Hiç benzin almadan 33.000 km yol gitti

İki Amerikalı maceracı genç, bitkisel ve hayvansal yala çalıan 1987 model kamyonlarıyla Alaskadan iliye kadar 33 bin 600 kilometre yol kat ederek, “bir damla petrol kullanmadan dünyanın en uzun yolculuunu” yaptı.
Alaskadan Güney Amerikanın en uç noktasına 9 ayda ulamayı baaran Seth Warren ve Tyler Bradt, “ya-yakıtlı” muhteem maceraları sırasında, yol boyunca 20 deiik noktada mola vererek, buralarda biyo-yakıtlar konusunda seminerler verdi.

Aslında profesyonel kanocu olan ve bu sevdaları için güçlü bir araç arayan iki kafadar, maceraya girimeden önce internet üzerinden Japonyadan satın aldıkları eski itfaiye aracını ABDye getirterek, motorunda bitkisel ve hayvansal ya yakabilecek ekilde deiiklik yaptı.

İnsanlara arka bahçelerinde var olan bitkisel ve hayvansal yalardan otomobillerini çalıtırabileceklerini göstermek istediklerini söyleyen Warren ve Bradt, uzun yolculukları sırasında, Alaskada balık, Meksikada domuz yaı gibi, çeitli yerel yakıtlar kullandı.
Hayvansal ya bulmakta sıkıntı çekince, her yerde kolayca bulunabilen fast-food lokantalarından atık kızartma yaı temin ederek depolarını bedavaya dolduran maceraperestlerden Warren, “Kullandıımız en çılgın yakıt ilenmemi palmiye posasıydı. Kolombiyada bulduk ve süper kalın, irenç turuncu bir eydi” diye konutu.

1987 model kamyonlarının aır ve yava olmasına karın, sıradan bir araç
kadar yakıt mesafesi bulunduunu ve güçlü olduunu söyleyen çevreci gençler, yolda birçok güçlükle karılamalarına ramen, kullandıkları yakıt tarzını deitirmediklerini söyledi. Biyoyakıt Eitim Koalisyonu adlı bir sivil toplum kuruluunun da kurucusu olan, daları, çölleri ve 16 ülkeyi bir damla fosil yakıt kullanmadan aan Warren ve Bradt, “Yolda bulduumuz her türlü yaı yakıt olarak kullandık” diye konutu. Bitkisel yaın fosil yakıtlardan daha ucuz olduunu ve aynı verimlilie sahip bulunduunu söyleyen Warren, “Tek fark kokusu… Yemek gibi kokuyor. Dizel dumanından iyidir, ama insanı biraz acıktırıyor” dedi.

Maceralarını Avrupa, Afrika ve Asyada tekrarlamayı planlayan iki çevreci, “Enerji tüketimi, dünyanın en büyük sorunlarından. Fosil yakıtlara baımlılıımızı ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi. Kamyonumuzu bedava atık bitkisel yala çalıtırabileceimiz anladık, bu fazla zeka gerektiren bir durum deil” ifadesini kullandı.

ABDde 2004 yılında yapılan bir “yeil araç yarıması”nda da New Jersey Trenton lisesi örencileri, atık bitkisel yala çalıan “Vegginator” adını verdikleri araçla “En iyi melez ve alternatif Teknoloji” dalında ödül kazanmıtı. 1985 model bir Volkswagen Golfu alternatif yakıtla çalıan araç haline getirmek için ekip olarak aracın satın alınması ve dier masrafları dahil olmak üzere 1000 dolardan az bir harcama yapan gençler, aracı sadece 3 haftada modifiye etmiti.