zehir-danger

Zehir her zaman insana zarar vermez. Kimi zaman da insan hayatını kurtarıcı etkisi vardır. Birazdan göreceiniz hayvan ve bitkilerin zehiri salık sektöründe bolca kullanılıyor ve hayat kurtarıyor. İte o öldürücü ama bir o kadar da hayat kurtaran zehirler…

cavdar

1. avdar mahmuzu (Ergot)

avdar mahmuzu, ‘Clavicipitaceae’ familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaayan bir mantar türüdür. 1800′lerin ortalarına kadar çavdarın normal bir parçası olduu düünülmütür. En çok çavdarda görülse de dier tahıllara da yerleebilir. Koyu mor renkli ve birkaç santim uzunluundadır.

avdar mahmuzu zehirlenmesi ölümcül olabilir. Bunun yanında delilik gibi ciddi psikiyatrik sorunlara da yol açabilir. Pek çok çavdar mahmuzu merkezi sinir sistemi üzerinde zehirleyici etkilere neden olurlar.

İsviçreli kimyager Albert Hofman’ın Basel’deki Sandoz laboratuvarlarındaki çalımalarıyla çavdar mahmuzu alkaloidlerinden elde edilen Lysergic asitten LSD’nin sentezlenmesi salanmıtır. Parkinson hastalıının tedavisinde de etkilidir.

sili orumcegi

2. Zehirli ili örümcei

ili örümcei zehirindeki bir protein kalp krizi ölümleri üzerinde etkili bir silah olarak kullanılıyor. İnsan hücresinin duvarlarında hücre gerildiinde açılan küçük kanallar bulunuyor.

Bu kanallar kalp kaslarının kasılmasını salıyor. Bu kanallar gereinden fazla açıldıında hücreye pozitif iyonlar hücum ediyor. Bu iyonlar da kalpteki fazla elektrii seyreltiyor. ili örümceindeki bu zehir ite bu kanalların birlemesini salıyor. BU durum da kalp krizi riskini azaltıyor.

sari akrep

3. Sarı akrep zehiri

Kanser tedavisinde kullanılan bir zehir daha. Sarı akrep İsrail bölgesinde bolca bulunuyor. Bu akrebin zehirinde bulunan bir protein çözümü bulunamamı beyin kanserinde ie yarıyor. Aratırmacılar bu proteinin sentetik bir türünü oluturdular ve radyoaktif iyot çözeltisiyle etkileimini saladılar. Oluturulan bu bileik beyindeki hücrelerden geçerken ‘glioma’ isimli beyin tümörü hücrelerini yok ediyor.

avrat otu

4. Güzel avrat otu

Siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, 1,5 metreye kadar boylanabilen, naho kokulu ve zehirli bir bitkidir. Atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir.

Tıpta ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, arı kesici özellii ile arı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karı etkilidir. Mide ve baırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır. Parkinson hastalıında görülen ikayetleri azalttıı da biliniyor. Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduu için ancak uzmanlar tarafından ve Tıp aratırmalarında ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir.

baldıran otu

5. Baldıran otu

Baldıran otu, maydanozgiller familyasından olan ve nemli yerlerde yetien bazı zehirli bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen zehirin ortak adıdır. ok zehirli bir alkaloit olan ve nikotine benzeyen ‘coniin’ içermektedir. Bu zehir sinir sistemini çökerten etkiye sahiptir. Kas sistemi üzerinde öldürücü etkisi de bilinmektedir. Bir yetikinin günde ortalama 6 veya 7 yaprak yemesi ölümle sonuçlanabilir.

Tıpta arı ve spazm giderici olarak, siyatik arısı, tetanoz, sara (epilepsi), trigeminal nevralji ve kore hastalıı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor.

Bakır kafalı çıngıraklı yılan

6. Bakır kafalı çıngıraklı yılan

Bakır kafalı çıngıraklı yılan (Agkistrodon contortrix), Kuzey Amerika’da bulunan bir çukur engerek yılanı türüdür. Tanımlanmı be altı türü bulunmaktadır.Bütün çukur engerekler gibi pusu kuran bir avcıdır. Pozisyonu alır ve uygun bir av gelinceye kadar bekler. ABD’nin güneyinde sıcak yaz günlerinde gececidir ancak ilkbahar ve sonbahar aylarında genellikle gündüz vakitlerinde aktiftir. ou Kuzey Amerika engerei gibi bu yılanlar da insanlardan kaçar ve ısırmadan insanların bölgeden ayrılmasını bekler. Ancak dier engereklerden farklı olarak sürünmek yerine genellikle donmu vaziyettedir. Bu yüzden de çou ısırık insanların onun üzerine veya yakınına bilmeden basması sonucunda olur. Bakır kafalı çıngıraklı yılanın zehirinde bulunan ‘Contortrostatin’ isimli proteinin kanser hücrelerinin büyüyüp gelimesini durduu ortaya çıktı. Ayrıca bu hücrelerin yayılmasını durdurduu aratırmalar sonucuda ortaya çıkmıtır. Yaklaık 10 yıldır kanser tedavisinde ve kanser aratırmalarında kullanılıyor.

Yüksük otu

7. Yüksük otu

Yüksük otu (digitalis) iki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bahçe çiçeidir.Tohum olarak ekildiinde ilk yıl kalın, oval, rozet eklinde büyüyen yapraklar çıkarır. Ertesi yıl rozetin ortasından kalın bir sap uzar. Sapın üzerinde tomurcuklar sıralanmıtır. içekler aaıdan balayarak açarlar. Pembe, mor, kırmızı, sarı veya beyaz renklerdedir. Zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir. Yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan ‘digitalin’ adlı madde bu bitkiden elde edilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması ve tavsiye edilen miktarın aılmaması gerekir. Bu bitkinin özü kalp ilaçlarında kullanılır. Nabız atıını azaltır. Kan dolaımını yavalatır.

Kurt boan

8. Kurt boan

Uzun boylu, mavi çiçekli güzel bir bitkidir. Kuzey yarımkürede yetimektedir. Asya ve Avrupa’nın ılıman iklimlerinde dalık ve kayalık alanlarda bolca bulunur. Temmuz-Eylül ayları arasında çiçek açan bitkinin yumruları sonbaharda topraktan çıkarılır. Yüksek miktarda niasta ve balıcaları napellin ve akonitin olan alkaloitler içermektedir. ok zehirli olduundan kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Akonitin arı kesici ve öksürük kesici etkilere sahiptir. Ayrıca idrar söktürücü ve terleticidir de. Romatizma arıları ve souk algınlıında kullanırlar. Ayrıca tıpta trigeminal nevralji denilen ve yüzdeki sinirlerden birinin çok aır bir rahatsızlıı olan hastalıkta en iyi tedavilerden olduu bildirilmektedir. Bitkinin zehirli olması sebebiyle evde ilaç hazırlamak doru deildir.

Koni biçimli deniz salyangozu

9. Koni biçimli deniz salyangozu

Bu salyangozlar orta boylu deniz salyangozlarıdır. Avcı salyangozlar olarak da bilinen bu canlılar oldukça zehirlidir. Zehirinin öldürücü etkisi vardır. Yapılan aratırmalarda bu salyangozun zehirinin insan sinir hücrelerine kalsiyum geçiini engelledii belirlenmitir. Bu nedenle arı ve acı hissini durdurduu tespit edilmitir. Bu bilgilerden hareketle zehirin kanser ve AIDS hastalarında arı kesici olarak kullanılabilecei ve bunun morfinden daha tesirli olduu ortaya konulmutur. Alzheimer, Parkinson ve epilepsi gibi rahtsızlıkların tedavisinde de birtakım olumlu sonuçlar vermitir.

warfarin

10. Warfarin

Warfarin pıhtılama önleyici bir tablettir. Etkin bir fare zehiri olarak kullanılıyor. İlaç piyasaya çıktıktan birkaç sene sonra damar tıkanıklıına yol açan pıhtılama (tromboz) sorununda etkili bir yöntem olarak kullanılmaya balandı. Tedavi yöntemi olarak 1950′li yılların baında popüler hale geldi. zellikle Kuzey Amerika’da yaygın bir ekilde kullanıldı. İlaç etkin olmasının yanında birçok yetrsizlie de sahip. Kullanılan dier ilaçlar ve bazı yemeklerle etkileime girerek farklı birtakım tepkiler ortaya çıkarabiliyor.

foto.ekolay.net