Hangi belirti hangi hastalıın iareti

Zaman zaman yorgunum ya da hafif bir rahatsızlık geçiriyorum diyerek geçitirdiiniz belirtiler, vücudunuz ile ilgili önemli sinyaler verip bazı hastalıkları iaret ediyor olabilir. İte rahatsızlıkların iaret ettii hastalıklar:

TIRNAK MANTARI: Bulaıcılıı olan bir hastalıktır. Sıklıkla ayak tırnaklarında görülmesi çevreden ayaa daha kolay bulamasına balıdır. Dar veya iyi oturmayan ayakkabılarda mekanik basıya balı ayaklardaki kan dolaımının bozulması ile dokulardaki beslenme bozukluu, ve iyi hava almayan çoraplar veya ayakkabıların giyilmesi ile terlemenin artması ayak tırnak mantarının balıca zemin hazırlayıcı nedenleridir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Tırnak altında veya çevredeki deride kızarıklık, ilik ve arı belirtileri ile seyreden enfeksiyon, tırnak kalınlatırır, alttaki tırnak yataından ayrılır, kırılgan ve gözenekli hale gelir. Beraberinde çevredeki deri de etkilenir.

KRONİK APANDİSİT: Kronik apandisit, apandisin uzun süren ve tedavi edilmeden iyileme olasılıı bulunmayan iltihabıdır. Ama önceden kısaca deinildii gibi kronik apandisit tanısı çou zaman yanlı konur ve bu tanı konan hastaların apandislerinin ameliyat sırasında tümüyle salıklı olduu görülür

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Sa kasıkta duyulan arılar iddetli olmasa da, hastayı iinden alıkoyacak kadar sıkıntı verebilir. Arı genellikle aırı güç harcama, aır ya da baırsaklara dokunabilecek bir yemek, rahatsız edici uzun bir yolculuk ya da inatçı kabızlık gibi durumlardan sonra görülür. Arıya bulantı, öürme, bazen kusma, itahsızlık, genel kırıklık ve kabızlık elik edebilir. Eer iltihap yakın organlara da yayılmısa ate hafifçe yükselebilir.

REFL: eitli sebeplerden dolayı mide içeriinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içerii yemek borusunu tahri eder. Yemek borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Mide yanması en çok ikâyet edilen rahatsızlıktır. Mide içeriinin yukarı çıktıını hissetmek, göüs bölgesinde yanma, aza acı suyun gelmesi, kalp çarpıntısı, rahatsız edici mide ikinlii, öksürme.

ROMATİZMA: Vücudumuzun hareketini salayan kas ve iskelet sistemimizde ilik, arı, hareket sınırlamasına yol açan, iç organlarımızda çeitli rahatsızlıklara neden olan hastalıklara romatizma denir. Romatizma tek bir hastalık deildir. 200′den fazla çeidi vardır.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Genelde arı, ilik, hareket sınırlanması, sakatlık, ekil bozukluu, kalp sorunları, gözde oluan bulgular, sinir sisteminde görülen deiiklikler gibi belirtiler vardır. Eklemde ise iltihapla beraber kızarıklık ve ilik görülür. Sonuç olarak hareket kısıtlıı, eklem yapısının bozulması (kireçlenme) ortaya çıkar. Bu durum sıklıkla diz ve kalçada oluur. Nemli ve sıcak hava hastayı rahatsız eder.

ZONA: Zona olarak da bilinen Herpes Zoster su çiçei virüsünün yaptıı bir enfeksiyondur.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Derinin belirli bir bölgesinde yanma batma tarzında arı ve duyarlılık artııdır. Bu arı döküntünün gelimesinden 2-3 gün önce döküntü alanında balar. Bu arada ba arısı ve ate olabilir. Bu alanda daha sonra kızarıklık ve effaf su kabarcıkları gruplar halinde oluur.

KEMİK ERİMESİ: Düük kemik younluuna balı olarak kemik direncinin azalması ve kırılma riskinin artması olarak tanımlanan kemik erimesi hastalıı (Osteoporoz) günümüzün en çok görülen kemik hastalıklarından biridir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Hastalar çounlukla sırt, bel arıları gibi ikâyetlerle doktora bavururlar. Hatta ilk kırık meydana gelinceye dek herhangi bir bulgu vermeyebilir. İlk omurga kırıından sonra yeni bir kırık olma olasılıı 5 kat artar.

KANSIZLIK (ANEMİ): Anemi olarak da adlandırılan kansızlık hastalıı, uzun yıllardır dünyada ve ülkemizde en çok karılaılan kan hastalıı olma özelliini korumaktadır. lkemizde karılaılan anemi vakalarının en büyük nedeni demir eksikliidir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Ba dönmesi, kulak çınlaması, aız kenarında çatlaklar, tırnakların kaık eklini alması, çatlaklar oluması, dilde kızarma, çatlak ve kabarcık oluumu, arılı yutma.

DEPRESYON: Kiinin sosyal ilevlerini ve günlük yaama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulamı üzüntü durumudur.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Kendini üzüntülü, deersiz, umutsuz, çaresiz, hissetme, içinde boluk duygusu olması, karar verme güçlüü, konsantrasyon zorluu, bellek bozukluu, Daha önce zevk alınan i ve aktiviteleden zevk alamama, ite, okulda, aile ve arkada arasında sorunların ortaya çıkması, dier insanlardan uzaklama ve yalnız kalma istei, enerji azlıı, yorgunluk hissi ve çabuk sinirlenme, uyku bozukluu, yeme bozukluu, nedeni belli olmayan ba, boyun, sırt arısı gibi vücudun deiik yerlerinde sürekli arılar hissetme.

BEHET HASTALII: Behçet sendromu ya da Behçet hastalıı (BS), tekrarlayan oral (aız) ve genital (cinsel organlar) ülserlerle, göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi tutulumuyla giden, nedeni bilinmeyen bir damar iltihabıdır. BS, 1937 yılında bir Türk doktoru olan Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıtır.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Aızda tekrarlayan aftlar, cinsel organ çevresinde yaralar ve yara izleri, deiik deri lezyonları vardır, ayak bilei, diz, el bilei ve dirsek eklemleri etkilenir, gözler sendromun balangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulur, baırsak incelemesinde ülserler görülebilir.

KURDEEN: Kurdeen hastalıı, tıptaki adıyla rtiker, ciltte aniden balayan alerjik bir deri hastalııdır.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Deride pembe kızarıklıklar, ciltte 1 ile 10 cm arası döküntüler, kısa zamanda ilie dönen cilt kızarıklıkları.

SİNZİT: Burun çevresindeki sinüs adı verilen bolukların iltihaplanmasına sinüzit adı verilir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: .Burun tıkanıklıı, genize doru sarı yeil bir akıntı, ba arısı, nadir olarak ate görülür.

BOMACA: Bomaca akut ve çok bulaıcı bir enfeksiyon hastalııdır. En tipik özellikleri solunum yollarında nezle ve üst ste gelen öksürük nöbetleridir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Hapırma, burunda tıkanıklık ve tahri olması, itahsızlık, kırıklık, kuru öksürük, arkasından patlayan öksürükler, nefes alma zorluu ve moraran dudaklar.

PANİK ATAK: Aniden ortaya çıkan youn korku, sıkıntı ve endie nöbetidir. Bu nöbet iddetli olarak genellikle 10-30 dakika arası sürer ve sonra yava yava iddeti düer.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Nefes darlıı, ölüm korkusu, çarpıntı, kalp nabzın hissedilmesi, aniden ortaya çıkan sıkıntı, ba dönmesi, bayılacakmı gibi olma, göüste daralma, çıldırma korkusu, kontrolün kaybedilecei korkusu, karın bölgesinde gerginlik ya da bulantı, tehlikeli bir hastalıı olduu hissine kapılma, ellerde, ayaklarda terleme, uyuma, karıncalanma, üüme ya da ate basması

MENİSKS YIRTII: Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri bata olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüü için menisküs yırtıı bir sporcu hastalıı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda deil, dizini herhangi bir ekilde zorlamı hemen hemen herkeste görülebilir.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Hastalık, kendini, yürümede zorluklar, dizde genel bir arı olarak göstermektedir. Arı ve ilik, eklemin hareket açıklıında azalma, diz içinde sıvı birikmesi, dizde sıvı akıı hissi.

AIDS: HIV nedeniyle insanlarda baııklık sisteminin çökmesine neden olan bulaıcı bir hastalık.

HASTALIIN BELİRTİLERİ: Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aırı bir yorgunluk, zayıflama yada diyet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı, birkaç haftanın sonunda atein açıklanamayacak bir ekilde 39 derecenin üstüne çıkması, uyku sırasında kiinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terleme, sebebi bilinmeyen bir ekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması, dilin üzerinde ve aız içinde beyaz noktalar yada lekelerin oluması, ısrarla devam eden ishal, herhangi bir solunum enfeksiyonuyla meydana gelen ve çok uzun süren kuru öksürük, özellikle öksürükle birlikte oluan nefes darlıı, deri üstünde ya da altında oluan kat kat, yada yükselen bir ekilde leke ve iliklerin meydana gelmesi. Balangıçta çürükmü gibi algılanabilir fakat bunlar zamanla kaybolmazlar ve genellikle etraflarındaki derilerden çok daha serttirler.