Diyanet İleri Bakanı Ali Bardakolu, 2008 yılında hacca gitmek isteyen adayların ön kayıt ve kayıt yenileme bavurularının 12-27 Mart tarihleri arasında yapılacaını söyledi. Bardakolu, 2008′de yaklaık 100 bin hacı adayının kutsal topraklara götürüleceini açıkladı.

Diyanet İleri Bakanı Ali Bardakolu, 2008 yılı hac organizasyonu ile ilgili Bakanlık konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Bardakolu; 2007 yılı kayıt döneminde kayıt yeniletme ve ön kayıt yaptırma olmak üzere toplam 673 bin kiinin bavurduunu, geçen yıldan kayıt yaptırıp gidemeyen çok sayıda kiinin bulunduunu hatırlattı. 12-27 Mart tarihleri arasında; geçen yıldan bekleyenlerin kayıt yeniletme, bu yıl bavuracakların da ön kayıt yaptırabileceklerini söyleyen Bardakolu, kura çekiminin ise 4 Nisan’da yapılacaını aktardı.

n kayıt yaptıranlardan çeitli masraflar karılıı 15 YTL alınacaını, kayıt yeniletenlerden ise bu meblaın tahsil edilmeyeceini dile getiren Bardakolu, kesin kayıtların 8-22 Nisan tarihleri arasında yapılacaını bildirdi.

Bardakolu, kesin hacca gitme niyetinde olan vatandaların bavuruda bulunmaları ve mükerrer hacdan kaçınılması uyarısında da bulundu. Bardakolu, “650 bin kiinin bekledii bir ortamda mükerrer hacca gitmek vebal almaktır. Mükerrer hacca götüren irketler de en büyük cezayı görecek. Mükerrer hacca götüren irketlere hac ve umre izni vermeyeceiz” diye konutu.

Hacı adaylarının otel, müstakil odalı ve normal yemekli olmak üzere 3 kategoriden birini seçmek zorunda olduunu kaydeden Bardakolu, bu tercihleri daha sonra deitirme imkanının ise bulunmayacaını vurguladı. Bardakolu, bu nedenle adayların düünerek ve bilgi sahibi olarak tercihte bulunması gerektiini söyledi.

Bardakolu, hac ücretlerinin geçen yıl ile aynı oranda tutulmaya çalııldıını açıkladı. Bardakolu’nun verdii bilgiye göre hac kategorileri ve ücretleri ise öyle:

Normal Yemekli 1. Tip: 2 bin 200 Avro

Normal Yemekli 2. Tip: 2 bin 50 Avro

Normal Yemekli 3. Tip: Bin 950 Avro

Müstakil 1. Tip: 3 bin 750 Avro

Müstakil Odalı 2. Tip: 3 bin 450 Avro

Müstakil Odalı 3. Tip: 3 bin 150 Avro

Müstakil Odalı 4. Tip: 2 bin 650 Avro

Otel kategorileri ise otellerin hareme olan yakınlıı ve hizmet kalitesine göre belirlenecek.

Cihan