KRESEL krizden çıkıla birlikte yeni fırsatlar gündeme gelmeye baladı. Bata ABD olmak üzere Avrupa ve Uzakdouda bugüne kadar denenmemi pratik giriimler büyük ilgi görüyor..

Para dergisi bu haftaki kapak haberinde small business (küçük iler) kategorisinde yakın gelecein en kolay giriimlerini hazırladı. İte derginin yazarı Nur Demirokun hazırladıı birbirinden ilginç ve basit 15 giriim önerisi.


Kaldırım üstü dip sos büfeleri

İngilizcede çeidi yüzlerce olan çerezlik ve mezelik soslara kısaca dip deniyor. Tam açılımı ise dip sauce! Kelimenin niteliinden anlaılacaı üzere bu soslar içine katık malzemesi daldırılarak yeniyor ve oldukça lezzetli bir fast-food alıkanlıı.

Dip İngilizcede daldırmak anlamına geliyor ve soslar katıkla birlikte ayaküstü yeniyor. Uygulamanın imdilik Türkiyede bir benzeri yok. Sistem oldukça basit…

Bildiimiz parmak patates (Amerikada french fries deniyor) bu pratik fast-food beslenme türünün katık maddesi. Ayrıca klasik cips eklinde ya da yuvarlak formda olan patates biçimleri de var. Dipler rengârenk çeitli salçalardan oluuyor. Avokadolu, karidesli, keskin acılı, parmesan peynirli, hatta siyah havyarlı olmak üzere birçok çeidi var. Kimi giriimciler çikolata ve karamel sos bata olmak üzere tatlı dip çeitlerini de imal ediyor. Fakat tezgâh üstünde dip sayısı genellikle 20 adedi geçmiyor.

Sistemin çalıması oldukça basit: Aynen burger iletmelerinde olduu gibi kızarmı patatesler karton külahlara konuyor ve yine kartondan üretilmi kâselere doldurulan diplerle servis ediliyor. Parmak patateslerin boyları bilinenden daha büyük… Daldırma ilemini kolaylatırmak için dier cips türleri kaık gibi bombeli yapılmı. Bu tatları deneyenler dipten daha lezzetli bir gıda olamayacaı iddiasında. Tabii yanında mutlaka souk bir kola olmak artıyla! Fiyatları ise fast-food dünyasına göre hayli rekabetçi düzeyde… İyerlerinin hem mobil hem de sabit olması mümkün. Kısacası bizim damaımıza uygun, düük yatırımlı, bol kazanç vaat eden bir i!

ıtır simit yanında özel peynir!

Dip büfeleri dıarıda yayılırken bunun kendi kültürümüze adapte edilmi eklini de düünmemiz lazım. Bir bakıma dip kültürünün oldukça otantik ve bize özgü ekli!

Bu kez sahnede patates yerine bildiimiz çıtır simit var. Bu projede dipin yerini sürülebilir kıvamda çeitli peynir lezzetleri alıyor. Labne,beyaz ya da krem peynirler! Tercih ve tasarım yaratıcılıınıza kalmı! Bu i için en az on çeit sürülebilir peynir yaratmak olası. Hepsi salıklı porsiyonluk fabrikasyon ambalajlarda…

Kaar peynirinin krem formunu dahi bu amaçla baköeye oturtmak mümkün. Sunulan menü sadece çıtır simit, porsiyonluk peynir kasesi ve sıcak bir çaydan ibaret. Bu nefis menüyü hemen her yere taımak mümkün. Hatta sokak simitçileri için böylesi yeni proje bir aama olabilir. Bu, üçgen peynirlerin yanına fabrikasyon yeni lezzetlerin gelmesi demek!

Müteriler ise gurme zenginlerden, fukara vatandaa kadar geni bir yelpazeyi içeriyor. Risk yok, müteri ise pek çok!

Acısı ayarlı aile boyu ketçap

Raflarda görülen ketçapların gramajları genellikle birbirinin aynısı…

Aile boyu eklinde büyük bir ambalajda sunulan ve neredeyse tükenmeyen bir ketçap formu düünün. stelik üretimi de oldukça kolay. Gıda kodeksine göre uygun koruyucularla takviye edilmi bu ketçap, özellikle büfeler, restoranlar, fast food zincirleri ve pizzacılar için. Tüm mesele ambalaj biçiminin tasarımında…

stelik bir baka özellii daha var: rünün acılıını siz ayarlıyorsunuz! Ambalajın içindeki özel hazne ufak bir ayar dümesiyle akı yönüne istenen dozda biber özütü karıtırıyor! Duyusal acılık indeksine göre en acı ketçapı dahi ufak bir dokunula imal etmek mümkün! İlk uygulama Meksikada yapılmı ve sonuçlar oldukça etkileyici! Saf biber özütü ve klasik ketçap yan yana! zel aparat gelitirmek ise size kalmı. ünkü mevcut örnek imdilik patent koruması altında. Ancak üreticisi ketçap formülünü açıklamaktan çekinmiyor.

İte biberi ayarlı üniversal ketçap formülü aynen öyle: Yarım litre corn syrup (mısır urubu), Q.s. (yeteri kadar) üzüm sirkesi, 2.5 litre yumuak su, 150 gram eker, 25 gram tuz, 200 gram soan tozu, 100 gram sarımsak tozu, 20 kiloya tamamlamak üzere 28 ila30 brix taze domates salçası. Ayrıca 100 gramlık özel hazne için tercihan habanero biberi. (anlıurfada yetien cayenne türü bir biber tam bunun karılıı olabilir.)

Sokak tipi galo üretimi

Amerikada bu kılıflara drizzle boots deniyor. Bir cins estetik nitelikli ayakkabı galou. Ayakkabıları yamurdan, çamurdan ve kardan koruyor. Erkek ya da kadın fark etmiyor. Her numara ayakkabının üzerine geçirilebilen çıt çıtlı bir kolaylık!

Galolar özellikle saydam vinilden (vinyl)yapılıyor. Bot giyer gibi geni azından ayakkabıya geçiriyorsunuz. Galoların estetik bir görünümü var. Taban kısmı uzun süre yürümekle aınmıyor. Yapılacak yatırım sadece sıcak çeneli bir baskı aparatı ve basit bir kalıp makinesinden ibaret. Bayan çeitleri için topuk yapmak da mümkün. Plastik materyali zamac türü ultrasonik baskıyla yapıtırmak hem büyük kolaylık hem de üretimde yüksek hız salanması açısından önemli bir ayrıntı.

Saydam olmak artıyla üretimde her rengi denemek mümkün… En çok satılanı ise clear vinylden imal edilen saydam olanları. Dumanlı bir görünüe sahip smoke vinyl ise daha çok bayan ayakkabıları için kullanılıyor. Ayakkabı satıcılarının promosyon olarak satılan ayakkabı yanında bu basit kolaylıı vermesi bile büyük bir pazara iaret ediyor. rünün reklamını ise drizzle boots sokakta ve caddede zaten kendisi yapıyor!

Maazalar için fiyonk kiti

Hediyelik eya satan çou maaza paketlerin üzerine yapıtırılan fiyonkları piyasadan hazır alıyor. Oysa bunun çok basit bir aleti var. Fiyonk üretmek için kullanılan bu basit gereç home based business (evde yapılan iler) kategorisinde ödül almı bir alet. Tercih özellii, maliyet tasarrufu ve çeit kolaylıı salaması…

Karınızda iki seçenek var: Bu kiti (yani aygıt düzeneini) üreterek maazalara satabilir ya da basit bir atölyede seri hazır fiyonklar üretmek amacıyla kullanabilirsiniz. Fiyonk için çok daha gelimi otomatik makineler de var. ou in malı olan bu makinelerin gelimi eklini bizim tasarımcılar rahatça çizebilir. Tercih size kalmı. Gerekli eitim ve denemeler için internet arama motorlarına bow maker yazmanız yeterli. Bu aletler genellikle kit halinde satılan ucuz gereçler. Amerikada hediyelik satan maazalar 10 dolara satılan bu basit aleti alıyor ve her renkten erit rulolardan anında üretim yapıyor.

Fiyonk buklelerinin nasıl kompoze edilecei ise ufak bir kitapçıkta gösterilmi olmasına ramen tecrübe ve beceriye balı. Her maazaya lazım basit bir alet! İ yapanın kılıç kuananın! İnternet üzerinden sipari ederek çeitli dizaynları oluturabilir, bu tür aletlerin patentli imalatçılıını da yapabilirsiniz.

Yine basit bir yatırım daha… Amaç isme özel çikolatalar üretmek! Bu çikolataların deiik amaçlarla farklı biçimde tüketilmesi pazarlama açısından bir avantaj! Projede imalat için önce manuel baskı kalıplarına ihtiyaç var. Seri üretim yapan makineler çok pahalı! retim tam bir ustalık ii…

nce çikolata materyali kalıplara dökülüyor. Kalıplar kare, dikdörtgen, daire veya üçgen formunda olabilir. Tamamının içleri teflon kaplanmı emayeden.

İkinci bir kalıpla çikolata üzerine çeitli baskılar yapılıyor. İstenen ismi ya da logoyu sertlemi çikolata kalıbı üzerine basmak mümkün. Baskı teknii tamamen ikinci kalıbın özelliine balı. İsim, logo, çizim gibi birçok görüntü unsuru uygulanabiliyor. Hatta davetiye, mesaj bile basmak mümkün. Oluan ürünler tipik bir promosyon malzemesi aynı zamanda. İnsan isimleriyle ekillendirilmi çikolatalar ise tam bir sürpriz havasında.

retim materyali oldukça kolay temin edilebiliyor. Mermer tezgâh ve döner tamburlu ben mari kazanı en bata gelen üretim gereçleri.

Koko yaı ve kakao karıımı ustalık isteyen bir i. Eer sadece isimler üzerinde çalıılacaksa ho bir ambalajla bu ii perakendede ticari hale getirmek mümkün.

İçileri Bakanlıı Nüfus ve Vatandalık İleri Genel Müdürlüüne göre bugünlerde en çok konan isimler erkelerde Yusuf, Mustafa, Mehmet, Ahmet; kızlarda ise Zeynep, Elif, Aye ve İrem.

Uygulama inovasyona çok açık. irketlerin özel basılmı logoları aynı zamanda lezzetli bir el ilanı olabilir!

Ve son bir not: İsme ve logoya yönelik çikolata satıları web üzerinden Amerikada neredeyse küçük bir endüstri oluturmu durumda! Tamamen home based (evde yapılabilecek) iler kategorisine girmi kazançlı bir ura!

Renkli manzaralı uydu alıcıları!

nce görüntü kirliliini artırır diye düünmemek lazım. Sanat görselleriyle desteklenirse uydu alıcıları oldukça estetik olabiliyor.

imdi uydu alıcılarına görüntü giydirmek bazı Güney Amerika ülkelerinde bir moda halinde. Uygulamada pop-art çizgiler ve ünlü tabloların reprodüksiyonları var. Kimi giriimciler ise uydu alıcılarındaki bo alanları birer reklam mecrası gibi kullanıyor.

Bir bakıma her uydu alıcısı out-door reklamcılıı için deiik bir seçenek gibi. Dikkat çekmesi bir yana, estetik reklamlar için ho bir platform aynı zamanda. En büyük tehlikesi ise estetikten uzaklaarak görüntülerin bayaı hale gelmesi!

Kısacası baskılı uydu alıcılarını üretebilir veya mevcutları yeni bir reklam mecrası olarak ilk siz kullanabilirsiniz. Dahası binaları ve caddeleri birer çiçek tarlasına dönütürmeniz de mümkün. İ yaratıcılıınıza ve estetik duyarlılıınıza kalmı.

Marketler için eko-torba üretin!

Tüm dünyada imdi çevreci anlayıın etkisiyle bir eco-bag furyası baladı ve son hızla devam ediyor. ünkü en büyük tehlike bildiimiz plastik poetler. Yıllarca doada kalıyor ve inanılmaz ölçüde çevre kirliliine neden oluyor.

Eco-bag marketlerin kullandıı taıma torbalarına verilen isim. evreye saygılı bu taıma torbaları pamuklu kuma veya jütten yapılıyor. Hindistan orijinli jüt bitkisel bir elyaf. Fakat jütten yapılan torbalar fazla ilevsel deil. stelik pamuk elyafı kadar da doada kolayca çözünmüyor.

evreye saygılı süpermarket zincirleri imdi eko-torba kullanımına hız vererek plastik torbalardan vazgeçme aamasında.

İlk örnek İngiliz Tescoda hayata geçmi. Yüzde yüz geri dönüümlü pamuklu elyaftan dokunmu çantalar büyük miktarlarda servise alınmı. Ancak bir sorun var: Eko-torbalar plastie göre hayli pahalı! Fakat bunun da çaresi sonunda bulunmu. Torbaların üzerine reklam alınarak sorun aılıyor.

Bez torbalar ilginç bir reklam mecrası ve uzun süre dayanıyor. Aynı yöntem Amerikada da geçerli. Elyaflı torba kullanan müterilere bu torbaları yeniden getirmeleri halinde alıveri indirimleri uygulanıyor. retim için ufak bir atölye yeterli. Elyaf nitelii nedeniyle proje gümrük mevzuatına pek takılmıyor. Tıpkı eski fileler gibi keten elyafından ve pamukludan yapılanları var.

Banglade ve Hindistan kalitesiz jüt torbalarla bu pazarı ele geçirmek üzere. Bata yerli zincirler olmak üzere dıarıdaki marketlere çok sayıda torba imal ediyor. lkemiz için fırsat salayan yeni bir i olabilir. Fiyatı düük tutmanın yolu ise defolu parti malı kuma kullanmaktan geçiyor. Hâlihazırda Sultanhamam piyasasında epey hammadde stoku var. İstee göre reklam yerine baskı yapın ve büyük maazaların torba tedarikçisi olun. Bu yeni i büyük ans vaat ediyor.

Sezon açıldı: Bisiklet turları balasın!

Kolay ve zevkli bir yatırım! Turistik bölgelerde oluturacaınız bisiklet parkıyla ilginç çevre gezileri düzenleyebilirsiniz. nce kendinize bir sponsor bulmanız gerekiyor.

Sıra dıı bisikletlerinize reklam koymanız iletme maliyetinizi aaıya çekecek, hatta bir miktar reklam iinden para da kazanacaksınız. Ancak araç parkınızda yer alacak bisikletlerin ufak bir modifikasyona ihtiyaç var.

Bisikletlerinize farklı bir görüntü kazandırmalısınız. Yerli ve yabancı turistler için epey ilgi çekici olacaktır. Tek seyahat etmek isteyenler için konforlu bisikletlerin yanına sele sayısı birden fazla bisikletleri de servise koymalısınız. Tüm sermayeniz daima sıra dıı bisikletler olmalı! Hem salık hem de keif turları. Tabii iyi bir tur liderinin önderliinde…

Harika bir fikir: Eko kervan

Balık sizi aırtmasın! Yine bir turizm aktivitesi! Tek bir sezonda yüklü paralar kazanmanız mümkün.

Bu uygulama da tıpkı bisiklet turları gibi ses getirecek cinsten. Bir bakıma onun daha otantik ve canlı ekli. İsmi üzerinde: Eko kervan hem çevreye dikkat çekiyor hem de kervan sözcüüyle turistlere masalsı bir mesaj veriyor.

Uygulama halen Meksika, İngiltere, Peru, Yunanistan gibi ülkelerde epey tutmu durumda. Hem yetikin hem de çocuk turistler için büyük motivasyon olmu! Bizdeki canlı örnekler maalesef sadece tekil olarak Kapadokya yöresinde görülüyor. Bunlar organize olmamı yerel karakterli bireysel giriimler.

Eko-kervanın yatırım malzemesi ise daha çok eek ve pony türü atlardan oluuyor. Eek, turistlerce daha sempatik ve otantik bulunuyor. Pony ise daha çok çocukların tercih ettii sevimli cüce atlar. Hayvanları yöresel biçimde ayna ve boncuklarla süslemek iin ince ayrıntısı…

Bu ilginç kervana ritim katmak için mutlaka bir çan sesi de gerekiyor. Mini gezi kervanlarının dünyada iki uygulanma alanı var: Motorlu araçların yasaklandıı turistik mahaller ve halka açık plajlar. Hayvanların çok salıklı ve bakımlı olması ise vazgeçilemez bir art! Türkiyede pony atlarını yetitiren bazı çiftlikler var. Buradan bu sevimli hayvanları temin etmek mümkün. Eekler ise serbest piyasadan temin edilebilir. (Tabii artan et fiyatları nedeniyle ortadan yok olmadılarsa!)

Kendinden elektrikli nano battaniyeler!

Gerçi mevsimi geçmi görünüyor ama bu yeni nesil battaniyeler iyi bir ihraç kalemi olabilir.

Bulu henüz çok taze. American Chemical Society geçenlerde açıkladı. Stanford niversitesinde yapılan deneylere göre elektrikli battaniyeler ciddi bir evrim geçirmek üzere. Bu yeni teknolojide yüksek düzeyde karbon içeren nanotüpler bir boya gibi kâıt veya tekstil elyafa ırınga ediliyor.

Yalnız battaniyeler deil, pamuk ve polyester giyim eyalarında da bu yöntemin kullanılması gündemde.

Karbon nanotüpler bir bakıma kendiliinden kumalardaki sıcaklıı ayarlanabilir bir düzeye getiriyor. Hatta bu battaniyeler ısındıkça renk de deitiriyor. Molekülleri harekete geçirip ısı ve ıık etkisi salamak için ufak bir batarya yeterli.

Gün ııında arj olan elyaflar gece istenen ısıyı sabit tutuyor. stelik nano materyal kumaı su geçirmez yaparak açık alanlarda da kullanılabilecek hale getiriyor.

Bu giriim fazla karmaık görünse de teknoloji meraklısı giriimciler için cazip bir fırsat olabilir. Sistemin gelecei oldukça parlak. imdiden ısı deneyleri yapılmı ve olumlu sonuçlar alınmı.

Gerekli açıklamalara Stanford niversitesi Aratırma Laboratuarlarından ulaabilirsiniz.

Hindi kasabı çok kazandıracak!

Hindi deyip geçmeyin! Hindi eti sadece yılbalarında tüketilen bir ürün deil artık. Salıklı beslenmede imdi bir numaralı protein kaynaı hindi eti! Artan et fiyatları karısında kırmızı ete tek alternatif yine hindi eti.

Hindi etinin dikkat çekici özellii kırmızı et kadar B12 vitamini içermesi. Ayrıca insan organizmasına dinginlik salayan bazı aminoasitler hindi etinde çok daha fazla. rnein triptofan gibi kimi maddeler bu konuda bir örnek.

Her ite olduu gibi klasik kasaplık meslei bu aralar uzmanlık alanlarına kayıyor. Hindi kasapları artık ülkemiz için bir ihtiyaç haline gelebilir. Bu türden kasap dükkânlarına kasap deil hindi arküteri deniyor. ünkü içeride yalnız hindi eti deil; hindi salamı, hindi sosisi, hindi sucuu hindi fümesi gibi onlarca hindi ürünü satılıyor. Kırmızı hindi etinden çekilen kıymaları ise gerek görüntü gerekse lezzet yönünden dana kıymasından ayırmak çok zor.

Hazmı çok kolay olan hindinin imdi bir de mini olanı var. Bu özel bir ırk ve normal bir tencereye sıabilecek büyüklükte. Türkiyede birçok ilki balatan Pınar markası bu iin öncüsü olmu. Pınar markalı mini hindiler üç-dört kiilik bir ailenin tüm et ihtiyacını karılayabilecek bir kolaylık sunuyor. Hindi arküteri kuracaklar için hindi eti ve et ürünleri temini yönünde Pınar ve amlı irketlerinde birçok seçenek var.

Hindi eti pek yakında fiyatıyla da kırmızı ete iyi bir alternatif olacak gibi görünüyor. Giriimciler için kaçırılmayacak bir fırsat!

Mini gözlem evi

lkemizde hiç denenmemi küçük çaplı bir i daha… Tüm yatırım tamamı 500 doları geçmeyen çok fonksiyonlu bir teleskoptan ibaret. Bu türden amatör teleskopları internet üzerinden sipari etmek mümkün! Ancak İstanbul Sirkeci piyasasında hobi kategorisine giren bu aletlerin hemen her çeidi var.

Teleskopların kurulumu ve taınması kolay. Ayarlı üçayak üzerine monte edilen teleskopla açıkhava kafeleri, restoranlar ve yaya bölgelerinde bir köe edinerek gösteri yapmak mümkün.

Daha profesyonel çeitler için biraz sermaye gerekiyor. Bunlar genellikle jetonla çalıan daha gelimi profesyonel teleskoplar. Sadece yakın yıldızlar ve Ay üzerindeki harika manzaraları deil, uzak evrende saklı görüntüleri de yakalamak mümkün. Aynı kategoride çok gelimi seyir dürbünleri de var. Bunlar genellikle jetonla çalııyor ve tamamen seyir amaçlı.

Belediyelerle anlaıp kentlerin belli yerlerinde bu seyir dürbünlerinin iletme hakkı alınabilir; yap ilet devret sistemiyle çalıtırılabilir. Daha gelimi bir sistem ise özel bir noktada halka açık gözlem evi kurmak ve burayı bir iyeri haline getirmek! Yalnız turizm amaçlı deil vatanda için de deerli bir eitim hizmeti bu.

Etrafınızdaki her eyi nikelajla parlatın!

Nikelajla kaplama ii önce otomotiv yan sanayinde geliti. imdi hobiden kompleks türlere kadar orta boy bir endüstri halinde! Yine de bu alanda çok büyük boluklar var. ou plastik objeyi nikelajla kaplanmı metale dönütürmek oldukça basit bir i.

Bu amaçla gelitirilmi profesyonel kitlerden seri üretim yapan atölyelere kadar çok sayıda cazip imkân bulunuyor.

rnein, ufak bir i yerinde eski model bir arabanın tamponunu camyününden imal edip nikelajla kaplamanız mümkün. Aınmı, eski metaller de bu sistemle gayet güzel yenilenebiliyor. Mutfak eyaları, elektronik teçhizat, ambalaj malzemesi gibi onlarca objeyi bu yöntem sayesinde çeitli metallerle dönütürmek mümkün!

Elektroplating adı verilen kaplama iinin uygulama seçenekleri neredeyse sonsuz. Her ey sizin yaratıcılıınıza kalmı. Bir pet ieyi anında çelik su iesine dönütürmeniz de kabil, döküm metallerini altın rengi nikelajla kaplamak da! En çok kullanılan objelerin baında ise bakalitten üretilmi elektrik malzemeleri geliyor. Kaplamayı her türden metalle yapmak mümkün…

Nikel ve nikelaj ilemi sadece bunların en tanınmılarından biri… Batıda bu i için gelitirilmi kitler var. nce amatör biçimde balamak, sonra ii büyütüp gelitirmek en iyi yol. İyi bir metal kaplama kiti edinmek için internette metal plating kit eklinde arama yapmanız yeterli. İthalat eitim amaçlı yapılabilir ve gümrük kolaylıkları söz konusu. Bu kitleri ülkemizde rahatlıkla imal etmeniz de mümkün.

Hayvanseverler için ilk yardım çantası!

lkemizde henüz üretime girmemi yeni bir uygulama bu. Kedi köpek gibi evcil hayvanlar için düünülmü ilk yardım çantalarının içinde yok yok!

Hayvanlar için hazırlanmı ilk yardım çantası ilk bakıta insanlar için tasarlanmı benzerlerini anımsatsa da onlardan çok daha farklı. Bu çantalar batıda büyük marketlerin pet raflarında yer alan öncelikli bir ihtiyaç haline gelmi. ou veteriner onaylı…

Amerikada 60 parçalık bir çanta ortalama 30 dolara satılıyor. Eitici kitap içerenleri ise biraz daha pahalı…

Pet First Aid Manual tanımı altında satılan kitaplar da bu kategorinin bir baka dalı. Sadece bu kitapları kaleme almak bile balı baına bir giriim.

Köpekler için özel üretilen survival kitler ise daha çok ciddi hayvan yaralanmalarında kullanılıyor. Fiyatları 50 dolar civarında. Kular, balıklar ve dier evcil hayvanlar için gelitirilmi özel ilk yardım çantaları da var. Tüm bunlar hayvanseverler için en çok alınan materyaller arasında. Daha gelimi çeitlerde ise hayvanlara ilk yardımın nasıl yapılacaını gösteren eitici VCDler var. Kısacası yaratıcılıa açık, hayvan dostlarına yönelmi sıra dıı ilerden bir örnek.