Kıın tüketilen yiyeceklerdeki ya ve kalori miktarının artması ve günlük aktivitelerin azalması, kilo alınımının artmasını kaçınılmaz kılıyor. Kıın gizlenen bu kiloları vermenin zamanı geldiinde ise genellikle en kolay yöntem olarak seçilen ‘ok diyetler’ vücut üzerinde ciddi tahribata yol açıyor.

Kilo vermeye karar verdiinizde ilk önce kendinize sormanız gereken soru “Tartıda kaç kilo olduum mu önemli Yoksa olmam gereken aırlıkta, salıklı ya yüzdesini koruyabilen bir vücuda sahip olmak mı önemli” ünkü bu tür çok düük kalorili, kısa sürede fazla kilo kayıplarına sebep olan diyetlerde kayıplar yadan deil, su ve kastan olmaktadır. Ayrıca bu diyetler ile metabolizma hızı yavalarken, verilen kilolar hızla geri alınabilmekte ve daha sonrasında yapılan diyetler de kilo vermek daha da zorlamaktadır.

Diyet, alıkanlık haline getirilmemelidir. Diyeti alıkanlık haline getirenler hiçbir zaman istedikleri kiloya inemeyeceklerdir. Katı bir diyet hayatta bir kez ve bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu tür ok diyetleri uygulayan kiilerde; sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, anemi, yorgunluk, ba dönmeleri, bulantı ve kusma problemleri görülebilmektedir.

Diyete balayacak kii mutlaka bunu istemeli ve kendisini hazırlamalı. Kilo problemi için kalıcı bir çözüm istiyor ise mutlaka bir diyetisyen tarafından, kiinin beslenme öyküsü, ya, kilo, boy, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut analizi incelenerek, alternatifler içeren dengeli ve yeterli bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Metabolizmasını hızlandırmak için mutlaka günde 2,5 3 litre su içmeli ve kaliteli protein tüketmelidir. Kaliteli protein ihtiyacının karılanması içinse haftada iki kez yumurta, iki üç defa balık, kırmızı et veya tavuk yemek gerekmektedir.

Beslenme ekli, en youn öün sabah kahvaltısı olacak ekilde düzenlenmelidir. Bir günde üç esas öün ve üç ara öün yemek zayıflamayı olumlu yönde etkilemektedir. İnsan hayatında sadece bir kez ve doru diyet yapmalıdır. Oysa günümüzde kilosundan ikayetçi olan hemen herkes çevresinden duyduu, bir ünlünün uyguladıı, gazete eklerindeki ok diyetleri defalarca deneyerek, metabolizmalarını bozmaktadırlar. Diyet yapıp metabolizmasını bozmu bir kiinin, vücudunun vitamin-mineral dengesini bozduu için, zayıflaması çok zor olacaktır. Bu noktada ısrarcı olmak yerine, bir süre diyet yapmayı bırakıp, bütün besin gruplarından dengeli yiyecek ekilde beslenilmesi gerekmektedir. Bu sayede vücudun eksikleri yerine konulur ve daha sonra yeniden salıklı bir diyet programı sürdürülebilir.

Kiinin kilo vermesinde en büyük etken metabolizmayı yormamak ve aktif tutmaktır. Diyet öncesinde salık kriterleri mutlaka saptanmalıdır. Kiinin kan tahlillerine göre; Demir eksiklii var mı Guatr problemi bulunuyor mu Protein eksiklii var mı İnsülin salgı durumu aratırılarak metabolizmayı aktif tutacak ekilde bir diyet uygulanmalıdır. Böylelikle uygulanacak diyet programı ile kiinin ayda 4 6 kg. vermesi salıklıdır. Bu kilo oranı kiinin vermesi gereken kilo oranına göre deiir. rnein, 10 kg. fazlası olan bir kiiye ayda 4 kg. , 30 kg. fazlası olan bir kiiye ayda 6 kg. verdirilebilir.

rnek Diyet

1.besin grubu – Süt, yourt

2. besin grub – Et, peynir,yumurta,tavuk

3. besin grubu – Ekmek,çorba, pilav, makarna

4. besin grubu – Sebze yemekleri

5. besin grubu – Meyve

6. besin grubu – Ya

7. besin grubu – eker( Yasak)

Dengeli bir diyette bu besin gruplarından mutlaka ihtiyacınız olduu kadar almalısınız.

Sabah – ekersiz çay , peynir ekmek

Kuluk – Meyve

le – Sebze yemei, yourt

İkindi – Galeta

Akam – Et, salata

Yatmadan – Meyve
Kaynak:www.saglikplatformu.com