Bazı üreticilerin özellikle meyve ve sebzelerin büyümesini hızlandırmak ve verimini arttırmak amacıyla bilinçsizce kullandıı hormon katkıları, insan salıını tehdit ediyor. Pazar, market ve manavlarda satıa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadıı ise dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla anlaılabiliyor.

Konya Tarım İl Müdürlüü internet sitesinde yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin büyüme süresini hızlandırmak ve verimini artırmak için bilinçsizce ve aırı dozda kullanılan hormonların insan salıını olumsuz etkiledii belirtilirken, bu tür sebze ve meyvelerin mümkün olduunca az tüketilmesi gerektii vurgulanıyor. Hormonal katkıların belli seviyelerde kullanıldıı zamanlarda insan salıına bir zararı olmadıı ifade edilirken, aırı doz kullanımının insan salıını bozduu vurgulanıyor.

Yetkililer, meyve ve sebzelerin mevsiminde ve bol olduu zamanlarda yenmesi gerektiini, renginin parlaklıı ve ekline inanılarak meyve sebze alınmaması gerektiini ifade ediyor. Yetkililer ayrıca domatesin 15 Ekim 10 Kasım ve 10 Nisan 5 Mayıs, patlıcanın 15 Kasım 15 Mayıs ve kabaın 1 Kasım 15 Mayıs tarihleri arasında tüketilmemesi gerektiini belirtti. Sitede yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin hormonlu olup olmadıı dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla kolaylıkla anlaılabiliyor. Bazı sebze ve meyvelerin hormonlu olup olmadıının anlaılabilmesi için u bilgiler veriliyor:

Domateste; kestiimiz zaman içleri bosa, meyve ucunda sivri memeler olumu veya meyvenin ekli bozulmusa aırı hormonlu olduu anlaılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildii zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.

Salatalıkta; meyve ekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapıık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdei de koflamıtır. Yendii zaman lezzetsiz bir tat verir.

Patlıcanda; ekli bozuk, meyve yanında meme gibi ikinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir.

Patateste; meyvenin ekli bozuk, patates yumrularında yapııklık ve küçük yumrular vardır. Eer aırı hormon kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.

ilekte; aırı büyüklük, yapıık meyveler görülür ve ısırıldıında meyvenin içi botur.

Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri botur ve yenildii zaman aırı niasta kokusu duyulur.

Biberlerde; meyveler aırı büyük ve etlidir. ekirdek evi bo, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür.

www.maksimum.com ve uzmanportal.com