Her yaın farklı vitamin ve mineral ihtiyaçları vardır. Genç, orta yalı ve yaı ilerlemi kadınların da alması gereken vitaminler farklıdır.

İngiliz Sunday Times gazetesi farklı ya gruplarındaki kadınların alması gereken vitaminleri listeledi:

20′Lİ YALAR

Bu dönemde, dengeli ve yeterli beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduu vitamin ve mineraller salanabilir. Ancak, ergenlik döneminde yaanan hormonal deiimler ve cilt sorunlarına karı A vitamini alınabilir. Adet döneminde yaanan kan kaybı ve yapılan diyetler, yirmili yalarındaki kadınlarda kansızlıa yol açabilir. Kansızlık için demir kaynaı olan kırmızı et ve ıspanak, brokoli gibi sebzeler tercih edilmeli.

30′LU YALAR

Genellikle kadınların annelie adım attıı bu dönemde, salıklı bir hamilelik geçirmek için folik asit destei büyük önem taıyor. Hamilelik döneminde kalsiyum kaynaı olan D vitamini de alınması gereken vitaminlerden. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu, brokoli, lahana, kabak ve konserve balıklardan alabilirsiniz.

40′LI YALAR

Bu yata vitamin ihtiyaçları yine deiir. Antioksidan özellii olan C ve E vitaminleri, aynı zamanda kemikler için kalsiyum destei salayan D vitamini bu dönemde ihtiyaç duyulan vitaminlerdir. Antioksidan vitaminler, kalp salıınızı korurken, cilt yalanmasına karı da etkili olacaktır.

50′LI YALAR

Bu ya grubundaki kadınlar, 40′lı yalarda aldıkları vitaminlere devam etmeli ancak E vitamini desteini artırmalılar. E vitamini, cilde faydalı olduu kadar vücudun kalp, sinir, baııklık sistemleri için de faydalı bir vitamin. Vücutta ödem, kramp için de E vitamini yardımcı olacaktır.

60′LI YALAR

Kadınların bu dönemde kalsiyum ve D vitamini seviyesini artıran vitaminlere ihtiyacı var. Aynı zamanda, çinko ve B12 vitamin destei bu dönemde salık için büyük önem taıyor. Yetikinlerin yüzde 40′ında B12 vitamini eksiklii varken, 65 ya üstü kiilerin yüzde 20′si B12 eksiklii problemi yaıyor. B vitamini, et, süt ve yumurtada bulunuyor.