uykuuu

Uykunuzda u sıkıntıları çekiyorsanız doktorun yolunu tutun…

Salıklı bir uyku nasıl salın göstergesiyse aırı uyku ve horlama da hastalık belirtisi.. Uykuda u sıkıntıları çekiyorsanız gecikmeden doktorun yolunu tutun…
Göüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet etin, horlama, uykuda solunum durması ve gündüz aırı uyku halinin, uykuda solunum durması hastalıının belirtileri olduunu söyledi.

Dr. Demet etin ve Kulak Burun Boaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altan Yıldırım “Uyku Apne Sendromu ve Horlama” konususunda u bilgileri verdi:

Gürültülü horlama, uykuda solunum durması, gündüz aırı uykululuk, konsantre olmada güçlük, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, cinsel istekte azalma, erkeklerde impotans (iktidarsızlık), kadınlarda adet düzensizlikleri, uyanınca ba arısı ya da aız kuruluu, boyun ve bata terleme, gece sık idrara çıkma ya da yataı ıslatma Uyku Ape Sendromu’nun belirtileridir

Belirtilerin birden balayabilecei gibi sıklıkla yava yava gelitiini anlatan etin, “Yava baladıında hasta tarafından fark edilemeyebilmektedir. Ancak aile bireyleri ve i arkadaları, gündüz aırı uyku halini ve/veya kiilik ve davranı deiikliklerini fark edebilirler.” dedi.

SİGARA KULLANANLARDA DAHA SIK GRLR

etin, uyku apne sendromunun daha çok iman ve yalı erkeklerde görülmekle beraber, her ya grubunda görülebildiini belirterek, ‘Uyku apne sendromu, yumuak damak ve küçük dili büyük, küçük çeneli ve geni boyunlu olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda, tiroid hormonu yetersizlii yaayanlarda ve uyku ilacı kullananlarda daha sık görülmektedir.’ diye konutu.

HASTALIIN TANISI NASIL KONULUR

Beyin dalgaları, kas gerilimi, göz hareketleri, solunum, kan oksijen düzeyi ve horlamanın kaydedildii polisomnografinin (uyku testinin), bu hastalıın tanısında altın standart olduunu anımsatan etin, öyle devam etti: “Hastalar bir gece uyku laboratuvarında yatırılarak, gece boyunca yapılan test sonucu deerlendirilir. Uykuda solunumun kaç kez durduu, süresi, kan oksijen seviyesinde düme olup olmadıı, yatı pozisyonu ve anormal dier bulgular saptanarak, hastalıın derecesi belirlenir, tedavi planlanır.’

Uyku apne sendromunda cerrahi tedavi konusunu anlatan Kulak Burun Boaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Atlan Yıldırım ise, “Horlamayı aızdan solunum yapmakta olan hastalarda yumuak damak ve küçük dildin sallanması ile oluan ses olarak tanımlayabiliriz. Bu durum sıklıkla burun problemleri olan hastalarda oluur. Burundaki hava tünelini daraltan kemik ve kıkırdak erilikleri ve geniz eti varlıı buna sebep olur. Bu hastalıkların cerrahi tedavisi horlamada etkili olur.Horlamanın yanında apnesi olan hastalarda burun problemleri var ise bunlar cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Ancak apneli hastalarda, özellikle aır olanlarda bu cerrahi tedavi sonrası burun içini tamponlamak, tampon kaldıı sürece apne iddetini artırır. Bu hastalarda tampon koymak yerine burun içi diki teknii tercih edilmelidir.” eklinde konutu.