hafıza

Unutkanlık, genel olarak yalılık hastalıı olarak görülüyor. Oysa gerçek hiç öyle deil. Artık 7den 70e herkes zor yaam koulları altında unutkanlık yaıyor. Bir anda ne söyleyeceimizi, çocuumuzu okuldan almayı unutuyoruz Parmaa ip balamak, ajanda tutmak da bir ie yaramıyor. Sonuçta bunların hiçbiri hafızayı güçlendirmeye yönelik yöntemler deil. Yapılan aratırmalar hafızayı güçlü tutmanın çok kolay olduunu gösteriyor. Hayatın içinde var olan çok basit 7 yöntemi hayatınıza dahil ederek geleceinize yatırım yapabilirsiniz.

1- Googleda arama yapmak

İnternette aratırma yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi kukusuz Google. Googleda bir konu hakkında arama yapmak istediimiz zaman, aklımıza gelen tüm anahtar kelimeleri yazıyoruz. İte bu anahtar kelimeleri düünürken, beynimiz daha hızlı ve daha detaylı çalımaya balıyor. Anahtar kelimeleri buldukça arama yaptıımız konuyu unutmuyoruz. Bu yüzden haftanın birkaç günü internete en az 20 dakikanızı arayın ve Googleda belli konular üzerinde arama yapın.

2- Egzersizi ihmal etmeyin

Düzenli egzersiz yapmanın beyni zinde tuttuunu biliyor muydunuz renciler üzerinde yapılan aratırmalara göre aerobik yapan örencilerin, beyin dokularının harekete geçtii bulunmu. Haftada 3 kere en az 50er dakika yürürseniz, beyninizi zinde tutabilirsiniz. Yine yapılan aratırmalarda düzenli yürüyü yapanların hafızalarının, spor yapmayanlara göre yüzde 20 oranında daha iyi olduu gözlenmi.

3- Film izleyin

Film izlemek de hafızayı güçlendiriyor. Nasıl mı nce filmi seyredin. Sonra sahnelerdeki detayları hatırlamaya çalıın ve bunlardan en az 10 objeyi listeleyin. Liste yaptıktan sonra 20 dakika boyunca baka eylerle ilgilenin ve listeye bakmadan bu 10 objeyi hatırlamaya çalıın.

4- Alkolden uzak durun

Günde bir bardaktan fazla alkol almak salımızı olumsuz etkiliyor. Bu bilinen bir gerçek. Fakat alkolün hafızayı olumsuz etkilediini birçoumuz bilmiyorduk. Eer akam yemeklerinde beyaz arap içmekten holanıyorsanız, arabın yanında mutlaka su da için. ünkü su içmek, alkolün zararlı etkilerini azaltıyor.

5- Liste hazırlayın

Bütün duyularımızı kullandıımız zaman hafızamız geliir. rnein; bir objenin rengi aklımızda kaldıysa, daha sonra o objenin ne olduunu yüzde 50 oranında hatırlarız. Bu yüzden yapacaınız eylerle alakalı liste yapmayı adet haline getirin. Ama bu liste u ekilde olsun: rnein; evinizin herhangi bir odasında bulunan 10 objeyi seçin. Sonra bu objelerin renklerini, ekillerini not alın. Bu yöntem tüm duyuları harekete geçirdii için unutkanlıın önünde en iyi yöntemlerden biri.

6- Sudoku oynayın

aırtıcı ama gerçek. Sudoku oynayarak bilisel zekamız geliiyor. 3000 yetikin erkek ve kadın arasında yapılan aratırmalarda, günde 60-75 dakika sudoku oynayan kiilerin beyin performanslarının 10 ya daha iyi olduu kanıtlanmı. Sudoku oynamak için hemen kendinize sudoku kitabı veya elektronik sudoku edinin.

7- Meditasyon yapın

Stres atmanın en güzel yollarından biri kukusuz meditasyon yapmak. Meditasyonun bizi stresten uzaklatırdıı gibi hafızamızı da güçlü tuttuunu biliyor muydunuz Meditasyon yapınca dı beyni oluturan korteks çalımaya balıyor. Korteksin çalıması önemli. ünkü burada hafıza ve dil merkezi bulunuyor. Bu yüzden meditasyon yapmayı alıkanlık haline getirin. Günde 40 dakika boyunca meditasyon yapın. İteyken sandalyenizin arkasına yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bir noktaya odaklanın. Uzaktaki kuların kanat çırpıını, kendi nefesinizi duymaya çalıın.