Bugüne kadar hantal yapıları nedeniyle evlerde tehlike oluturan robotların aksine Kojiro, ev ileri için ideal. Yorucu, sıkıcı ve zaman alıcı ev ilerini yapmaktan kurtulma zamanı gelmi olabilir.

Birkaç yıl içinde deilse de on yıla kalmaz ilk hizmetçi robotlar maazalarda yer bulacak.

İNSANA BENZEYEN İSKELET YAPISI

Tokyo niversitesi JSK Robotbilim Laboratuarında çalıan aratırmacılar, insan gibi yürüyüp hareket edebilen Kojiro isimli yeni robot prototipini basına gösterdi. Robotu öncekilerden ayıran temel nitelik, insanınkine çok benzeyen iskelet yapısına sahip olması. Kojito, yapay bir omurga üstüne kurulu iskeleti sayesinde insan gibi hareket edebiliyor, eilip kalkabiliyor, el, ayak, bacak, boyun gibi uzuvlarını kullanabiliyor.

EV ORTAMINA UYGUN

Ekip lideri Prof. Nakanii, yeni gelitirdikleri insansı omurga sistemi sayesinde daha hafif, esnek ve insanlara ev ilerinde yarımcı olabilecek robotlar yapılabileceini söyledi. alımanın anlatıldıı bilimsel raporda, bugüne kadar gelitirilen insansı robotların hassas ve dikkatli hareket etmeyi gerektiren ev ortamına uygun olmadıı, hantal gövdeleriyle tehlike yarattıkları belirtildi.

İNSAN KASI GİBİ

Eski tip robotların uzuv ve gövdeleri aır motorlarla hareket edebilirken, Kojiroda hafif motorlar kullanılıyor ve bunlar gövdenin her yerine yayılan kabloları gerip bırakarak hareket salıyor; yani aynı insan tendon ve kasları gibi. Toplam 100 kas-tendon baı, egüdümlü çalıarak Kojiroya 60 derece açıyla hareket yetisi kazandırıyor.

OK HAFİF MALZEMELERDEN RETİLDİ

Bazı eklemlerde bulunan sensörler duru ve pozisyonları izleyip kontrol mekanizmasına geri bildirimde bulunurken, ivmeölçer ve jiroskop da Kojironun dengede kalmasını salıyor. ok hafif malzemeden üretilen protipin daha esnek ve doru hareket etmesi için bilgisayar algoritmaları yazımı sürüyor. renen bir yazılım peinde olan ekip, bu ekilde robotun zamanla bazı hareket ve görevleri ezberlemesini salayacak.

Kaynak:internethaber.com