İnternette yapılan aramalarda ilk kez e-ticaret ve i dünyasıyla ilgili aramalar porno sitesi aramalarının önüne geçti…

Bu konuda yapılan ölçümlere göre, 1990′lı yılların ortalarında internet arama motorlarında seksle ilgili yapılan aramalar, bütün aramalar içinde yüzde 17′yken son yıllarda bu oran yüzde 3,8′e dütü.

Avustralya’nın Queensland Teknoloji niversitesinden Profesör Amanda Spinks’in yaptıı açıklamaya göre, internetten ticaret ilikili aramalar ve alıveri siteleri aratırmaları yüzde 30′a yükseldi.

ABD ve Avrupa ülkelerinde ABD’nin Pennsylvania Eyalet niversitesi ile ortaklaa aratırma yapan Profesör Spinks, altavista, alltheweb.com, ask.com,excite ve dogpile gibi arama motorlarından yapılan 30 milyon arama sonuçlarının incelendiini bildirdi.

Aratırma sonucuna göre, e-ticaretten sonra internet kullanıcılarının, kiiler, seyahat, bilgisayar, salık, eitim ve elence gibi konuları
aratırdıkları görüldü.

Yaptıkları aratırmada daha fazla kadının interneti kullandıını gördüklerini belirten Amanda Spinks, “1990′larla kıyaslandıında genç erkeklerin interneti kullanmada aırlıkta olduunu görüyorduk. imdi genel nüfus, anne-babalar, çocuklar, büyükanneler de internette aratırma yapmaya baladı” diye konutu.

1990′larda i ve e-ticaretle ilgili çok fazla bilgi bulunmadıını hatırlatan Prof Spinks, internette bilgi patlamasının eilimleri etkilediini söyledi.