Saçlarınızın daha kısa sürede hızla uzamasını salayabilirsiniz. abuk saç uzatan öneriler..

1- Düzeni aralıklarla kestirmek saçın çabuk uzamasını salamıyor ancak bir anda 4-5 cm birden kısaltımasına engel oluyor.
Bu düzeltmeler sadece saçınızın salıklı uzamasına yardımcı oluyor.

2- Saç ürünlerine yüklenmek ve saçtaki nemi yok edecek ekilde ısı veren gereçler kullanmak tutamlarınızın uzamasını engeller. Bu nedenle saçlarınıza özel bir bakım uygulamalısınız.

Temiz bir saç derisi için: Bir ölçek hamamelis (cadı fındıı) çiçeini bir ölçek aız gargarası ile karıtırın (bu maddeler saç derisini temizler). Bu karıımı sprey formlu bir ienin içine dökün ve tüm saç derinize sıkın. Be dakika boyunca masaj yaparak yedirdikten sonra yıkayıp durulayın.

Güçlü ve salıklı tutamlar için: Bir bardak zeytinyaını hafif ılıyana kadar mikrodalga fırında ısıtın. Ardından bu yaı nemli saçlarınızın üzerine dökerek tüm tutamlarınıza yedirin. Baınıza havlu sarıp 20 dakika kadar bekletin. Son olarak durulayın, ampuanla yıkayıp nemlendirici maske uygulayın.

3- Folik asidi, tahminen bu maddeyi oldukça fazla kullanan hamile kadınlarla özdeletiriyorsunuzdur. Ancak bu hamile kalmayı destekleyici içerik saçın yapı taı olan keratin proteininin de olumasını salıyor. Ayrıca saçların kuvvetlenmesine yardımcı olan çinko, biyotin ve demir gibi besleyici içerikleri de kullanmanızda fayda var. Bu maddeleri içerek besin desteklerini edindikten sonra (doktorunuza da danıarak) günlük beslenme düzeninizi tekrar deerlendirin. Kingsley, diyetinizde yapmanız gereken ilk deiikliin protein alımını artırmak olduunu belirtiyor. Günlük yumurta, peynir, balık, tavuk veya hindi tüketiminizi iki porsiyona çıkarmalısınız.

4- Sabah kahvaltı edin. Sabahları enerjiye ihtiyacınız olur eer kahvaltı etmezseniz saçlarınız salıını kaybedebilir çünkü saç foliküllerinin tutamları uzatmak için enerjiye ihtiyacı vardır. Her dört saatte bir mutlaka bir ara öün tüketin. Fındık, badem, yeil sebzeler ve somon saçların uzaması konusundaoldukça ie yarayan besinlerdir.

5- Son olarak rahatlamaya çalıın. Stres sindirim sistemini yavalatır ve hormonlarınızı yorarak kan akıiının saç foliküllerine gitmesini engeller. Bu önerileri uygulayarak dört ile altı ay içerisinde gözle görülür bir fark hissedebilirsiniz. Yaza kadar upuzun saçlara sahip olmaya hazır olun.

Uzamayı tetikleyen ufak öneriler

Saçlarınızın uzama hızı size yava geliyor veya belirli bir uzunlua geldikten sonra o uzunlukta takılıp kalıyorsa, tutamlarınızı bebek muamelesi yapmalısınız. İte bunun sebepleri:

ımartın

İçeriinde nemlendirici özellikli shea veya avokado yaı bulunan ampuan ve saç kremlerini seçmeye özen gösterin. Bu içerikler tutamlarınızı dolgun gösterir ki bu da saçların geliimi açısından oldukça önemlidir . Narin saç uçlarının uzamaya fırsatları kalmadan kırılmaları oldukça sık görülen bir durumdur.

Ovalayın

Yüzünüzü temizlemek için onu musluk altına tutmak yetmez öyle deil mi Aynı ekilde saç derinizin de dokunulmaya ihtiyacı vardır. Saç derisinde biriken kir, ya ve ölü hücre katmanları tutamlarınızın uzamasını engelleyebilir. Bu nedenle saç derinize masaj yapmanız gerektiini savunan Kingsley, uçları yuvarlatılmı bir fırça tercih etmenizi öneriyor. Fırçanız yoksa, parmaklarınız yardımıyla dutan önce yalnızca iki dakikanızı saç derinize masaj yapmaya ayırabilirsiniz.

Tarz yaratın

Kullandıınız ısı kaynaı aletler ve saç fırçaları tutamlarınızın üzerinde bulunan koruyucu kalkanı yıpratır. Yıpranan saçlar da kolayca kopmaya meyilli hale gelir. Bunu engellemek için saçlarınızı yalnızca geni dili bir tarak ile açın, ısıya karı koruyucu saç ürünleri kullanın ve pazar günlerini saçın için de tatil edin. Tutamlarınızı haftada en az bir gün saç kurutma makinesi veya maadan mahrum etmek bile saçların salıı açısından fayda salar. Kolay dalgalar için nemli saçlarınızı örebilir, böylece doal dalgalar yaratabilirsiniz.

Acil yardım

Saç renginize göre yaptıracaınız ek saçlar doal görünümlü uzun tutamlara kavumanızı salayabilir. Bu saçlara sahip olmak için kuaförünüze danımakta fayda var.

Takmaya balamadan önce ekleri istediiniz forma sokun (düz veya dalgalı). Ardından saçınızın büyük kısmını tepenizde toplayın.

Eklentileri takacaınız tutamları krepe yaparak saçların kaymasını engelleyin. En uzun ek saçı baınızın arkasında tam olarak sabitleyin.

Yanlardan birer tutam saç alın ve yan klipsleri bu bölgelere tutturun. Eklentiler gözünüze uzun geliyorsa ucundan bir miktar kesebilirsiniz.

Tepede topladıınız tutamları serbest bırakın. stte kalan tutamları saçınızın geri kalanına uyacak biçimde ekillendirin.

Kaynak: village.mynet.com