içiciyseniz ortama 1 bardaktan küçük yudumlar alarak katılın ve geceyi 1 bardakla tamamlayın.

SİYAH AY YERİNE YEİL AY
Yeil çay içmek iyi bir kilo verme metodudur. Yeil çayın kalori yakma performansının yüksek olduu bilinmektedir.
Zihninizi dinginletirin: Yasak tabaklara yönelmemizin temelinde psikolojik ini çıkılar yatar. Kimi zaman kendimizi yatıtıracak ve bizi yalnızca yemek düündürtmeyecek sakin aktiviteler bulmalıyız. Yoga ve meditasyon en ideal olanlarıdır.

Evde yiyin: Evde pien bir yemein hijyeni tartıılmaz, kalorisi de öyleDıarıda yemekten çok holandıınız bir yemeinin tarifini evde daha salıklı malzeme ve piirme teknikleri ile ayarlayabileceiniz gibi evde porsiyon ve içerikleri kendi isteinizle ayarlayabilirsiniz.

Yerken dur dümesine basabiliyor musunuz: Bazı kiiler de doal bir biçimde otokontrol vardır ve onlar durmaları gereken yeri bilirler. Onların sırrı u: atalı ellerinden bıraktıktan sonra tek lokma bile almazlar,sohbet eder ya da sofrayı terk ederler. Denemeye deer!

Acı naneli sakız çineyin: Acı naneli sakız çinedikten sonra batan çıkarıcıların lezzeti, o kadar da batan çıkarıcı olmayacaktır.
Porsiyonlarınızı iyi ayarlayın: Sebze ve salatalar tabaın en geni yerini alabilirler. Köede kalan ufak nokta ise karbonhidratların veya etindir.